Uzelac savetuje: Ne dozvolite da banka kaže da kupite jer je jeftino, kupite kad ste vi spremni

"Moj savet je da se kredit ne kupuje samo kada vam je s druge strane nešto povoljno. Suludo je da se sad preseče samo jer postoji subvencija. Ne dozvolite da vam banka kaže 'kupite jer je jeftino'."
Ovako savetuje urednik ekonomskog portala "Kamatica" Dušan Uzelac i dodaje da treba da kupite kada ste vi spremni.
Podsećamo, Vlada Srbije usvojila je odluku o pomoći od 20.000 evra za mlade prilikom kupovine stana. Konkretni uslovi se još definišu, a jedan od njih je i da par ne sme zajedno da ima zaradu veću od 138.000 dinara.
Uzelac objašnjava da su subvencije svojevrsna socijalna kategorija i da često možemo čuti pitanje "zašto se pomaže baš toj kategoriji a ne nekoj drugoj".
 
"Dešava se subvencija građevinarstva Srbije iz ekonomskog razloga, jer su nekretnine krenule uzlaznom putanjom i cela ta industrija ima pozitivne posledice na ekonomiju i država gleda kako da to održi. A sa druge strane da to prebaci na temu socijalne politike i da izabere jednu od kategorija koja je ugrožena ili stigla na red da se njima to opredeli", rekao je Uzelac.
 
Jedan od uslova je da par nema primanja veća od 138.000. Kako je onda moguće kupiti, na primer, stan na Novom Beogradu, koji košta 100 hiljada evra?
 
"Sa učešćem od 20 odsto rata bi bila 440 evra kada biste uzimali na 20 godina. Na nivou te cene na Novom Beogradu. Tržište je dinamično, globalno gledano velika je količina novca u opticaju, kada to imate pojavljuje se inflacija. Mnogi gledaju nekretnine kao mesto gde parkiraju novac i oni dižu cene onima koji kupuju dom. Građani investiraju u nekretninu da bi sačuvali novac. Da li mogu da prežive sa tolikom ratom? Mogu, ali pitanje je nivoa komfora. Moram da otreznim mnoge, stan je skup predmet, ne može svako da ga ima, i ako može da ga ima, ne može na Novom Beogradu, moramo u finansijama da razložimo želje od potreba", kaže Uzelac za N1.
 
Savetuje i da se pre uzimanja kredita dobro razmisli.
 
"Savet je da se kredit ne kupuje samo jer vam je s druge strane nešto povoljno. Suludo je da se preseče jer samo postoji subvencija. Znam statistiku ljudi koji su došli u problem otplate kredita, koji su u sedmoj godini shvatili da su se preračunali, sedam godina su plaćali prvo banci pa sebi, tada dolazi do stavljanja prsta na čelo. Ne dozvolite da vam banka kaže kupite jer je jeftino, morate da kupite kada ste vi spremni", savetuje urednik Kamatice.
 
Jovana Božičković iz Krovne organizacije mladih kaže da mladi smatraju da je za pristojan život potrebno 80 hiljada dinara, dok svaka deseta mlada osoba zarađuje toliko.
 
"Oni čekaju dve godine na prvi posao, odlažu stambeno osamostaljivanje. Ova mera je partikularna i neće podstaći većinu mladih da se iseli iz roditeljskih domova. To su lepe želje o kupovini stana, ali mali broj mladih je u bračnim zajednicama. Mlada osoba u Srbiji kad izađe iz roditeljskog doma je pet godina starija od evropskog vršnjaka. U svim okolnim državama mladi izlaze sa 26 godina iz porodičnog doma", napominje.
 
Ona kaže i da svaka druga mlada osoba želi da ode iz Srbije, da mladi nisu uključeni u procese koji ih se tiču i da rade za minimalac.
 
"Održana je rasprava o Nacionalnoj stambenoj strategiji za narednih 10 godina i mi sada čekamo koje će biti konačne mere, to nam je važnije od ovih kratkoročnih, šta će podstaći mlade da ovde ostanu. U toj stambenoj strategiji mladi se ne pominju kao grupa, već samo mladi bračni parovi. Ukoliki postoji politička volja može da se donese uredba gde bi se mere odnosile na mlade. Ako se odnosi samo na mlade bračne parove, i dalje će 65 odsto njih živeti s roditeljima", rekla je Božičković.
 
Pojašnjava da danas stan može da priušti starija mlada osoba, visokoobrazovana, koja živi u urbanom delu grada.
 
"I obično je za taj stan dobila ili celokupan iznos ili depozit od roditelja. Zanemarljiv je broj mladih koji mogu negde da generišu novac i kupe sebi stan", dodaje.
  • Nepoznata imena

    20.02.2022 21:39
    Nema tu Novosadjana
    Novosađani na toj listi su tu samo zato što imaju u ličnoj karti adresu u Novom Sadu.

    Slabo njih znaju stvarni Novosađani.

  • Dragan

    20.02.2022 19:29
    Ah
    Mladima ne dati ništa.Umesto uvrtanja iz bašti po gradu nek nešto rade.Ja sam napustio stan sa 21g,do 26 podstanar,pa kupio garsonjeri,pa dvosobni stan.Nikakve subvencije,moj rođak kupio bez banke i to na kredit od 20g bez kamate samo revalorizovana cena stana svake godine .
  • Zemlja čudesa

    20.02.2022 19:25
    Tako je! Prodajte nekretnine koje imate, uzmite iseljeničku vizu i onda uzmite keš kredit kod bilo koje banke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija