CRTA: REM vidi politički pluralizam u medijima i tamo gde ga nema

CRTA je saopštila da nalazi monitoringa političkog pluralizma u programima televizija koje je sproveo REM ne daju verodostojnu sliku objektivnosti i profesionalnosti glavnog toka medijske scene.
CRTA: REM vidi politički pluralizam u medijima i tamo gde ga nema
Foto: Pixabay
Rezultati koje je javnosti predstavilo Privremeno nadzorno telo za praćenje medija i njihove interpretacije nepotpuni su i nekredibilni zbog neadekvatne metodologije monitoringa koju REM primenjuje, a koja ne sadrži jasne kriterijume po kojima se vrši selekcija medija i programskih sadržaja za posmatranje, ukazuje CRTA.
 
Oni ne obuhvataju sve bitne vidove medijske zastupljenosti političkih aktera, niti omogućava tačnost i doslednost u određivanju tonaliteta u kojem su oni predstavljeni.
Iz nedostataka u metodologiji proizlazi pogrešna ukupna ocena stepena neravnopravnosti predstavnika različitih političkih opcija – zastupljenost aktera vlasti prikazuje se manjom, a aktera opozicije većom nego što jeste.
 
Drugim rečima, CRTA ukazuje da REM vidi politički pluralizam i tamo gde ga nema u medijima.
Nejasno je na osnovu kojih kriterijuma je napravljen izbor medija koju su predmet monitoringa REM, kao ni izbori emisija koje se analiziraju jer se u zvaničnom dokumentu samo navodi da odluku o tome donosi Savet REM, dodaje se u saopštenju.
 
U izveštaju se, na primer, ne objašnjava zašto su u izbor medija koji su predmet posmatranja ušle televizije s različitim tipom pokrivenosti - nacionalna, regionalna, kablovska i kako se zbrajaju i upoređuju podaci prikupljeni njihovim posmatranjem.
 
U saopštenju se dodaje da CRTA ukazuje da je problem i to što metodologija REM ne prepoznaje činjenicu da se politički akteri u programima televizija pojavljuju u dva svojstva – kao subjekti kada se prikazuje audio-vizuelni zapis njihovog nastupa i kao objekti - kada o njima, u neutralnom, pozitivnom ili negativnom tonu, govore prezenteri, novinari, drugi politički akteri.
 
Centar zahteva od REM i Privremenog nadzornog tela za praćenje medija da u javnom interesu koriguju metodologiju nadzora nad medijima kako bi mogli da, na osnovu tačnih podataka i objektivnih uvida, obavljaju svoju regulatornu funkciju u predstojećoj izbornoj kampanji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija