Visoki komesar EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je da će se na tome insistirati. Poruku da je ruski uticaj u regionu za Evropsku Uniju zabrinjavajući, doneo je i novi austrijski kancelar.
Prvi put u Beogradu u svojstvu kancelara Austrije, Karl Nehamer dočekan je svečano. Došao je da pošalje signal da su i Srbija i Zapadni Balkan dobrodošli u EU. Poseta je bila jasno obojena ratom u Ukrajini.
"Tačno je da smo bili zabrinuti jer Rusija ima veliki uticaj u ovoj regiji. Znamo i da Kina ima veliki interes da se ovde pozicionira što se tiče bezbednosne politike, naročito na Zapadnom Balkanu. Obaveza je i interes jedne članice Evropske Unije da da jasan signal da nam je mesto svima zajedno i da treba da sarađujemo da pronađemo rešenje za probleme koje treba da prevazilazimo", rekao je Karl Nehamer.
Konkretniji i oštriji bio je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj. Za
N1 je izjavio da je javno mnjenje u Srbiji i dalje podložno dezinformacijama ruske propagande, te da će se insistirati na većem stepenu usklađivanja sa spoljnom politikom EU.
"Obaveza je usklađivanja sa spoljnom politikom EU, naravno Srbija nema tako visok stepen usklađivanja, za razliku od drugih zemalja Zapadnog Balkana koje su mnogo usklađenije u svojim spoljnopoltičkim stavovima sa EU. Ali dobro, do toga treba doći postepeno, imajući u vidu pojedinačne okolnosti svake od zemalja. Mi ćemo insistirati na većem stepenu usklađenosti sa našom spoljnom politikom", reako je Borel.
Usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU odnosno, preciznije, stav EU da i Srbija treba da uvede sankcije Rusiji jeste bila tema sastanka kancelara Austrije i premijerke Srbije. Zvaničan stav Srbije proističe, delom, i iz činjenice da je zemlja bila bombardovana, kao i da je bila pod sankcijama, objasnila je Brnabić.
"Prinicipijalni stav Republike Srbije, naše Vlade, oko toga da mi osuđujemo kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine i u potpunosti poštujemo teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne želimo da uvodimo sancije Ruskoj Federaciji, nije nešto što u potpunosti pozdravljaju ni EU ni drugi partneri. A bogami ni Ruska federacija. Ali to je naš prinicipijalni stav", poručila je Brnabić.
"Stav oko neuvođenja sankcija bi mogao da se promeni, ali posle izbora", smatra urednik u nedeljniku NIN Zoran Preradović.
"Siguran sam i vidi se po sitnim koracima da će se Vučić opredeliti za sankcije Rusiji. Rekao je mi nismo 'do sada' uveli sankcije. Znači, koridor za takav potez je ostavljen", kaže Preradović.
Mali signal je i da se Srbija prvi put uskladila sa sankcijama EU oko Ukrajine - pridružila se sankcijama protiv bivšeg ukrajinskog predsednika Viktora Janukovića koje se produžavaju od 2014. godine.
Komentari 47
Zoki
Pannonian
Zašto se nisam odselio odavde? Pa da ostavim moju Vojvodinu takvim gazdama? Nikad! Vojvodina je geografski, istorijski i kulturoloski neraskidiv deo Evrope. Vojvodina je zemlja u kojoj su svi moji preci živeli i oni srpski, i hrvatski i mađarski i nemački za koje znam sve u liniji od sebe. Vojvodina je moja! A voleli bi vi da se svi mi iselimo znam, rado bi vi neistomisljenike proterali po običaju, još pride i neki manji genocid da ponovo svetu pokažete ko ste. To nećete gledati za sada još dugo. Da parafraziram vašeg političkog oca i ratnog zločinca sa bitnom izmenom "Vojvodina je večna dok su joj deca verna"!
Veverac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar