Kako navode, u pitanju je etiketiranje nevladanih organizacija kao stranih agenata.
"Vlada u Beogradu u svemu vidi zaveru protiv Srbije", piše list, precizirajući da je premijerka Ana Brnabić nedavno prozvala organizacije poput američkog USAID-a, Fondaciju otvoreno društvo, ali i nemačku Fondaciju Hajnrih Bel i austrijsku NVO River voč za organizovanje i finansiranje protesta u Srbiji.
"Ona se pravi kao da pobuna zbog netransparentnosti i eksproprijacije i briga za životnu sredinu uopšte ne potiču iz srpskog društva, nego spolja. A tu greši", piše austrijski list.
"Pored toga, to što je potkačila i Fondaciju Hajnrih Bel pokazuje da vlada u Beogradu, koju je do sada podržavala vlada Angele Merkel, nije oduševljena prisustvom Zelenih u vladi u Berlinu", ocenjuje list.
Dnevnik piše da je upiranje prstom u strane izdajnike nešto što je već dobro poznato iz mađarske ili ruske politike.
"NVO se birokratski maltretiraju i difamiraju kao strani agenti", piše Standard, dodajući da Brnabić time samo pokazuje "demokratsko-političko stanje svoje zemlje" za koju je i organizacija Fridom haus, "kao i Mađarsku, ocenila da više nije demokratija, nego hibridni režim".
"Međutim, ekološki aktivizam je pozitivan znak da ekološka svet jača i da je demokratski pokret živ", piše Standard.
Dnevnik ipak ocenjuje da bi bilo poželjno i kada bi se povela "racionalna" rasprava o tome kako i na što je moguće više ekološki način, neophodni litijum iskoristiti i za električne motore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
samo kazem
Prethodne garniture su dogovorile sve sa Rio Tinto-m, pao je solidan IMT (nije fabrika traktora) i sad Vucko, Brnaba i ekipa treba to da odrade. Sledece garniture ce morati da rade isto sto i ovi, ali se samo nadam da se nece toliko prenemagati, hvalisati se, pretiti, kukati, bogoraditi... na TV.
Cinjenica je da ogroman broj ljudi u svetu ima mobilne i laptopove, da je elektricnih automobila sve vise. Znaci, litijum za sve te baterije se negde iskopava, ali gde i pod kojim uslovima? Da li te drzave kontrolisu velike rudarske kompanije ili je obrnuto? Na primeru trovanja Tise cijanidom iz rudnika u Rumuniji videli smo kako izgleda kad se industrijska nesreca prelije preko granica. Hoce li sledeca nesreca krenuti iz nase zemlje?
Matko
Halo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar