Hektari šume na Kopaoniku i Zlatiboru biće posečeni zbog novih skijališta

Više od 22 hektara šume biće posečeno u zaštićenim područjima Kopaonika i Zlatibora zbog izgradnje novih ski-staza i ski-liftova ili zbog njihove rekonstrukcije, prenela je "Nova ekonomija".
Hektari šume na Kopaoniku i Zlatiboru biće posečeni zbog novih skijališta
Foto: 021.rs
Od toga je 14 hektara na Kopaoniku, a 8,04 hektara na Zlatiboru, vidi se iz rešenja koje je donelo Ministarstvo za zaštitu životne sredina u toku prošle godine.
Ministarstvo je, istovremeno, na predlog Zavoda za zaštitu prirode Srbije, donelo rešenje o određivanju kompenzacijskih mera kojima je naloženo da se na Kopaoniku i Zlatiboru u narednih tri do pet godina zasadi novih 65,4 hektara šume i to 27,3 hektara na Kopaoniku i 38,04 na Zlatiboru, piše Nova ekonomija.
Troškove sprovođenja ovih mera, odnosno sadnje novih šuma, snosi Javno preduzeće "Skijališta Srbije", a za koordinaciju poslova sprovođenja su zadužena Javno preduzeća Nacionalni park (NP) "Kopaonik", a za područje Zlatibora "Srbijašume".
 
Ministarstvo je kompenzacijske mere za Zlatibor određivalo zbog izgradnje dve ski-staze u ski-centru "Tornik" i zbog izgradnje ski-lifta "Bandera".
 
Oba projekta se nalaze u okviru Parka prirode "Zlatibor" koji je u trećem režimu zaštite.
 
Ski-lift "Bandera" se nalazi na severnim padinama Tornika, a prostor na kome je građen je obuhvatao oko pola hektara šume.
 
"Koridor ski-lifta, gde je za njegovu igradnju bilo neophodno uklanjanje šume prolazi kroz planinske ekosisteme šumske vegetacije, mešovite zajednice belog i crnog bora", naveo je Zavod za zaštitu prirode Srbije.
 
Nove ski-staze u okviru Ski-centra "Tornik" nalazi se na teritoriji opštine Čajetina, na zemljištu javne namene i na ovom prostoru nalazilo se 7,6 hektara šume.
 
Podseća se i da je, zahvaljujući bogatom biljnom i životinjskom svetu, Park prirode "Zlatibor"  izdvojen kao područje od posebne važnosti za zaštitu prirod, odnosno ulazi u sastav Ekološke mreže.
 
On je upisan i na listu područja koja su od nacionalnog značaja za očuvanje diverziteta ptica u Srbiji, međunardno botanički značajna područja i značajna područja za dnevne leptire.
"Nova ekonomija" je prenela i da se rešenja doneta u vezi sa Kopaonikom odnose na rekonstrukciju ski-lifta "Marine vode", izgradnju ski-ruke "Pančić Duboka", ski-staze "Karaman greben" i izgradnje ski-staze "Pančić".
 
Izgradnja ski-staze na lokaciji "Pančić-Duboka" na području NP Kopaonik obuhvatila je uređenje i gradnju nove ski-staze, a napravljena je na prostoru koji je zauzimao obraslu površinu pod šumom od 3,12 hektara.
 
Ukupna vrednost posečene smrče na panju, kako je precizirano, iznosi 1,07 miliona dinara, a da je smrča živela do kraja ophodnje (60 godina), njena vrednost bi bila 1,6 miliona dinara.
 
Kompenzacijska mera za ublažavanje posledica prilikom izvršenih radnova na projektovanju, izgradnji i uređenju ski-staze "Pančić-Duboka" na zaštićeno prirodno dobro je pošumljavanje šest hektara novih smrčevih i jelovih šuma u narednih tri do pet godina.
 
Ski-staza se nalazi u okviru granica zaštićenog prirodnog dobra Nacionalnog parka "Kopaonik" u režimu trećeg stepena zaštite.
 
Izgradnja ski-staze "Karaman Greben" obuhvata izgradnju dva kraka, prvi deo dužine 683 metra i drugi deo dužine 362 metra i širine 40 metara, a na ovom prostoru se nalazilo četiri hektara šume.
 
Ski-staza "Pančić" u svom koridoru prolazi kroz površine obrasle šumom i "osetljive visokoplaninske ekosisteme" šumske i žbunaste vegetacijske smrče, sibirske kleke i borovnice. Istaknuto je da je NP "Kopaonik" od nacionalnog značaja za očuvanje diverziteta ptica u Srbiji, međunarodno botanički značajna područja i međunarodno značajno području za dnevne leptire.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anna

    27.03.2022 10:20
    Srbi su uvek i u svemu sami sebi najveći neprijatelji!
  • Salamander

    26.03.2022 18:10
    to i nije drveće
    to je čista lova, biznis plan.
    Posečeš drvo, pa ušaluješ beton, od ostatka napraviš papir, naštampaš pare, kupiš još drveća i betona...$€£¥...
    šta će ti hlorofil, kiseonik...
    beeeeton, beeeeton...




  • pajo patak

    26.03.2022 17:01
    @Nex
    srpski se kaže: dalje od Štranda ni ne znate da odete.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn