Sindikat naučnika: Gde je dostojanstven rad u nauci?

Sindikat zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije zatražio je danas da Vlada pokaže dobru volju i "nauku i naučnike uvede u zakonske okvire".
Sindikat tako daje Vladi "novu priliku" da odgovori na zahteve o kojima je u decembru bilo reči sa premijerkom Anom Brnabić.
 
"Nas nema, ni jedan nas zakon ne prepoznaje, mi smo usluge, nešto što je trošak, nismo investicija iako Vlada ističe da se u nauku ulaže veliki novac", rekla je predsednica tog sindikata Đurđica Jovović, na protestu ispred zgrade Vlade.
Ona je navela da je Vlada trebalo da dostavi odgovore na zahteve sindikata do polovine januara, navodeći da ne traže povećanje plata. Vlada to nije učinila, pa će se o narednim koracima odlučiti na sednici Republičkog odbora tog sindikata.
 
Podsetila je da je sindikat, reagujući, pokrenuo kampanju "za dostojanstven rad u nauci".
Prema njenim rečima, prvi zahtev je bio da se "odmah, bez odlaganja, nivelišu plate oštećenim naučnim radnicima, nastale nemarom i neradom nadležnog ministarstva i države".
 
"Zarade su veoma nejednake. Za isto zvanje i stručnu spremu iako istraživači rade u ustoj laboratoriji dešava se da jedan dobije na godišnjem nivou milion dinara više", navela je Jovović.
 
Kako je rekla, nadležno ministarstvo za nauku, treba do novembra 2022. godine da predstavi plan sa koeficijentima po zvanjima, na osnovu kojih će se obračunavati i isplaćivati plate u nauci, čime će se obezbediti zakonski princip "jednak rad - jednaka plata".
 
"Što se radno pravnog statusa tiče, kolege na fakultetima su u mnogo goroj poziciji. Oni imaju ugovore o radu koje dobijaju na godinu, nema ih u sistematizaciji radnih mesta na fakultetima. Najamna radna snaga, koja dobije to što dobije", rekla je Jovović.
 
Ona je, kao zahtev, ponovila da se svim naučnim radnicima koji su na ugovorima na određeno vreme, odmah, bez odlaganja, zaključe ugovori o radu u skladu sa zakonom.
 
Predstavnici sindikata istakli su transparent ispred zgrade Vlade "Gde je dostojanstven rad u nauci?".
  • neko ko zna

    02.02.2022 11:17
    SRAMOTA
    Problem je što ovi sa manjom platom često imaju mnogo bolje rezultate od ovih sa većom platom, imaju ugovore koji su prekršeni od strane ministarstva. I najveći problem je što u ministarstvu dele kategorije po fotografiji, a ne po zalugama. 2010. kada je urađena poslednja evaluacija sa najvišom platom je bilo 12% ljudi (pola ih je otislo u penziju) danas ih ima 13%. Kako ????? Dosta više!!!!!!
  • Gnjurac

    31.01.2022 20:59
    Bravo Djuro, ti si naš idol, ali sad idi....
    Kad se nauka buni, idite u privredu.
    Kad se prosveta buni, imate raspust dva meseca.
    Kad se medicinari bune, dobili ste silne pare od drzave za pandemiju.
    Nastavi niz klasičnih spinova
  • 49

    31.01.2022 19:58
    Mrak je svetlost u Srbiji
    @Djura

    Ako i ostali misle kao Djura, eto nama odgovora na postavljeno pitanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija