Jelena Milić ambasadorka Srbije u Hrvatskoj, ko je ona?

Ukazom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Srbije u Hrvatskoj postavljena je Jelena Milić, objavljeno je danas u Službenom glasniku Srbije.
Osim toga, Ukazom predsednika Srbije, za izvanrednog i opunomoćenog ambasadora, stalnog predstavnika Srbije, šefa stalne Misije Srbije pri OEBS i drugim međunarodnim organizacijama u Beču postavljen je Žarko Obradović.
Ove odluke stupaju na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Srbije.
Ko je Jelena Milić - NATO saveznica? 
 
Jelena Milić je rođena 1965. godine u Beogradu. Po obrazovanju je tehničar za nuklearnu fiziku, a studirala je Elektrotehnički fakultet, piše Istinomer.
 
Alumnista je Međunarodne akademije za liderstvo Friedrich-Naumann-Stiftung (IAF) i stažirala je u prestižnom pariskom istraživačkom centru CERI sa Univerziteta Science Po.
 
Bila je saradnica bivšeg ministra spoljnih poslova Gorana Svilanovića za vreme njegovog mandata u Odeljenju za demokratiju i ljudska prava Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope.
 
Na sajtu Centra za evroatlantske studije (CEAS) navodi se da je diplomirala i masterirala na Univerzitetu UNION- Nikola Tesla u Beogradu.
 
Osnivačica je Centra za evroatlantske studije (CEAS) i dugogodišnja direktorka te "nezavisne liberalne analitičarske organizacije, osnovane 2007. godine u Beogradu". 
 
"CEAS, na čijem sam čelu, bavi se izazovima socialliberalizma, demokratskim deficitom multikulturalizma, opasnostima kulturnog relativizma, spoljnom i bezbednosnom politikom Srbije, Balkanom, demokratskom kontrolom sistema bezbednosti, srpskim i regionalnim EU integracijama, samom EU, vezama između tranzicione pravde i reforme sistema bezbednosti u postkonfliktnim društvima, uticajem Rusije na Balkanu… U Srbiji nas je tačno pet koji se javno zalažemo za članstvo Srbije u NATO. Ja još od ranih devedesetih. NATO pre svega znači sigurniji okvir za nastavak demokratizacije i EU integracija, pa sve drugo. Nedavno sam doživela vrhunac svog NATO zagovaranja. Militantni antimilitarista Staša Zajović je ocenila: Mislim da je ono što nam Jelena Milić poručuje da uđemo u NATO, pa da onda odatle pravimo bolji svet, jer u NATO zemljama ima najviše sloboda i mogućnosti za tako nešto", objavio je Danas. 
 
Poznati američki portal Politiko uvrstio ju je 2016. među 28 ličnosti koje će u 2017. "oblikovati i menjati evropsku politiku".
 
"Ona je jedna od najglasnijih zagovornica članstva u Evropskoj uniji i NATO i verovatno najglasniji kritičar ruskog uticaja u zemlji’, naveo je Politiko. Direktorki CEAS-a je 2016. dodeljena policijska zaštita zbog pretnji smrću i uvreda koje su kulminirale nakon obeležavanja početka NATO bombardovanja, kada je pozvala institucije Srbije da "prestanu da manipulišu brojem stradalih", objavljeno je u listu Danas, 18. 1. 2017. godine.
  • MileBukovac

    20.03.2022 11:10
    sutra kad uđemo u nato biće kako eto nismo znali...a znamo
  • dijasporac

    17.03.2022 21:36
    @Dejan
    Nekada je diplomata morao da ima zavrsenu Diplomatsku akademiju pri ministarstvu spoljnjih poslova, tamo su predavali kako profesori sa Filoloskog fakulteta tako i sa FPU kao i diplomate sa decenijskim iskustvom. Uslov za pohadjanje te akademije je bila diploma fakulteta sa regularnih studija i poznavanje nekog od svetskih jezika. Postavljali su i tad na ambasadosrka mesta ljude po politickoj liniji a koji nisu imali odgovarajuce obrazovanje, narocito kada je bio izrazeno davanje funkcionera po republickom kljucu, tako da ste mogli imati amabasadora koji je bio ucesnik NOR-a i zavrsenu politicku skolu u Kumrovcu. No to je vise bio izuzetak a ne pravilo kao danas.

    Inace cesto je u opticaju izraz za nekog ko je prosao tu akademiju "karijerni diplomata" za razliku od onih koji su po politickoj liniji postali diplomate. Nekada su ukazom postavljali na mesto ambasadora u odrednjenoj zemlji toga i toga sa samo jednom recenicom iza - "on je karijerni diplomata", i nista posle toga nisu morali da objasnjavaju, profesionalac koji je vec imao sluzbu u nizu zemalja od otpravnika poslova do konzula. Danas nema teorije da na funkciju ambasadora postave nekoga takvoga, sad je amabasadorsko mesto samo naknada za politicku poslusnost.
  • Dejan

    17.03.2022 19:04
    Svakom se nadje mana
    Pitao bih koji fakultet treba da se zavrsi da bi se bio ambasador?Verovatno covek procenio da je ona pogodna za to mesto zbog veza,zbog toga sto je dama nesto ima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija