Šta nemački mediji pišu o odluci Srbije o Rio Tintu: Povezuju je sa deportacijom Đokovića

Vlada je proglasila kraj projekta Jadar, čime Evropa ostaje bez najvećeg rudnika litijuma.
Šta nemački mediji pišu o odluci Srbije o Rio Tintu: Povezuju je sa deportacijom Đokovića
Foto: 021.rs
Nemačka štampa se bavi temom, navodeći da ulogu igraju dolazeći izbori, ali možda i proterivanje Đokovića iz Australije.
"Svetu treba više litijuma, jer se koristi za automobilske baterije. Zato je za Srbiju crpljenje najvećeg evropskog nalazišta litijuma delovalo kao sedmica na lotou. Sada je Vlada iznenadno ugasila projekat - nekoliko dana posle proterivanja teniske zvezde Đokovića", piše Frankfurter algemajne cajtung.
"Srpska premijerka Ana Brnabić opravdala je otkazivanje projekta vrednog 2,4 milijarde dolara pritiskom ekoloških grupacija", dodaje list, citirajući premijerku koja je u četvrtak rekla da su sve dozvole povučene te da je to kraj projekta Jadar.
 
"Za početak aprila su u Srbiji zakazani parlamentarni izbori. Predsednik Vučić koji vlada autokratski ne želi da stavi na kocku komotnu većinu koju ima", ocenjuje frankfurtski list. Dodaje se da su tome prethodili uporni protesti hiljada ljudi, vođeni strahom zbog ekologije i mogućeg brisanja više od dvadeset sela zbog rudnika.
 
"Upadljivo je što beogradske vlasti nisu bile toliko predusretljive kada su u pitanju protesti protiv drugih industrijskih projekata koji opterećuju životnu sredinu i zagađuju, a koje mahom vode kineski vlasnici", piše Frankfurter algemajne.
 
Planirano je bilo da kroz pet godina u Jadru bude vađeno 58.000 tona litijum-karbonata godišnje, što bi bio najveći takav rudnik u Evropi. List dodaje da je Rio Tinto u petak opao za pet odsto na berzi u Sidneju. "Izbacivanjem iz Srbije koncern propušta priliku da postane najveći evropski isporučilac litijuma", piše u tekstu.
 
"U Australiji se odluka posmatra ne samo u svetlu tamošnjih izbora, nego posebno kao odgovor na izbacivanje broja jedan teniske rang-liste Novaka Đokovića", nastavlja Frankfurter algemajne. "Teniser se u decembru solidarisao sa demonstrantima i objavio fotografiju protesta sa porukom za čist vazduh."
 
Analitičari u Australiji upozoravaju da će manjak svetske ponude litijuma sada trajati duže od tri godine. Nakon odluke u Beogradu cena litijuma je znatno skočila, zaključuje list.
 
U izveštaju na portalu Špigela se takođe pita da li odluka ima veze sa "slučajem Đoković" i podvlače posledice po svetsko tržište. Litijum iz Srbije bio bi dovoljan za proizvodnju milion električnih automobila godišnje. "Bilo bi to najveći rudnik Evrope i važan prilog tome da kontinent bude nezavisan od uvoza litijuma", dodaje Špigel.
 
U tekstu bečkog lista Standard akcenat se pak stavlja na ekološke proteste: "Nastao je novi demokratski protest na koji vlasti nisu računale. Desetine hiljada ljudi u celoj Srbiji solidarisalo se sa zahtevima ekoloških aktivista."
 
Navodi se da je i referendum o ustavnim promenama bio prilika da se izrazi nezadovoljstvo, te da je to zaplašilo Srpsku naprednu stranku pred izbore 3. aprila.
 
"Žestok otpor stanovništva je za vladajuće očito bio iznenađenje. Tokom jednog od protesta su huligani bliski režimu nahuškani na demonstrante. Ali, ekološki pokret je samo rastao", dodaje Standard.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Fuck Ušima

    23.01.2022 16:20
    Ajde kume u 20 marke da će Rio Tinto samo tako da kopa sve čim prođu izbori.
  • dz0

    23.01.2022 00:04
    @xx
    Oko 30% većinski nisu ali su najveći pojedinačno, opaaa https://marketscreener.com/quote/stock/RIO-TINTO-PLC-9590196/company/
  • Al Pacino

    22.01.2022 23:41
    XX
    XX od kad su Kinezi vecinski vlasnici Rio Tinta?Lupas gluposti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija