U Fabriku reznog alata u Čačku uveden stečaj, radnici protestovali pred sudom

Privredni sud u Čačku uveo je danas stečaj u Fabriku reznog alata (FRA), a pre početka suđenja oko sto bivših radnika je protestovalo pred sudom.
Stečaj je uveden u čačansku fabriku, koja je prekinula rad 18. avgusta prošle godine, na predlog Ministarstva privrede zbog velikih dugovanja prema bankama i drugim poveriocima i zbog dugogodišnje blokade računa.

Radnici su protestovali ispred Privrednog suda, kao i ispred Tužilaštva, zahtevajući odgovornost rukovodećeg kadra što je fabrika otišla u stečaj i nezadovoljni što Tužilaštivo ne postupa po njihovim prijavama.

Oni su rekli agenciji Beta da traže da se utvrdi odgovornost rukovodećeg kadra fabrike zbog uvođenja stečaja, ističući da je država, kao većinski vlasnik fabrike, u poslednjih deset godina uložila više od 400 miliona dinara u fabriku, a da rukovodeći kadar nije uspeo da održi njenu likvidnost.
 
Predsednik bivšeg Industrijskog sindikata FRA Dušan Đelić rekao je agenciji Beta da je od Tužilštva dobio informaciju da se većina njihovih prijava i dalje razmatraju, a da je jedna odbačena.
 
"U Tužilaštvu nam je rečeno da je odbačena prijava radnika protiv generlanog direktora FRA Milana Vidakovića, koga su radnici tužili zato što im nisu redovno uplaćivani doprinosi, iako je na računima fabrike, prema saznanjima radnika, bilo novca", rekao je Đelić.
 
Stečajni upravnik FRA biće postavljen za nekoliko dana, a Đelić isitiče da bivši radnici od stečajnog upravnika očekuju da će ponovo pokrenuti proizvodnju alata za namensku industriju i pozvati deo radnika da se vrate u fabriku.
 
"Očekujemo i da će Ministarstvo odbrane izraziti potrebu da FRA ponovo proizvodi specijalne alate za namensku industriju Srbije, kao što je to radila i prethodnih godina", rekao je Đelić.
 
On je podsetio da je FRA uredbom Vlade Srbije 2015. godine bila proglašena za fabriku od posebnog značaja za namensku industriju. FRA je osnovana 1953. godine od kada je proizvodila alate koje je prodavala na domaćem i svetskom tržištu, a deo fabričkih pogona bavio se proizvodnjom i za vojnu industriju. Posle obustavljanja proizvodnje svih 452 radnika dobilo je otpremnine od države.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija