Ovo je inicijativa Saveza samostalnih sindikata Beograda (SSB) koju su podneli premijerki Ani Brnabić i Ministarstvu za rad i brigu o porodici.
Kako naglašavaju u ovom sindikatu, opšta demografska kriza i pad nataliteta glavni su razlozi zbog kojih bi, pored postojećih mera populacione politike, trebalo uvesti i nove.
"
Porodice sa više dece u našoj zemlji susreću se sa brojnim teškoćama, pa je neophodno pojačati mehanizme zaštite. Nacionalna penzija se sada dodeljuje za poseban doprinos nacionalnoj kulturi i sportu, a majke koje su rodile troje i više dece zaslužuju da budu svrstane u kategoriju onih koji su, takođe, dali jednu vrstu posebnog doprinosa svojoj zemlji", rekao je
Dragan Todorović, predsednik SSB-a.
U ovom sindikatu naglašavaju i da je neophodno izmeniti Zakon o socijalnoj zaštiti, kako bi se sprečilo izmeštanje dece sa invaliditetom iz njihovih primarnih porodica.
"Njima su neophodni celodnevni nadzor i nega, pa bi zato njihovi roditelji trebalo da dobiju ista prava kao i hranitelji. Cilj dopune pomenutog propisa je da deca ne moraju da se daju trećoj osobi, jer roditelji nisu u mogućnosti da brinu o njima", ističe Todorović.
Mame i tate, uprkos svojim ličnim kompetencijama i želji da rade da bi svom detetu pružili dostojanstven život, često se u praksi suočavaju sa nemogućnošću zasnivanja radnog odnosa.
"Ako bi im država priznala prava iz statusa hranitelja, to bi bilo višestruko korisno. Iznos novca koji se već izdvaja ne bi u ovom slučaju bio veći, a deca bi ostajala u svojim porodicama", smatra ovaj podnosilac inicijative.
Ministarstvo za brigu o porodici reagovalo, pa obrisalo saopštenje
Pomoćnica ministra u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju u Vladi Republike Srbije Aleksandra Čamagić je nakon apela sindikata navela da je hraniteljstvo "izuzetno human i težak zadatak, koji je više od običnog posla, jer se radi doslovno 24 sata, a pritom su hranitelji, posebno u medijima, neopravdano predmet negativne kampanje".
"Roditelji dece sa posebnim potrebama već sada u okviru zakona imaju mogućnost odsustva sa posla do 18. godine deteta", navela je Čamagić, a objavilo ministarstvo na svom fejsbuk profilu.
Ona je dodala da bi "davanje roditelju statusa hranitelja moglo da dovede i do usporavanja procesa inkluzije jer bi deca u tom slučaju mogla da dođu u situaciju da budu usmerena isključivo na roditelje".
Ovo saopštenje je
uklonjeno sa stranice ministarstva, nakon negodovanja i kritike brojnih roditelja dece sa invaliditetom u komentarima, jer je time zanemaren njihov položaj.
Roditelji godinama "na čekanju" za status roditelj - negovatelj
Ovom inicijativom ponovo se "aktuelizovalo" pitanje uvođenja statusa roditelj - negovatelj, za šta se roditelji dece sa invaliditetom devet godina bore, a o čemu je više puta pisao 021.rs.
U Srbiji živi 3.316 dece i osoba sa 100 odsto invaliditeta, podaci su Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Sandra Ivanković, koja je majka deteta sa invaliditetom, godinama vodi ovu bitku kao inicijatorka uvođenja statusa roditelj - negovatelj u zakonske okvire. Ona ukazuje na to roditelji zbog nerešenog pitanja vode teške i finansijski nestabilne živote jer država ne izlazi u susret.
"Oko 4.000 porodica se devet godina bore i čekaju na dopunu zakona o socijalnoj zaštiti, takozvanu dopunu "roditelj - negovatelj". To su porodice koje su zauvek obavezne i obavezivane za potrebe tog deteta, koje potpuno zavisi od drugog lica (roditelja). Vremenom ta deca odrastaju u osobe sa invaliditetom i neretko se dešava da steknu i pridružene dijagnoze. Dakle, roditelji vode atipične, takoreći teške i finansijski nestabilne živote. Zakon "roditelj - negovatelj" pomogao bi u mnogim aspektima naših porodica", napominje ona za 021.rs.
Ovaj zakon usvojen je u svim državama u regionu i ne ugrožava nikakva prava korisnika, već pomaže, tvrde roditelji koji apeluju da se on usvoji.
"Na roditeljima ostaje odluka da li će uzeti to pravo ili ne. Postoje i roditelji koji imaju više sreće, te su u radnom odnosu, što je takođe retkost, jer je 80 odsto ovih porodica jednoroditeljska. Vreme je da se pomogne našim porodicama", napominje naša sagovornica.
Zakonom bi bilo regulisano da roditelji dobijaju platu.
"Mi želimo da se izjednačimo, da imamo ista prava kao i hranitelji koji usvajaju našu decu. Oni su nagrađeni jednom pristojnom platom, radnim stažom i tuđom pomoći, a roditelj dobija samo tuđu pomoć", ističe Sandra Ivanković
Ivanković poručuje da neće odustati od dalje borbe za ovaj zakon, a u ime brojnih roditelja postavlja pitanje zbog čega je državi mnogo da izdvoji novac za oko 3.000 dece sa invaliditetom i time im olakša život.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Saska
Nataša
Mama preduzetnica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar