RSE: Kina tipuje na rusku ulogu u Srbiji

Ruska invazija na Ukrajinu nije poremetila planove Kine za jačanje prisustva u Srbiji.

Aktuelna situacija, prema stručnim ocenama, mogla bi toj državi i pomoći da dodatno učvrsti svoj položaj kao važan spoljnotrgovinski partner Srbije, kada se izuzmu Evropska unija (EU) i Sjedinjene Američke Države (SAD), piše RSE.

U tom smislu, kako za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže Vuk Vuksanović, stariji istraživač u nevladinom Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, može se očekivati "agresivniji" nastup Kine u Srbiji.

"Kina se u ovom trenutku dok se odigrava rat Ukrajini za Beograd nametnula kao prijatelj, koji ne izaziva mnogo glavobolje, barem ne vladajućoj eliti, jer oni veruju da su sve oči Zapada u ovom trenutku usmereni na Rusiju", navodi Vuksanović.

Dodaje da je Kina u protekle dve-tri godine postala "primarni partner za srpsko rukovodstvo van Zapadnog sveta" i tako zamenila Rusiju.
 
"Sa ovim konfliktom u Ukrajini, to je samo došlo do jačeg izražaja", ukazuje Vuksanović.
 
Zvaničnici Srbije svakodnevno govore o pritiscima pod kojima se nalazi Srbija u odnosu na invaziju Rusije na Ukrajinu, koja je odlukom ruskog predsednika Vladimir Putina počela 24. februara.
 
To je na otvaranju Komore kineskih kompanija u Beogradu 3. marta istakla i premijerka Ana Brnabić.
 
"Živimo u teškim vremenima, u kompleksnim vremenima, u vremenima kada se mnoga partnerstva i veze raskidaju i kada smo svi pod ogromnim pritiskom", rekla je Brnabić.
 
Ona je dodala da je "u takvim vremenima najbolje, ali i najteže" da se čuvaju partnerstva i prijateljstva.
 
Otvaranje Kineske komore u Srbiji
 
Početkom marta, u Kineskom kulturnom centru u Beogradu svečano je otvorena Komora kineskih kompanija u Srbiji, sa ciljem unapređenja trgovinskih odnosa dve zemlje.
 
Za kinesku stranu, Komora je korak dalje u jačanju "čeličnog prijateljstva" Srbije i Kine, što je izraz koji neizostavno koriste zvaničnici obeju država od 2016. godine, od kada prisustvo Kine počinje da jača u Srbiji.
 
"Verujem da će Komora kineskih kompanija u Srbiji takođe biti još jedan most čeličnog prijateljstva između Srbije i Kine", izjavio je na otvaranju Predsednik Komore kineskih kompanija u Srbiji Sihai Song, inače izvršni direktor kompanije "HBIS" u Srbiji, koja od 2016. rukovodi železarom u Smederevu.
 
Od decembra je u Srbiji aktivan i Institut Pojas i put, firma koju su osnovali Vlada, Privredna komora Srbije i Univerzitet u Novom Sadu, kako bi olakšali realizaciju "novog puta svile" kineskog predsednika Si Đinpinga, sa ciljem povezivanja Kine sa Evropom i prodora na Zapad.
 
Rizici saradnje sa Kinom ostaju isti
 
Srbija se zbog saradnje sa Kinom suočila sa kritikama iz Brisela i Vašingtona. Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku smatra da se tu neće ništa promeniti.
 
Ukazuje i da su predstavnici vlasti u Srbiji iskoristili aktuelnu situaciju u Ukrajini i to što je Rusija pod budnim okom Zapada, da prodube saradnju sa Kinom.
 
"Ja bih rekao da su oni ovim zapravo kupili neki prostor za disanje, oni koji vode srpsku saradnju sa Kinom, ali mogu da kažem da je to ipak samo privremeno, jer ono što se sada dešava je ništa pri onome što će da usledi kada na red dođe kinesko-američki rivalitet", kaže Vuksanović.
 
On dodaje da je Kina za Srbiju u ekonomskom smislu bila "atraktivniji partner" u odnosu na Rusiju.
 
"Uvek je Kina bila atraktivnija u tom pogledu, jer su uvek bili svesni da Kina može da potpiše cifre na čeku koje ruska ekonomija, koja je bila pretežno zavisna od energenata nije mogla", navodi Vuksanović.
 
Posle Komore, u planu i sporazum o slobodnoj trgovini
 
Kako se navodi u zvaničnoj dokumentaciji, Komora kineskih kompanija u Srbiji za cilj ima da proširi obim ekonomske i trgovinske saradnje između Srbije i Kine i štiti prava i interese članova.
 
Takođe, kako se dodaje, ona će pomagati članovima u rešavanju poslovnih problema i pružanju saveta i smernica kineskim kompanijama koje nameravaju da razvijaju poslovanje u Srbiji.
O eventualnom kineskom preuzimanju ruskih poslova
 
Sa druge strane, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić ne očekuje da će u svetlu aktuelnih dešavanja doći do zamene ruskih partnera u Srbiji kineskim. U razgovoru za RSE Savić pojašnjava da razlog leži u specifičnosti saradnje Srbije sa Rusijom.
 
"Mi smo sa Rusijom imali vrlo specifičnu saradnju, vezano za naftu i gas, energetski sektor, to Kinezi Srbiji ne mogu da ponude", navodi Savić.
 
Vlasti u Srbiji su navele da će, ukoliko Naftna industrija Srbije, u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma, bude imala poteškoća u poslovanju zbog sankcija zapada, ponuditi "fer cenu" Rusiji za otkup udela.
 
Ljubodrag Savić dodaje da je slična situacija i kada je reč o izvozu iz Srbije.
 
"Mi smo u Rusiju izvozili najviše poljoprivredne proizvode, sada smo napravili nedavno jedan sporazum sa Kinezima, koji pruža Srbiji mogućnost i slične uslove kao što je na evropskom tržištu. Neće to tako lako ići u Kinu, ne zato što to neće jedna ni druga strana, nego zato što Kinezi prave jeftinije od svih na svetu, tako da Srbija tek treba da vidi šta može tu da uradi", pojašnjava Savić.
 
Opširnije na RSE.
  • Ivan, Osijek

    13.03.2022 19:45
    Treba biti jako oprezan sa Kinezima, posebno sa kreditima. Na primjer, Šri Lanki su zbog nemogućnosti vraćanja kredita uzeli najveću luku u državi na 99 godina, tj. praktično su je konfiscirali. Svoj ekonomski utjecaj redovno koriste kao sredstvo za političke ucjene najgore vrste. EU je kamilica za njih.
  • Deki

    13.03.2022 10:34
    Cena transporta i osiguranja robe će zbog ove krize otići u nebo, sada je samo pitanje kako će se Kina boriti sa time jer je neminovno drastično povećanje cena kineske robe... Ugrožen je sa ovim i otpada Ukrajina kao trasa kroz koju bi ova železnica mogla ići ka zapadnoj evropi. Ova situacija nakviše sada odgovara Turskoj, i opet postaju značajan igrač
  • TBL

    13.03.2022 09:08
    @Ns
    A šta misliš za koliko se radi kod Kineza i pod kakvim uslovima? Naravno da ne znaš, dupe si uvalio negde odakle botuješ i sipaš gluposti non stop. E dabogda radio kod njih u pelenama, sram te bilo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija