Ekolozi podneli žalbu na rad Evropske investicione banke zbog finansiranja malih hidroelektrana

Ekološko udruženje Rzav i CEE Bankwatch Network, uz podršku svetske organizacije za zaštitu prirodu WWF Adria, podneli su žalbu na rad Evropske investicione banke (EIB).
Ekolozi podneli žalbu na rad Evropske investicione banke zbog finansiranja malih hidroelektrana
Foto: Pixabay (ilustracija)
Razlog je investicija za izgradnju malih hidroelektrana Beli Kamen i Komalj, koja je prouzrokovala veliku štetu na rekama Crni Rzav i Ribnica u Srbiji, saopšteno je danas iz WWF Adria.
Podnosioci žalbe smatraju da ti projekti krše evropske i nacionalne pravne okvire, kao i Konvenciju Saveta Evrope o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa.
 
Kako se navodi, oba postrojenja su međusobno povezana takozvanim bajpasom, uzimajući vodu iz dve reke.
Finansirala ih je EIB kreditima za mala i srednja preduzeća i putem prioritetnih projekata finansijskog posrednika Credit Agricole Srbija.
 
Investitor je firma Zlatiborske elektrane, registrovana u Čačku, koja je imala u planu izgradnju i trećeg objekta, MHE Peta, neposredno ispod MHE Komalj.
 
Prema navodima, postrojenja se nalaze na području Parka prirode "Zlatibor", međutim, pre njihove izgradnje nije urađena nijedna studija o proceni uticaja na životnu sredinu, čime je dozvoljeno da te dve male hidroelektrane unište 9,2 kilometra rečnog toka.
 
Primetni su i štetni uticaji sa ozbiljnim posledicama na zaštićene vrste u tom području, što dokazuje i hidrobiološko istraživanje koje je WWF Adria sprovela 2020. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija