KRIK: I proizvođač vojne opreme Mile Dragić imao račune u švajcarskoj banci

Srpski privrednik Mile Dragić, poznat po proizvodnji vojne opreme, imao je račun u švajcarskoj banci na kom je čuvao pozamašna sredstva, objavila je Mreža za istraživanje kriminala i korupcije KRIK.
KRIK: I proizvođač vojne opreme Mile Dragić imao račune u švajcarskoj banci
Foto: Pixabay
Dragiću se sudilo zbog navodno štetnog ugovora o prodaji vojne opreme državi, u slučaju poznatom kao "Pancir", ali je pravosnažno oslobođen optužbi, podseća KRIK.

Kako KRIK navodi, Dragić je u "Credit Suisse" banci kontrolisao dva računa, pokazuju podaci o bankovnim računima u Švajcarskoj, koji su procurili u međunarodnom novinarskom projektu "Švajcarske tajne".

Jedan račun vodio se na firmu i Dragić je imao ovlašćenje da raspolaže novcem na njemu, pokazuju procureli podaci, ali ne otkrivaju koja kompanija je u pitanju. Račun je otvoren 2005, neposredno pre nego što je Dragić sa državom potpisao ugovor o prodaji vojne opreme - posao koji, međutim, nikada nije realizovan. Na računu je bilo gotovo osam hiljada švajcarskih franaka (oko 5.000 evra) u novembru 2008, a ugašen je nekoliko meseci kasnije, piše KRIK.
 
Kako se navodi, osim ovog računa, Dragić je 2015. otvorio i lični račun u švajcarskoj banci, na kom je nekoliko meseci kasnije već bilo oko milion švajcarskih franaka (oko 900 hiljada evra).
 
Dragić u pisanom odgovoru za KRIK tvrdi da su oba računa vezana za firme i da u Švajcarskoj ne poseduje lični račun.
 
"Računi koje navodite su računi pravnog lica. Ja lično nemam otvoren račun u Švajcarskoj. Zakon Švajcarske mi ne dozvoljava kao srpskom građaninu da imam privatan račun u njihovim bankama", napisao je Dragić.
 
Naveo je i da nije postojala namera da se novac od ugovora potpisanog sa državom 2005. deponuje na račun u Švajcarskoj i pitanje ocenio kao zlonamerno.
 
"Nije bilo namere. Naravno da su u ugovorima navedeni samo računi u srpskoj banci. Neka čitaoci procene o pobudi Vašeg pitanja", dodao je on.
 
Dragić u odgovoru KRIK-u tvrdi i da je imao dozvolu Narodne banke Srbije da novac čuva u inostranstvu za otvaranje računa u Švajcarskoj, na šta građane Srbije obavezuje zakon. Iz NBS-a, međutim, kažu da nemaju saznanja da je ovaj biznismen imao račun u "Credit Suisse".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • V5

    24.02.2022 08:06
    Sve genije do genija
    U Srbiji postoji veeeeliki broj biznismena i svi su pošteni. Ko u to još veruje?
  • Građanka

    24.02.2022 07:19
    Časno
    Mile je retko pametan, pošten, radan i porodičan čovek. Pre svega human. Retkost da kapitalista ima takve osobine. Možda jeste bilo plehano korito ali je svoju šansu sa bratom imao i realizovao radom, sposobnošću i tokovima u ranijim strukturama ekonomije. Od sito štampe na čarapama do ogromne firme, postao je pravi biznismen, kakvi su u Americi. Uvek je pomagao one koji su un problemu, sportiste i samu državu. Svetski brend u pogledu proizvodnje vojne opreme, rad i pregalaštvo a ne krađa u politici.
  • Milan NS

    24.02.2022 07:18
    Lepo je što ste ga se setili
    samo... on ne obavlja javnu funkciju pa samim tim nije prekršio Zakon o pranju novca i finansiranja terorizma.
    Stiskajte ove koje mi plaćamo, a za uzvrat ne dobijamo ništa. Više ni vodu ni vazduh

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?