Građanima stižu revizije presuda za troškove obrade kredita - moraju da vrate pare

Korisnicima kredita u Srbiji, koji su ranije tužili banke zbog troškova obrade kredita i dobili sporove, sada su počele da stižu revizije tih presuda.
Građanima stižu revizije presuda za troškove obrade kredita - moraju da vrate pare
Foto: Pixabay
Predsednik Organizacije potrošača i Udruženja bankarskih klijenata Efektiva Dejan Gavrilović rekao je za tanjug da prema revizijama u roku od osam dana moraju da vrate iznos koji su ranije dobili.
"Javljali su nam se građani koji su dobili revizije, a o takvim slučajevima pišu i advokati na svojim grupama. Do ovog obrta je došlo nakon promenjenog stava Vrhovnog kasacionog suda, odnosno njegove dopune iz septembra prošle godine", kaže Gavrilović i dodaje da se u ovim slučajevima više ništa ne može uraditi i da prava na žalbu nema.
Prema njegovim rečima, građani će osim vraćanja novca koji su dobili od banaka na osnovu ranijih presuda, morati da plate i troškove sudskog postupka.
 
Gavrilović za Tanjug navodi da za sada stižu samo revizije presuda vezanih za troškove obrade kredita, a dodaje da je pitanje dana kada će krenuti i one vezane za plaćanje premije osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita.
 
U Udruženju banaka Srbije (UBS) kažu da oni nemaju nikakav uticaj na odluke suda, te da osim iz medija nemaju saznanja o revizijama presuda i podsećaju na saopštenje UBS s kraja septembra 2021. izdato posle dopune stava Vrhovnog kasacionog suda (VKS).
 
Generalni sekretar Udruženja banaka Vladimir Vasić za Tanjug navodi da je UBS u tom saopštenju pozvalo građane da se odreknu svojih tužbenih zahteva i da tako sa bankom sa kojom su u sporu urede odnose na obostrano zadovoljstvo.
 
"Podsećamo takođe da je taj poziv, nažalost, bio predmet različitih nedobronamernih sumnjičenja i osporavanja, kao i odvraćanja građana od dogovaranja sa bankom, koja i sada traju", kaže Vasić.
 
Dodaje da je moguće da će ovakve odluke suda opredeliti neke koji su tužili banku da se odreknu tužbenog zahteva i navodi da je prema procenama do sada to učinilo oko 30.000 klijenata.
 
Povodom bankarskih sporova nakon dopune stava VKS, nedavno se oglasio i Viši sud u Novom Sadu i između ostalog naveo da je "svaki predmet specifičan i postoji zaista velika raznolikost u pogledu činjeničnih tvrdnji na kojima građani zasnivaju svoje zahteve i izvedenih i prihvaćenih dokaza, pa tako i odluke sudova zavise od stanja u spisima predmeta i utvrđenih činjenica".
 
Prema stavu VKS, kako je naveo Viši sud u Novom Sadu, ništavost odredaba ugovora o troškovima obrade kreditnih zahteva postoji u svakom onom slučaju kada korisniku kredita u ugovornoj fazi nije dostavljena pisana ponuda sa označenom visinom troškova kredita, zatim kada mu je pisana ponuda dostavljena, ali tako da opredeljeni troškovi kredita nisu istovremeno prikazani i kroz efektivnu kamatnu stopu i kada se utvrdi da je plaćanjem ovog troška došlo do dvostruke naplate.
 
U svim ovim slučajevima sudovi i dalje nalaze da su osnovane tužbe i zahtevi građana za utvrđenje ništavosti odredaba ugovora o kreditu koje se odnose na naknade na ime troškova obrade kredita i donose presude kojima usvajaju takve zahteve.
 
S druge strane, kada banke dokažu da su prilikom zaključenja ugovora ispunile sve navedene uslove, sud takve zahteve odbija, navodi se u izveštaju Višeg suda u Novom Sadu.
 
Sud je pojasnio da u ovim predmetima postupa kao drugostepeni sud u postupcima po izjavljenim žalbama na presude osnovnih sudova sa teritorije njegove nadležnosti.
 
Najveći broj novih predmeta po žalbi koji su ostali nerešeni u toku 2021. godine pred Višim sudom u Novom Sadu odnosi se upravo na sporove građana protiv banaka, a reč je o 27.392 predmeta.
 
S obzirom da je reč o sporovima male vrednosti, odluke Višeg suda u Novom Sadu su konačne, odnosno pravosnažne, što znači da protiv njih više nije moguće pred sudovima više instance preispitivati zakonitost i pravilnost, osim u izuzetnim slučajevima kada Vrhovni kasacioni sud dozvoli izjavljivanje revizije zbog ujednačavanja pravne prakse.
  • Maja

    10.02.2022 13:30
    Ovo je stvarno došlo do toga da normalan čovek poludi i digne kuku i motiku pa udri po bagri...koga bre vi više zaje...
  • adv Dragan Petrić

    09.02.2022 16:55
    više puta sam pisao...
    .. o svemu ovome i upozoravao, ali nisam video da su nas (advokate) građani podržali oko ovoga (na proteste su dolazili samo advokati, građane/klijente banaka -to baš i nije interesovalo).. E, sad.. Sve je to posledica jezivog-kupljenog stava VKS od 16.09.2021. + katastrofalne neaktivnosti države da to uredi na način kojim bi građanima omogućio barem privid da žive u državi, a ne koloniji ''stranih investitora''..
    Uostalom, evo ga moj tekst napisan DVA DANA nakon tog skaradnog stava:
    https://www.021.rs/story/Info/Misljenja-i-intervjui/285119/Novosadski-advokat-Vrhovni-sud-unistava-gradjane-zarad-besramnog-bogacenja-stranih-banaka.html
    Ja se nisam predao, ali je ovo borba sa vetrenjačama (ujedno, potpuna sramota za nešto što se zove državom Srbijom)
  • PABLO

    09.02.2022 15:55
    pobuna
    Tih 30000 ljudi da izađe na ulicu srušili bi i vladu i banke.Nema tih izvršitelja što bi im oduzeli nešto.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.