U Srbiji za godinu dana 30.000 penzionera manje

U novembru prošle godine bilo je 30.570 penzionera manje nego na kraju 2020, kada je takođe zabeležen pad u odnosu na prethodnu i to za 16.011 korisnika mirovine.
U Srbiji za godinu dana 30.000 penzionera manje
Foto: Pixabay

Prema podacima sa sajta PIO fonda koji su dostupni od 2012. godine, broj penzionera rastao je po svim kategorijama, najviše 2014. godine, čak za više od 27.000, piše Danas.

Međutim, već 2015. usledio je pad za nešto više od 3.000, a po duplo više u narednim godinama. 

Brojevi iz prošle i preprošle godine ipak pokazuju drastično smanjenje korisnika penzija. Najviše je to uočljivo u kategoriji invalidskih, a potom porodičnih penzija. Broj korisnika starosne penzije svih ovih godina se blago uvećavao, ali je prošle godine i tu prvi put zabeležen pad od 0,8 odsto. Istovremeno broj invalidskih penzija smanjen je za 5,09 (ranijih godina se stopa smanjenja kretala oko tri odsto) a porodičnih za 0,88 procenata.
 
Prema rečima ekonomiste Saše Đogovića, to je prirodni sled događaja potpomognut kovidom, u uslovima kada su građani potpuno prepušteni sudbini i bez adekvatne zaštite.
 
"Zbog pandemije sve druge zdravstvene potrebe bile su zapostavljene, ali su one 'grizle' život. Bez prevencije i lečenja, zbog nebrige i prepuštanja stihiji, stopa mortaliteta naglo je skočila, pre svega u populaciji najstarijih", kaže on za Danas.
 
Paralelno sa padom broja penzionera smanjio se i udeo penzija u prosečnoj plati. Na početku 2012. godine prosečna penzija bila je ekvivalent od oko 60 odsto prosečne plate, ali kako su zarade rasle, tako je do kraja te godine procenat spao na oko 57 odsto. U oktobru prošle godine prosečna penzija vredela je kao 45,54 odsto prosečne zarade, ali su do kraja godine, s obzirom na to da su zarade u decembru bile nešto veće (69.136 dinara) a penzije se nisu menjale, primanja najstarijih iznosila tek 42,48 odsto u odnosu na prosek plata.
 
"Švajcarska formula koja je počela da se primenjuje dosta je striktna, a s druge strane, na jaz između penzija i zarada uticale su povišice u javnom sektoru, koje su išle bez ikakvog kriterijuma. Tome nije prethodila reforma, ni uvođenje platnih razreda i u takvim uslovima logično je da penzije kaskaju za zaradama. Onda se vlast služi populizmom, daje jednokratne pomoći pokušavajući na taj način da prikrije zaostajanje penzija u odnosu na zarade", objašnjava Đogović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    03.03.2022 08:35
    Cccc
    Kad ne znate sta cete,glasajte za neke karksisticke ideje neke propale politicke partije, pistaljke,na ulice, pomno pratite dnevnike i ostale programe zabave,kukajte, svaljujte krivicu na drugog, to je nase ogledalo samo ga niko ne primecuje !!
  • Zoli

    08.02.2022 18:12
    Imam 62 i bliži mi se penzija. Moji drugovi, koju godinu stariji od mene su penzioneri. Pre trideset i četiri godine (1988) bili smo još mladi. Ne, nismo ovo zakuvali, nismo dobili društvene stanove nego smo u svojim najboljim godinama jedva sastavljali kraj s krajem. Većina nije stigla da dobije "državni" posao a oni koji su ga imali većinom su ostali su bez njega.
  • Ištvan Bećar Pecroš

    08.02.2022 12:42
    Smanjilo se biračko telo AV AV partije, pa mora da se uvozi iz Republike Srpske...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija