Država još nema rešenje za poljoprivredne penzije, prosečna iznosi 12.000 dinara

Predlog novog modela za rešavanje statusa poljoprivrednih penzionera još nije završen iako je trebalo da bude gotov krajem prošle godine.
Država još nema rešenje za poljoprivredne penzije, prosečna iznosi 12.000 dinara
Foto: Pixabay
To se navodi u tekstu Nove ekonomije.
"Država u saradnji sa Svetskom bankom radi na rešavanju problema u postojećem sistemu osiguranja i traži novi model koji će važiti za poljoprivredne penzionere", navedeno je u tekstu.
To bi, kako je istaknuto, trebalo da bude rešenje višegodišnjeg problema sa obračunom poljoprivrednih penzija i nagomilanih dugova za doprinose koji se procenjuju na dve milijarde evra.
 
U fokusu eksperata je analiza postojećeg sistema, stanja dugova, a traži se i rešenje za njihovu naplatu ili otpis, rekli su u  Ministarstvu poljoprivrede.
 
Dosadašnji i još uvek važeći model za utvđivanje osnovice doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje zasniva se na jednakom iznosu obaveza koje poljoprivrednici plaćaju godišnje, a dužina perioda uplata nema bitan uticaj na iznos penzije. Jednak iznos plaćali su poljoprivrednici koji imaju hektar obradive površine i oni koji imaju stotine hektara.
 
"Zbog toga se u praksi dešavalo da je veliki broj poljoprivrednika zaduživan iznosom koji nije mogao da plati imajući u vidu njegovu ekonomsku snagu", rekli su u ministarstvu.
 
Istakli su da je "veliki broj poljoprivrednika prestao da plaća doprinose, što je posledica tog modela, pa se zbog toga penzijskom fondu iz budžeta prebacuje novac za isplatu poljoprivrednih penzija".
 
Problem je u obračunu jer poljoprivredni penzioneri uplaćuju doprinose na minimalnu osnovicu, koja je veoma niska pa im je zbog toga i penzija koju primaju veoma niska.
 
Za sada je poznato, kako su naveli u Ministarstvu poljoprivrede, da se "osnovna teza novog modela ogleda u tome da će osnovica za utvrđivanje doprinosa biti zasnovana na radu, odnosno na dohotku koji svaki poljoprivrednik ostvaruje, srazmerno površini poljoprivrednog gazdinstva i intenzitetu korišćenja poljoprivrednih resursa.
 
Na visinu penzije, kako su naveli, uticaće i dužina staža, odnosno broj godina u kojima se plaćaju doprinosi i na taj način će se definisati pravedniji model za plaćanje doprinosa.
 
"Rešavanje ovog problema je složeno imajući u vidu da pretežni deo naših poljoprivrednika nije u obavezi da vodi knjigovodstvene evidencije u vezi sa poslovanjem svojih gazdinstava i ostvarenim rezultatima u vezi sa njihovim poslovanjem", rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
 
Prema podacima PIO fonda u avgustu ove godine ukupan broj poljoprivrednih penzionera iznosio je 154.719, dok je prosečna penzija iznosila svega 12.619 dinara.
 
Zastupnik Udruženja poljoprivrednika Ruma i urednik portala subvencije.rs Uglješa Trkulja rekao je da poljoprivredni penzioneri koji primaju penzije od 100 evra teško žive, a najteže stari ljudi koji za života nisu stekli neku imovinu da je daju u zakup ili ako niko ne brine o njima.
 
U istraživanju "Penzijsko osiguranje poljoprivrednika", iz 2010. godine ekonomiste Boška Mijatovića, navode se različiti primeri rešenja za penzije poljoprivrednika u Evropskoj uniji.
 
"U više zemalja poljoprivrednici su uključeni u opšte šeme penzijskog osiguranja, zajedno sa ostalim kategorijama osiguranika, a pod jednakim uslovima", navodi se u toj studiji.
 
U Danskoj postoji socijalna penzija za sve građane koja se finansira iz budžeta, pa su i poljoprivrednici uključeni u nju, objavljeno je u tom istraživanju.
 
"U više drugih zemalja posebno je regulisano penzijsko osiguranje poljoprivrednika. U Mađarskoj i Rumuniji samostalni poljoprivrednici nisu uključeni u obavezno penzijsko osiguranje, već se osiguravaju dobrovoljno. U Velikoj Britaniji su poljoprivrednici obuhvaćeni obaveznim osiguranjem, ali je omogućeno da istupe iz ovog osiguranja ukoliko im je prihod ispod određenog iznosa. Ovo mirovanje osiguranja se kasnije ne računa u penzijski staž", piše u studiji Penzijsko osiguranje poljoprivrednika.
 
U Nemačkoj je penzijsko osiguranje, takođe, obavezno za vlasnika i članove njegove porodice, a doprinosi se određuju na osnovu vrednosti imanja, navodi se u tom istraživanju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • e

    24.02.2022 10:23
    e
    E, za poljoprivrednike nema adekvatnih subvencija, nema penzije , nadam se uskoro neće biti ni poljoprivrednika!!!!Pravih malih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, sve je manje, nestaju zahvaljujući uslovima u društvu, moraju od nečeg živeti.Žalosno poznajem neke već su otišli u građevinske radnike u Nemačku!!!!
  • Osveta loših đaka

    24.02.2022 08:10
    35 godina na delu imate politiku koja podbunjuje i zavađa ljude do istrebljenja.
    Setite se kolone iz Krajine avgusta '95- sve traktor do traktora!
    Nema subvencija za poljoprivrednike, subvencije dobijaju strane kompanije uvoznici hrane i poljoprivrednih proizvoda!
    Namestili su uslove za kartele velikikih proizvođača, za partiju i bratiju.
    A onda još rasprodaju plodnu zemlju Arapima i na mufte uvoze zagađivačku industriju i hoće da otvaraju rudnike!
  • xZx

    24.02.2022 08:09
    Ništa novo
    Država još nema rešenje za poljoprivredne penzije, prosečna iznosi 12.000 dinara

    Ali ima rešenje za stadione, fontane, gondole, grdobe na vodi,...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija