Torlak prihodovao 2,5 miliona evra od testiranja na kovid

Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" u toku 2021. godine prihodovao je 300 miliona dinara od usluge testiranja na pristustvo koronavirusa na lični zahtev građana.
Torlak prihodovao 2,5 miliona evra od testiranja na kovid
Foto: 021.rs

To piše u izveštaju o izvršenju budžeta ove institucije. Kako je prenela Nova ekonomija, u pitanju je testiranje koje se obezbeđuje na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Vlada je sredinom januara ove godine snizila cene testiranja na lični zahtev sa 3.500 dinara na 1.800 dinara za antigenske testove i sa 9.000 na 6.000 dinara za PCR testiranje.

U toku 2021. godine na račun Instituta slilo se 5,1 milijardi dinara, dok su prihodi godinu dana ranije bili 2,8 milijardi dinara. Rashodi Instituta su u toku prošle godine iznosili 4,4 milijarde dinara, dok su 2020. bili blizu 2,5 milijardi dinara.
 
"Torlak" je značajno uvećao troškove nabavke medicinskog i laboratorijskog materijala koji su porasli sa 1,9 milijardi dinara u 2020. godini na 4,4 milijarde dinara u 2021. godini.
 
Povećanje rashoda za nabavku materijala najverovatnije je posledica ulaganja u proizvodnju ruske vakcine, piše Nova ekonomija.
 
Kada su u pitanju prihodi od testiranja na lični zahtev građana, u izveštaju za 2020. godinu se oni ne ističu, ali je napisano da je prihod Instituta za usluge PCR testiranja na prisustvo korona virusa na uzorcima dostavljenih od strane zdravstvenih ustanova bio oko 227 miliona dinara.
 
Najveći broj nabavki medicinskog materijala i opreme za od početka pandemije i dalje je tajan, a analiza Nove ekonomije pokazuje da je promet PCR testovima u toku 2020. godine bio najmanje 28,6 miliona evra, a da su najčešće korišćenje testovi proizvođača Sansure, BGI i Abbott.
 
Kako i Institutu "Torlak" rashodi za nabavku medicnskog materijala porasli su i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO). Samo tokom 2020. godine, troškovi RFZO porasli su za 38 odsto u odnosu na 2019. godinu, vidi se u javno dostupnim finansijskim izveštajima.
 
Državni fond je svoju potrošnju procentualno najviše povećao kada je u pitanju nabavka materijala i opreme, za šta je 2020. godine izdvojeno preko pola milijarde evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • xqt

    28.01.2022 18:55
    Medicinski tigar
    U mnogim zemljama koje nisu ekonomski tigar, testiranje je besplatno. To dokazuje da tigrova ima raznih. Vođa bi mogao da obeća mladima besplatno testiranje posle izbora i eventualne pobede na njima.
  • Nepoznata

    28.01.2022 16:56
    Malo
    Koliko su nas šišali malo su i prihodovali..Verovatno je cifra mnoogo veca..samo je pitanje u cijim dzepovima.
  • Franja

    28.01.2022 15:44
    Cena
    Ovde u NS platili po 1500 dinara za antigenski test. Otisli u Sloveniju. Zbog nekih problema morali da produžimo boravak za jedan dan. Otišli na testiranje i košta koliko košta. Iznenađene, antigenski test je BESPLATNO.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?