Voće i povrće najskuplje u Beogradu, meso, sir i kajmak u Vojvodini i Novom Pazaru

Beogradske pijace trenutno su najskuplje kada se kupuju pojedine vrste povrća i voća.
Voće i povrće najskuplje u Beogradu, meso, sir i kajmak u Vojvodini i Novom Pazaru
Foto: 021.rs
S druge strane, žitelji glavnog grada jeftinije prolaze prilikom kupovine mesa, sira i kajmaka koji su, kako pokazuju statitistički podaci, najskuplji u gradovima Vojvodine ili Novom Pazaru.
Kako pokazuju poslednji podaci Republičkog zavoda za statistiku, najskuplji krompir trenutno pazare Beograđani, koji ga na prestoničkim pijacama plaćaju 100 dinara kilogram.
U većini gradova Srbije cena krompira je 80, a najjeftiniji je u Zaječaru - 60 dinara kilogram.
 
Rekordna cena pasulja je u Novom Pazaru i to 600 dinara, na beogradskim pijacama on se kupuje za 350, dok je najjeftiniji u Valjevu i Zaječaru - 250 dinara kilogram.
 
Beograd je najskuplji po ceni crnog luka (100), ni u jednom drugom gradu u Srbiji njegova cena nije trocifrena, a najniža je na pijaci u Leskovcu - 50 dinara kilogram. 
 
Glavni grad, a uz njega Kraljevo i Zrenjanin, imaju najvišu cenu kupusa od 100 dinara, dok je u Srbiji najjeftiniji i upola jeftiniji kupus kupljen na valjevskim pijacama. Najvišu cenu šargarepe od 120 dinara ima Pančevo, to povrće u Beogradu je 100, dok mu je cena u Zaječaru svega 45 dinara kilogram.
 
Što se tiče voća, kako pokazuju statistički podaci, najskuplje jabuke se prodaju u Vranju (90), u većini drugih gradova, kao i u Beogradu, njihova cena je 80, a najjeftinije se mogu kupiti u Smederevu i Valjevu po ceni od 50 dinara kilogram. Beograd je vodeći i sa cenom limuna od 200 dinara, a najnižu cenu ovog artikla ima Vranje - 99 dinara kilogram.
 
Banane na pijacama Srbije, pak, najskuplje su u Kragujevcu (180), a najjeftinije (110 dinara kilogram) u Užicu, najvišu cenu pomorandži (170) imaju Beograd i Valjevo, dok se ova vrsta južnog voća po najnižoj ceni može kupiti u Užicu i Leskovcu (100 dinara kilogram), piše Blic.
 
Prosečnu pijačnu cenu na nivou države od 14 dinara komad imaju kokošja jaja u Beogradu. Najskuplja su u Kragujevcu i staju 17, a najjeftinija u Valjevu - 12 dinara komad. 
 
Domaći sir najskuplji je na pijaci u Novom Pazaru i njegova cena je 500 dinara kilogram. U ostalim gradovima, uključujući i Beograd, cena sira nije viša od 400, dok je tradicionalno najjeftiniji tamo gde je i najkvalitetniji, u Kraljevu sa cenom od 270 dinara kilogram. Što se tiče druge kategorije kajmaka, on je najskuplji u Zrenjaninu (1.300), 100 dinara jeftinije ga cene prodavci u Nišu i Zaječaru, na pijacama Beograda je 900, a u Vranju i Sremskoj Mitrovici se kilogram kajmaka može kupiti za 700 dinara, što mu je najniža cena u Srbiji.
 
Kada je reč o cenama mesa u trgovinama, pokazuju najnoviji statistički podaci, glavni grad ni u jednoj kategoriji nije najskuplji. Juneće meso je sa cenom 1.100 dinara najskuplje u Subotici, a sa cenom od 640 dinara kilogram najjeftinije u Valjevu i Zrenjaninu. Najvišu cenu svinjsko meso ima u prodavnicama u Novom Pazaru (560), a najnižu (460 dinara kilogram) u Zaječaru. Teletina je najskuplja u Pančevu i Sremskoj Mitrovici (1.370) a najjeftinija u Kragujevcu (850 dinara kilogram). Konačno, pileće meso po ceni od 390 dinara trenutno najskuplje plaćaju Novopazarci u prodavnicama u svom gradu, a najpovoljnije prolaze žitelji Zaječara u kojem je cena piletine 220 dinara kilogram.
 
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prodaji ribe dominira šaran, koji je sa cenom od 500 dinara najskuplji u Zrenjaninu, a najjeftiniji u Nišu, sa cenom od 380 dinara kilogram.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervozni glasač

    26.03.2022 08:21
    Покушавам да схватим логику цена али ми не иде. Нишавом пливају шарани па је у Нишу јефтин шаран. У Краљеву најквалитетнији и најјефтинији сир. Свињетина најскупља у Пазару јер се добро продаје па држи цену....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn