Tokom 2021. godine po ovom osnovu je transferisano više od 1,74 milijarde dinara, a u Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) kažu da se ove prinadležnosti isplaćuju tromesečno, zbog visokih administrativnih troškova i relativno niskih iznosa.
Kada je reč o bivšim jugoslovenskim republikama, PIO fond isplaćuje penzije i ostala prava za 49.479 korisnika, prema podacima za 2021. godinu.
U državama nastalim na prostoru bivše SFRJ primanja iz Srbije u Republici Srpskoj dobija 12.743 korisnika, Hrvatskoj 12.572, Federaciji BiH 8.289 ljudi, Crnoj Gori 6.638, Severnoj Makedoniji 5.989 i Sloveniji 3.250 korisnika. Tokom prošle godine po ovom osnovu isplaćeno je više od 61,7 miliona evra.
Najviše srpskih penzionera, ne računajući bivše republike, živi u Nemačkoj - 7.761 korisnika, slede Austrija sa 2.256 korisnika, Mađarska sa 1.101 korisnika, u Švedskoj je 285 korisnika, u Francuskoj 234, u Švajcarskoj 224, u Češkoj 140, u SAD 135 korisnika....U Brazil i Grčku šalje se po jedna penzija, u Meksiko dve, Tursku pet, na Novi Zeland šest.
Prosečna penzija koju na račune penzionera koji nemaju prebivalište u Srbiji, isplaćuje PIO fond je oko 100 evra.
"Korisnicima penzija i novčanih naknada iz penzijskog i invalidskog osiguranja koji imaju prebivalište van teritorije Republike Srbije Fond je omogućio isplatu na devizni račun korisnika, otvoren kod poslovne banke u drugoj državi u kojoj korisnik ima regulisano prebivalište, uz troškove koje snosi korisnik, a u skladu sa poslovnom politikom banke", objašnjavaju u PIO fondu za Biznis.rs.
Kako navode, Republički fond PIO svojim korisnicima sa prebivalištem u inostranstvu isplaćuje penzije u inostranstvo preko domaće banke sa kojom ima potpisan ugovor, a ova banka dalje transferiše sredstva preko korespondentskih banaka do korisnika.
Komentari 2
FSB
Janko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar