Rojters: Rio Tinto bi mogao da tuži Vladu Srbije

Kompanija Rio Tinto ima samo loše opcije dok pokušava da spasi projekat iskopavanja litijuma u Srbiji vredan 2,4 milijardi dolara koji je Vlada Srbije suočena sa ekološkim protestima otkazala proš
Tako ocenjuje agencija Rojters, navodeći da anglo-australijski rudarski gigant ima malo iskustva kada je reč o skiciranju putanje kuda dalje.
U Rio Tintu kažu, prenosi Rojters, da iako su svesni političkih tenzija oko projekta, odluka srpske Vlade da obustavi projekat predstavlja iznenađenje zbog kojeg kompanija žuri da pronađe strategiju kako dalje.
S obzirom na predstojeće izbore, Beograd je obustavio projekat nakon velikih protesta protiv rudarenja, čime je raspršio nade Rio Tinta da će postati jedan od prvih 10 proizvođača litijuma na svetu.
 
Kompanija koja tvrdi da je uvek poštovala zakone Srbije, procenjuje pravne osnove za odluku srpskih vlasti.
 
Rio Tinto bi mogao da tuži srpsku Vladu prema bilateralnom sporazumu o investicijama između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva zbog kršenja odredbi o fer i ravnopravnom tretmanu, ako Vlada nastavi i formalno okonča dozvolu bez valjanog razloga, rekli su za Rojters advokati specijalizovani za sporove u oblasti međunarodne trgovine.
 
Međutim, malo je veravotno da bi arbitražni sud naterao srpsku Vladu da ponovo izda dozvolu, dok bi to nanelo štetu Rio Tintu jer bi odnosi dve strane postali nepopravljivi, kažu pravnici.
 
"Veoma je neuobičajeno da jedna velika rudarska kompanija tuži državu. Tužba po bilateralnom sporazumu je uvek poslednja opcija", kaže Piter Leon, partner advokatske firme Herbert Smit Frihils.
 
Iz Rio Tinta je, kako piše Rojters, rečeno da neće davati nove komentare o ovom pitanju.
 
Ako nova srpska vlada podrži ovu odluku, to bi navelo Rio Tinto da ode bez preduzimanja dalje akcije, kažu takođe pravni eksperti.
 
Agencija konstatuje da je kompanija već potrošila 450 miliona dolara na razne studije, a uložila je godine razvijajući tehnologiju za ekonomsko vađenje litijuma iz jadarita, minerala koji je dosad pronađen samo u dolini Jadra.
 
Srbija nije jedina koja zadaje glavobolje Rio Tintu
 
Prošle godine kompanija je dopremila pilot postrojenje za preradu litijuma u četiri kontejnera duga 12 metara u Srbiju. Bilo je predviđeno da ovaj projekat u Srbiji bude najveći rudnik litijuma u Evropi, da proizvodi godišnje 58.000 tona rafinisanog litijum-karbonata od kojeg se prave baterije, što je dovoljno za napajanje milion električnih vozila, dodaje Rojters.
 
U Srbiji bi najbolji scenario za Rio Tinto bio da ponovo dobije dozvole za iskopavanje litijuma posle izbora u aprilu, navodi dalje Rojters, uz ocenu da "populistička vladajuća koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom doživljava pad podrške stečene na izborima 2020. godine zbog podrške rudarenju u Srbiji".
 
"Ovo bi bio slučaj gde će Rio Tinto morati da ponovo pregovara o uslovima dozvole sa vladom koja bi tražila dodatne naknade, veće raspodele vrednosti ili poboljšanja kada je reč o ekološkim pitanjima", rekao je za Rojters londonski advokat specijalizovan za međunarodne sporove.
 
Srbija nije jedina koja zadaje glavobolje kompaniji Rio Tinto, dodaje agencija.
 
Rio Tinto čeka odluku američkog apelacionog suda o tome da li će dobiti pristup državnoj zemlji u Arizoni koja joj je potrebna da izgradi jednu od najvećih rudnika bakra, a čemu se protivi starosedelačko američko stanovništvo.
 
Takođe, posle višegodišnjih rasprava i neslaganja sa vladom Mongolijek, Rio Tinto je u decembru, kako navodi Rojters, "pokrenuo ofanzivu šarma" sa ciljem razvoja rudnika bakra i zlata Oju Tolgou i ponudio da otpiše preostali vladin dug od 2,3 milijardi dolara za njen udeo u projektu.
  • Imre

    25.01.2022 16:47
    Jedno je dozvala za istrazivanje a drugo je dozvola za eksploataciju litijuma,koja se daje na osnovu procene hoceli i koliko tehnoloski proces uticati na zivotnu sredinu.Ako je to dato od ove vlade tada mozemo ocekivati posle izbora ako ostanu na vlasti da ce fizicki omoguciti Rio Tintu da pocne eksploataciju.
  • S.Igor

    25.01.2022 14:48
    Mogu i te kako sve je potpisan

    Одлука о образовању Радне групе за имплементацију пројекта „Јадар”: 140/2020-6, 144/2020-24, 36/2021-27

    На основу члана 33. ст. 2. и 3. Закона о Влади („Службени гласник РС”, бр. 55/05, 71/05 − исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 − УС, 72/12, 7/14 – УС, 44/14 и 30/18 – др. закон),

    Влада доноси

    ОДЛУКУ

    о образовању Радне групе за имплементацију пројекта „Јадар”

    "Службени гласник РС", бр. 140 од 20. новембра 2020, 144 од 27. новембра 2020, 36 од 9. априла 2021.

    1. Образује се Радна група за имплементацију пројекта „Јадар” (у даљем тексту: Радна група).

    2. Задатак Радне групе је разматрање најсложенијих питања у области имплементације пројекта „Јадар” и давање предлога, мишљења и стручних образложења у погледу сарадње, анализе имплементације тог пројекта и координације рада надлежних органа и институција у циљу пуне и благовремене имплементације оперативних питања.

    3. У Радну групу именују се:

    – за председника:

    проф. др Зорана З. Михајловић, потпредседница Владе и министар рударства и енергетике;


    – У раду Радне групе могу учествовати:

    1) Мајкл Шираев, други секретар у Амбасади Аустралије у Србији;

    05 број 02-9083/2020-1

    У Београду, 19. новембра 2020. године
    Влада

    Председник,

    Ана Брнабић, с.р.

    О акту

    Верзије пречишћеног текста

    Преглед гласила у PDF-у

    Референце

    http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/vlada/odluka/2020/140/3/reg


  • Radikalski Taliban

    25.01.2022 13:38
    Kakav je stav Vjekoslava Seseljugica o Rio Tintu i iskopavanju litijuma u blizini Hrtkovaca?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija