Ne pijemo reciklirano mleko jer za to nema uslova
"U pitanju je dezinformacija, niti je dozvoljeno, niti se to radi, jer u našoj zemlji uopšte i ne postoje mašine koje recikliraju mleko", kaže direktor Uprave za veterinu.
Mićović navodi da glasine da brojevi na donjem delu tetrapaka označavaju koliko je puta mleko vraćano na prokuvavanje takođe nisu tačne. Prema njegovim rečima, ti brojevi i tačkice su oznake proizvođača ambalaže i nemaju nikakve veze sa sadržajem tetrapaka.
"Proizvođač koji pravi ambalažu ima svoju šifru kojom označava tetrapak, a onda tu ambalažu šalje u mlekaru, gde ona dobija novo obeležje koje se odnosi samo na proizvod koji se nalazi unutra. Ti brojevi, crtice ili tačkice nemaju nikakve veze sa kvalitetom mleka i iza toga odgovorno stojim", kaže Mićović za 021.
Proces pasterizacije podrazumeva zagrevanje mleka na 72-75 stepena Celzijusa 15-20 sekundi posle čega sledi hlađenje i ponovno zagrevanje u više navrata. Prilikom UHT obrade, mleko se izlaže kratkom, intenzivnom zagrevanju na temperaturama od 135 do 140 stepeni Celzijusa, kako bi sprečili zagađenje proizvoda mikroorganizmima iz vazduha. Krajnji rezultat je proizvod koji se može čuvati oko šest meseci bez hlađenja. (M.Sovilj)
Komentari 2
mobutu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar