Novu vrstu, koja je naziv dobila zbog podneblja koje naseljava, otkrili su istraživač i profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Podgorici Vladimir Pešić i dr Klemens Grošer iz Nemačke.
Pešić za Tanjug kaže da su istraživanja pokazala da je ta vrsta pijavice jedna od najvećih evropskih koja živi u izvorima.
Pojasnio je da je nova vrsta otkrivena korišćenjem DNK molekularnih analiza koje su pokazale da se razlikuje u odnosu na drugu, koja naseljava prostor Crne Gore.
"Svaka vrsta ima svoj genetski otisak i na osnovu toga možemo lako da upoređujemo vrste i našli smo da se ona veoma razlikuje od druge vrste pijavice koja naseljava prostor Crne Gore", rekao je Pešić.
Kada je reč o razlikama između novookrivene vrste pijavice i te koja naseljava prostor Crne Gore, Pešić kaže da je DNK pokazao da postoje razlike u anatomiji.
"Uradili smo DNK analize i utvrdili smo da postoje razlike i u anatomiji između te dve vrste. Te pijavice u Crnoj Gori su jako specifične na svestskom nivou jer kao mlade imaju 8 do 9 očiju, a kako postaju starije onda gube oči" kazao je Pešić.
Pešić naglašava da je da su potrebna dodatna istraživanja u narednom periodu kako bi se dobila detaljnija slika o tome koliko je ta vršta česta i koje sve delove Srbije naseljava.
Pešić ističe da ljudi obično imaju averziju prema pijavicama jer ne znaju koliki je njihov značaj za ekosistem i za medicinu, napominjujući da Srbija ima veliki potencijal jer ima populaciju pijavica koje su dobro očuvane i mogu da imaju višestruku namenu.
"Problem na generalnoim nivou je što nema dobro očuvanih populacija, a Srbija u tom smislu ima lepu prednost", kazao je Pešić.
Dodaje da se širom sveta u kozmetičkim salonima pijavice koriste u estetske svrhe, kao i da u apotekama u različitim zemljama mogu da se kupe i da se koriste za lečenje.
Komentari 1
sasa
pored starih pojavile se i nove , nepoznate nauci :)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar