Lažna istraživanja česta pred izbore - kako ih prepoznati

Teško je razlikovati lažna istraživanja od istraživanja koja obavljaju istraživači-neznalice, pre svega zbog toga što se pojedini znalci istraživačke prakse maskiraju u neznalice.
Lažna istraživanja česta pred izbore - kako ih prepoznati
Foto: Pixabay
Tako ocenjuje istraživač Demostata i sociolog Srećko Mihailović.
Lažna istraživanja postaju uoči izbora gotovo glavna lažna vest i, prema mišljenju lažnih istraživača i korisnika zloupotrebe istraživanja, veoma efikasno propagandno sredstvo, navodi Mihajlović u autorskom tekstu i predlaže "dva brzinska testa" za prepoznavanje lažnih istraživanja.
Lažna su istraživanja u slučaju procedure prikupljanja podataka neposrednim ličnim intervjuom, ukoliko je postotak odbijanja intervjua i prekinutih intervjua veći od 15 odsto od ukupnog broja kontaktiranih potencijalnih ispitanika.
 
U slučaju telefonske ankete, lažna su istraživanja ukoliko je postotak odbijanja i prekinutih intervjua veći od 85 odsto od ukupno kontaktiranih potencijalnih ispitanika, naravno, sve to pod uslovim da istraživač "prizna" postotak odbijanja, predočio je Mihailović.
 
Prema njegovim rečima, drugi brzinski test za prepoznavanje lažnih istraživanja odnosi se na validnost  - instrument je valjan ako meri ono što smo hteli da merimo.
 
Ako na primer, ispitujemo valjanost pitanja pomoću kojih je istraživački "meren" rejting potencijalnih predsedničkih kandidata, možemo se pitati da li se iz prosečne mnjenske ocene kandidata od 1 do 5 može zaključiti koji je opozicioni kandidat "bolji" ili "pogodniji" ili koji bi kandidat postigao rezultat koji odgovara izbornom potencijalu opozicije, objasnio je Mihailović.
 
On veruje da bi ovakvo pitanje bilo dobro za predikciju izbornog rezultata, samo ukoliko u međuvremenu SNS, odnosno Aleksandar Vučić, odluči da za predsedničke izbore postavi dve kutije.
 
"U jednu kutiju se ubacuje ime najpoželjnijeg predsedničkog kandidata, a u drugu ime predsedničkog kandidata kojeg glasač ne bi hteo za predsednika ni po koju cenu. Naravno, Vučić bi odlučio, na osnovu istraživanja, koju će kutiju uvažiti", dodao je Mihailović.
 
Prema njegovom mišljenju, ova furtutma oko lažnih istraživanja nije neka osobenost srpska, kao što su na primer "leteći glasači" ili "glasanje mrtvih" ili ova moderna varijanta one predratne prakse - "levi opanak pre glasanja, a desni posle ako glasaš za one koje treba izglasati".
 
"Stvar je u tome što se lažna istraživanja, tu i tamo, koriste i u drugim zemljama. Uostalom, utvrđeno je da se i u svetski relevantnim naučnim časopisima, pojavljuje oko tri odsto tekstova u kojima se predstavljaju faktički lažna istraživanja i izmišljeni podaci, iako je tekst prošao kroz strogu recenziju nezavisnih istraživača", zaključio je Mihailović. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Uroš

    10.02.2022 15:28
    Ne spuštati slušalicu
    Dovoljno je dati lažni iskaz i obmanuti ih. Bolje nego da oni sami upišu šta su unapred očekivali. Neka se "neprijatelj" uljuljka u svom zavaravanju.
  • Tjax

    10.02.2022 14:29
    Spuste oni slušalicu
    kada ih pitaš za ime i prezime
  • Zemlja čudesa

    10.02.2022 12:37
    Sva su lažna, jednostavno im zalupiš slušalicu kada smaraju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.