Istraživanje: Srbija među zemljama sa niskom ocenom percepcije korupcije, najgori rezultat od 2012.

Srbija spada među zemlje s niskom ocenom, u kojima nije zabeležen nikakav napredak u vezi sa percepcijom korupcije, zadržavajući prošlogodišnji rezultat od 38 poena od mogućih 100.
Istraživanje: Srbija među zemljama sa niskom ocenom percepcije korupcije, najgori rezultat od 2012.
Foto: Pixabay
To je istovremeno najniži rezultat otkako su podaci uporedivi, odnosno od 2012. godine, navodi se u godišnjem izveštaju Indeks percepcije korupcije (CPI) međunarodne organizacije "Transparensi internešenal" za 2021. godinu u odeljku za Centralnu Aziju i Istočnu Evropu, a prenosi Glas Amerike.
U izveštaju, u delu koji se fokusira na korupciju, ljudska prava i demokratiju ocenjuje se da vlasti u Srbiji zadržavaju kontrolu uticajem na medije, "uznemiravajući nezavisne kritičare i organizujući nefer izbore".
Crna Gora sa 43 poena jedna je od samo tri zemlje regiona sa natprosečno ocenom CPI, navodi se u izveštaju. Ocene u toj zemlji, od 2012. do 2021. bile su (po godinama): 41, 44, 42, 44, 45, 46, 45, 45, 45 i 46.
 
Kosovo ima ocenu od 39, što je pad od dva poena u odnosu na ocene od prethodne dve godine, dok Albanija drži 35 poena.
 
 
Indeks percepcije korupcije za 2021. otkriva stagnaciju decenijskog nivoa korupcije usled kršenja ljudskih prava i pada demokratije u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji, navodi se u izveštaju.
 
Stagnacija regiona
 
Napredak zemalja u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji u borbi protiv korupcije generalno stagnira i sve zemlje u tom delu sveta imaju ocenu ispod 50, dok je za čak 75 odsto zemalja došlo do nazadovanja, nikakvog ili vrlo malog napretka u poslednjih 10 godina, pokazuje CPI.
 
"Istočna Evropa i Centralna Azija pokazuju začarani krug povećanja autoritarnosti, kršenja ljudskih prava i korupciju", navodi se u izveštaju i nastavlja da su politički lideri koristili pandemiju kovida19 kao izgovor za smanjenje nadzora i odgovornosti spram javnosti prilikom nabavki i potrošnje strane pomoći, od Albanije (35) do Kirgistana (27).
 
U izveštaju CPI rangirano je 180 zemalja i teritorija prema njihovom viđenju nivoa korupcije u javnom sektoru na skali od nula (veoma korumpirana) do 100 (bez korupcije).
 
Prosek istočne Evrope i centralne Azije drži se na veoma niskih 36 poena. Gruzija sa 55, Jermenija sa 49 i Crna Gora sa 46 poena vodeće su i jedine tri zemlje iz regiona koje imaju rezultate iznad globalnog proseka od 43.
 
Turkmenistan (19), Tadžikistan (25) i Kirgistan (27) imaju najniže ocene u regionu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Yip Man

    25.01.2022 13:05
    Ceka se naredjenje
    Zar Brnabicka jos nije skocila pred kamere da demantuje ove navode!?!?
  • Pa-Pa-Paranoja

    25.01.2022 08:42
    Da li smo iznenađeni u kom se okruženju nalazimo?
    Mađarska, Albanija, šta im je zajednički imenitelj? Autoritarni vladalac?
    Zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, ili sfera Ruskog uticaja?
    Afrika? Stanje građanske svesti?
    A kakvo je stanje u zemljama EU i/ili NATOa?
    Mi smo jadni, sluđeni, zavedeni i zavađeni građani i dok god nasedamo na narativ murala, stranih plaćenika, večitih udbaških opozicionara ostaćemo tu gde smo!
  • Slobodni Liman

    25.01.2022 08:35
    Da li smo iznenađeni? Da li postoji neki bunt protiv bilo kog oblika korupcije ili protiv konkretne pojave? Neki protest, aktivnost opozicije, neki sudski proces?
    Daj Bože da nam je RT probudio građansku svest i da će se nastaviti i aktivnost građana i aktivizam vezano za korupciju!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija