Cene nabavke medicinske opreme tokom pandemije kovida značajno varirale

Cene nabavke medicinske opreme tokom pandemije značajno su varirale, pokazalo je istraživanje postupanja zdravstvenih ustanova prilikom nabavki povezanih sa pandemijom kovida.
Cene nabavke medicinske opreme tokom pandemije kovida značajno varirale
Foto: 021.rs

Istraživanje je pokazalo da su po proglašenju pandemije zdravstvene ustanove pribegavale manje transparentnom pregovaračkom postupku javnih nabavki bez objavljivanja javnog poziva, a povećana je i učestalost postupaka sa jednim ponuđačem.

Takođe, primećeno je da su neke ustanove tokom jedne godine sprovodile više postupaka nabavke za jedan predmet, te da da su cene pribavljenih dobara značajno varirale među nabavkama različitih ustanova.

Istraživanje je sprovela organizacije Partneri Srbija i Pravni skener u okviru projekta "Javne tajne o javnom zdravlju" i odnosilo se na nabavku medicinskog kiseonika, pulsnih oksimetara i rendgen filmova za potrebe dijagnostike i lečenja pacijenata.

"Potreba zdravstvenih ustanova za medicinskim kiseonikom, pulsnim oksimetrima i rendgen (RTG) filmovima značajno se uvećala usled pandemije kovida, s obzirom da je u ustanovama primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite bilo mnogo više pacijenata kojima je bilo potrebno meriti nivo kiseonika, snimati pluća ili dati terapiju u vidu kiseoničke potpore. Imajući to u vidu, povećanje obima nabavki ovih dobara od strane ustanova svih nivoa zdravstvene zaštite bilo je u potpunosti opravdano. Međutim, utisak je da su neke zdravstvene ustanove iskoristile vanredne okolnosti kako bi zaobišle odredbe Zakona o javnim nabavkama", navedeno je u izveštaju.
 
Dodaje se da su u slučaju nabavki medicinskog kiseonika, zdravstvene ustanove pribegavale pregovaračkom postupku bez javnog poziva, oslanjajući se na izuzetak Zakona o javnim nabavkama koji predviđa da za ovakve postupke naručilac mora svoju odluku obrazložiti Kancelariji za javne nabavke, osim ukoliko se radi o situaciji koja ugrožava zdravlje i život ljudi.
 
Sličan je nalaz i u vezi sa postupkom javnih nabavki RTG filmova, gde su najviše zastupljeni pregovarački postupci bez objavljivanja javnog poziva.
 
Pri nabavci medicinskog kiseonika uočena je još jedna nepravilnost: naručioci su tokom godine sprovodili više postupaka za isti predmet javne nabavke i pored toga što je u planu predviđena jedna nabavka za definisanu procenjenu vrednost.
 
"Zaključuje se da u postupcima javnih nabavki medicinskih gasova nije zadovoljen kriterijum konkurencije ni u najmanjoj meri jer su se ugovori zaključivali uvek sa jednim ponuđačem, ali je i u svim analiziranim postupcima nabavke medicinskih gasova naručiocu dostavljena samo jedna ponuda od istog ponuđača", pokazalo je istraživanje.
 
Pri nabavci "pulsnih oksimetara" najveći uočen problem je formiranje cena – podaci ukazuju da su razlike između procenje vrednosti i ugovorene cene veće od 50 odsto, a da cene po komadu "oksimetara" nabavljenih u raznim ustanovama variraju od 1.700 do 130.000 dinara, navedeno je u izveštaju na sajtu Partnera Srbija.
  • jovan2

    23.03.2022 21:44
    ro film i oksimetar su medicinski potrošni materijal, a ne medicinska oprema. Medicinski kiseonik je lek, a ne medicinska oprema. Treba poznavati materiju pre nego sto se krene u analizu. Ne moze se uporedjivati prosecan broj ponuda za npr. jabuke je 4, a za medicinski kiseonik eto samo 1, kad medicinski kiseonik mora biti registrovan u alimsu i ekstremno mu je porasla potrosnja tokom korone. Takodje ukidanje preferencijala za domace proizvode po novom zjn je zesce srr za medicinu, ne moze se sve uvoziti, nesto se mora i proizovoditi, sto je opet korona dokazala. Da se ja pitam ja bi ukinuo zjn za medicinsku opremu, potrosni materijal, lekove i laboratoriju, manje bi se kralo direktnom pogodbom.
  • pajo patak

    23.03.2022 18:23
    što bi reko Đuro
    iz top liste nadrealista - misterija nesto Gojković.
  • Maja

    23.03.2022 17:54
    A ona pljačka od 120 dinara za 1 kom. zaštitne maske . Sad za 250 dinara kupiš celu kutiju od 50 komada

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.