Zakon o restituciji 2. septembra pred Vladom Srbije

Nacrt zakona o vraćaju oduzete imovine i obeštećenju biće predat Vladi Srbije na usvajanje 2. septembra, najavio je potpredsednik republičkog parlamenta Božidar Đelić.
Nacrt zakona o vraćaju oduzete imovine i obeštećenju biće predat Vladi Srbije na usvajanje 2. septembra, najavio je potpredsednik republičkog parlamenta Božidar Đelić.

"Osnovni cilj tog akta je da bude pravičan, jasan i da prava starih vlasnika budu efektivno realizovana", rekao je Đelić, dodajući da očekuje da između 100.000 i 150.000 građana podnese državi zahtev za vraćanje oduzete imovine. Đelić je naveo da će u Nacrtu zakona o javnoj svojini biti predviđene odredbe koje imaju tri nivoa zaštite, pa tako neće biti moguće da se iz stečajne mase izdvoji pravo korišćenja ukoliko se to zemljište potražuje kroz restituciju. On je dodao da bivši vlasnici koji su na osnovu zakona iz 2003. godine dobili vlasništvo nad građevinskim zemljištem, a koje su to pravo preneli ili prodali, neće moći dva puta da budu obeštećeni. Takođe, ukoliko je investitor nad zemljištem koje se potražuje ispoštovao rok prema ugovoru i počeo izgradnju ili doneo plan izgradnje, ugovor će biti realizovan, ali ukoliko ne postupi po zadatim rokovima to zemljište će biti vraćeno starim vlasnicima.

Kada su u pitanju poljoprivredno zemljište i šume, Đelić je naveo da se potražuje oko 300.000 hektara i izrazio uverenje da će ogroman deo biti vraćen u naturi. On je podsetio da će za restituciju biti obezbeđeno dve milijarde evra, te da će u cilju boljeg i bržeg sprovođenja restitucije značajno biti ojačana Direkcija za restituciju koja će verovatno prerasti u Agenciju.


Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija