Posle Merkelove, Srbija bliža Dodiku

Analitičari smatraju da bi Srbija, posle uslova koje je za EU kandidaturu postavila Angela Merkel, mogla da se još više okrene saradnji sa Republikom Srpskom.

Analitičari smatraju da bi Srbija, posle uslova koje je za EU kandidaturu postavila Angela Merkel, mogla da se još više okrene saradnji sa Republikom Srpskom.


Time bi vlast u Beogradu pokušala da pokaže da je dalje centralna figura u regionu, ocenjuju sagovornici B92.

Analitičari ujedno ukazuju i da poseta ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića Banjaluci, dan posle posete nemačke kancelarke Zagrebu i Beogradu, nije slučajna.

Posle zaključenja EU pregovora sa Hrvatskom, Nemačka može da dozvoli kašnjenje Srbije na putu ka EU. To smatra Nikola Jovanović, iz Centra za novu politiku i navodi da će zato Beograd izvući adut u vidu prisnijih odnosa sa Banjalukom.

"Srbija gubi na svom strateškom značaju sa ovakvim stavom Nemačke i pokušaće da jačanjem odnosa sa Republikom Srpskom pokaže da nije samo objekt politike i trgovine u regionu, već da je subjekt bez koga se ne može. Znači pokušaće da dokaže da nije dobro usporavati je a pogotov blokirati njenje evropske integracije", kaže Jovanović

Ishod posete nemačke kancelarke Angele Merekel Beogradu i Zagrebu je odnose na Balkanu vratio nekoliko godina unazad, smatra profesor FPN-a Predrag Simić. On kaže da u Sarajevu strepe da bi se Beograd usled zastoja u integracijama mogao umešati u unutrašnje stvari Bosne i kao argument tome u prilog ističu Jeremićev odlazak u Banjaluku.

"Ukoliko bi se Srbija umešala, to bi bilo veoma loše. Beograd hteo ne hteo morao bi da se suzdrži u ovoj situaciji iako je u poziciju koju nije izazavao. Na taj način bi pokazao da nema više veze sa metodama politike Slobodana Miloševića", kaže Simić-

U međuvremenu je nastavljena polemika na relaciji Beograd - Zagreb između premijerke Jadranke Kosor i predsednika Srbije i ministra spoljnih poslova Borisa Tadića i Vuka Jeremića.

Analitičari ocenjuju da je to pre svega zbog predizborne kampanje i u Hrvatskoj i u Srbiji. Što se tiče Kosova oko koga je izbila polemika, oni smatraju da bi diplomatski odnosi na Balaknu mogli da se stabilizuju na srednji rok pod uslovom da se pronađe konsktruktivno rešenje za Kosovo.

  • @svi oni koji pokusavaju objas

    31.08.2011 08:38
    G-ju
    Ne trosite vreme i reci, ne mozes budali objasniti!
  • G

    29.08.2011 18:49
    @4D - logiku ne razumem, ko je šta ukrao pa da svi idu u zatvor? Kada neko kasapi srbe u Srbiji, kada neko proteruje srbe u Jugoslaviji, sve samo na osnovu njihove nacionalne pripadnosti, to po vama nije zajednički problem već samo njihov? Ovde je reč o tome da je neko proterivao i klao srpski narod, gađao njihovu decu snajperima na reci, spaljivao im kuće i hramove, a ne vaši lični finansijski ili drugi problemi. Hoćete li da ukinemo policiju, vojsku i slične "nepotrebne" institucije, pa da svako se brine o samome sebi, šta ima koga da boli ona stvar ako vam je neko upao u kuću i iskasapio porodicu, to je isključivo vaš problem? Da li je to ta logika?
  • Scotch Bonnet

    29.08.2011 17:35
    Déjà vu

    G da se podsetimo malo na skoriju istoriju o stradanjima naroda, gde je pocelo, kako je pocelo, zasto je pocelo i kome su se punili racuni u Kiparskim bankama za vreme ratova 90-ih. Sve to u ime odbrane Srba i Srbstva. Evo ti jedan text od Ivana Colovica da ispere malo ta tvoja lazljiva usta.

    http://www.pescanik.net/content/view/3869/109/

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija