Direktor kampanje "Kreni promeni" Savo Manojlović rekao je na početku protesta da vlast ima rok da do 15. februara usvoji zakon kojim bi se trajno zabranila eksploatacija litijuma i bora, inače će na tom mestu na Dan državnosti biti organizovan novi masovni protest, odnosno, kako je rekao, Sretenjska odbrana Ustava i državnosti.
Okupljenima se obratila i glumica Svetlana Ceca Bojković koja je upozorila da je uništenje ruralne sredine udar na opstanak nacije.
"Muklo se krilo od nas da ovu zemlju vlast želi da pretvori u nekakvu zemlju rudarstva, pa tu trava više ne niče, tu nema više života! Ako je tačno da se planira 70 punktova za rudnike u Srbiji, Srbije više biti neće, svi ćemo pomreti, otići i samo ne znam ko će svetlo da ugasi na kraju", rekla je Bojković.
Zatim je u Ulici kralja Milana formirana protestna kolona koja je centrom Beograda stigla do zgrade RTS-a gde su se okupljenima obratili aktivisti i meštani ugroženih područja Zlatko Kokanović i Ljiljana Bralović.
Kokanović je rekao da je tu kako bi se obratio "javnoj kući" kojoj svi plaćamo mesečnu pretplatu, a nijedno slovo nije rekla o Rio Tintu i problemima ljudi iz ugroženih područja.
"Neka nas slikaju sa svojih prozora i prenesu predsedniku da smo tu i da ćemo doći u utorak opet", poručio je Kokanović.
On je pozvao predsednika Aleksandra Vučića da se "dozove pameti i sutra naredi svojim poslušnima da izglasaju zakon o trajnoj zabrani eksploatacije bora i litijuma".
Nakon obraćanja ispred zgrade javnog servisa, učesnici protesta, održanog pod sloganom "Srbija nije na prodaju", vratili su se u kamp ispred Predsedništva Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Trt
Uz
Mozak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar