Kako piše list Danas, među njima Tadić ima najveću podršku posle šefa socijalista Ivice Dačića i predsednika SNS Aleksandra Vučića.
S druge strane, Tadić nije naročito popularan među glasačima dve opozicione grupacije koje imaju najveći rejting za republičke izbore – koalicije "Ujedinjena Srbija", i zeleno-levog bloka "Moramo".
Ovo pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja jedne nevladine organizacije, u koje je
Danas imao uvid. Istraživanje je vršeno tokom novembra meseca, u onlajn formatu, na uzorku od 1.525 punoletnih ispitanika sa teritorije Srbije, bez Kosova i Metohije, a ispitivali su se stavovi o aktuelnim društvenim temama, kao i o političkoj podršci za predstojeće izbore.
U delu ispitivanja kako bi građani glasali na predsedničkim izborima, anketa je ponudila širok spisak potencijalnih kandidata od kojih bi ispitanici birali do tri kandidata koje bi najviše voleli da vide na glasačkom listiću.
Među brojnim imenima (a bilo je ponuđeno 30 nestranačkih ličnosti i političara), Tadić je uzeo šest odsto ukupnih glasova. Da li će se njegovo ime i naći na izbornom listiću - još nije poznato.
Lider Socijaldemokratske stranke i u dva mandata šef države Boris Tadić, na izbornoj skupštini SDS održanoj tokom vikenda, najavio je izlazak svoje stranke na parlamentarne izbore, ali što se predsedničkih izbora tiče, Tadić još nije doneo odluku ali je naveo da "će morati ozbiljno da razmisli o kandidaturi", jer mu drugi opozicioni kandidati "ne ulivaju poverenje".
U poređenju sa merenjem podrške koju bi Tadićeva SDS mogla da dobije na parlamentarnim izborima, pomenuto istraživanje je pokazalo da bivši predsednik Srbije evidentno ima neuporedivo veći lični rejting od rejtinga njegove partije.
SDS, koja u ovom istraživanju stoji na 0,93 odsto u koaliciji sa Novom strankom, ima najveće uporište birača u Beogradu, gde je rejting ove koaliciji značajno bolji - na 1,95 odsto.
Ipak, lični ugled lidera SDS, iako se često u medijima govori da ne bi imao realne šanse, ima čvrsto uporište i "njegova baza potencijalnih birača je prilično duboka", kako se navodi u analizi rezultata ovog istraživanja.
Među ispitanicima koji su označili Borisa Tadića kao jednog od favorita na predsedničkim izborima ima praktično svih demografskih grupa, uključujući i dobru podršku među biračima socijalista, gde Tadić ima najveću podršku nakon Dačića i Vučića, kako pokazuju rezultati istraživanja, a piše Danas.
Kao najveća prepreka da Boris Tadić ostvari značajniji rezultat na predsedničkim izborima navodi se to što on zapravo ima nedovoljno veliku podršku među onim ispitanicima koji su opoziciono nastrojeni - odnosno koji bi na republičkim izborima glasali za neku od dve najjače opozicione kolone.
Te kolone su, iako su ovo rezultati od novembra kada još uvek nije bilo do kraja profilisano ko će sa kime biti u koaliciji, ona okupljena oko SSP, DS, NS i PSG - nedavno predstavljena pod imenom "Ujedinjena Srbija", kao i zeleno-levi blok koji će na izbore izaći pod sloganom "Moramo".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 40
Rosa
Uostalom Tadić je puno bolji političar od Vučića ako ne i najbolji ali sam ustavno demokratski poredak je loš i Tadić prosto ne može učiniti više od recimo Vučića ili bilo koga drugoga.
Ali šta ćeš kad narod slepo veruje jednom i ne razume situaciju.
Zmaj
Tadic jeste omrazen, ali lupetas da bi bilo ko birao Vucica nego njega. Evo ja npr. ne mogu organski podneti Tadica zato sto je politicki ku*ton, ali znam da ce pre njega biti drugih kandidata na listi za koje cu glasati pre nego za Vucica. Ali kad bi izbor bio izmedju njega i Vucica glasao bi za Tadica jer od Vucica niko nije gori pa cak ni ovaj politicki šonja.
Djilasovi botovi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar