Naglasio je da se Centar neće koristiti u energetske svrhe.
Popović je za televiziju Prva rekao da je u Srbiji enormno povećan broj onkoloških bolesti, a razvojem nuklearnih tehnologija za medicinu, dijagnostiku i lečenje država želi da uhvati korak sa ostatkom sveta.
"Ovaj centar nije za energetsku primenu. Ovaj centar je za primenu u mirnodobske svrhe. Pre svega, koristiće se za dijagnostiku, odnosno proizvodnju radiofarmaceutika koji će se koristiti za dijagnostiku i lečenje onkoloških obolenja", kazao je Popović.
Kada je reč o industriji, istakao je, da će se tu proizvoditi poluprovodnici, kojih, prema njegovim rečima, nema na svetskom tržištu.
"Pre svega silicijuma, a takođe koristiće se i za dijagnostiku velikih neutronskih motora - avionskih, železničkih...", objasnio je ministar.
Naglasio je da u Rusiji postoji osam takvih centara, a u Evropi 14, ali da su svi stari preko 40 godina i naglasio da će ta ustanova u Srbiji biti u potpunosti moderna i bezbedna.
Popović je istakao je da se nada da će izgradnja tog centra početi do kraja 2022. i dodao da bi trebalo da traje četiri - pet godina.
Kazao je da smatra da bi u budućnosti Srbija trebalo da ima svoju nuklearnu elektranu, koja bi obezbedila "najjeftiniju i najčistiju energiju".
"Ali to je proces od jedno 15, 20 godina od danas, realno od današnjeg dana, kada bi se postigao konsenzus u Srbiji. Ove stvari ne treba koristiti u dnevno političke potrebe. Ovo su stvari o kojima treba najeminentniji stručnjaci da razgovaraju", rekao je Popović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Fica
pajo patak
Djuri
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar