Beograd kao mesto pregovora Rusije i Ukrajine - Srbija dobar domaćin, ali postoje uslovi

Pojedini analitičari i ranije su pominjali da bi glavni grad Srbije mogao da bude dobar domaćin, ali sada upozoravaju da Srbija to ne bi smela unilateralno da prihvati.
Beograd kao mesto pregovora Rusije i Ukrajine - Srbija dobar domaćin, ali postoje uslovi
Foto: Pixabay
Na pitanja srpskih medija šta misli o Beogradu kao lokaciji za sastanke, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao ej pre nekoliko dana da su oni spremni da razmotre i druge lokacije, "uključujući i Beograd".
"Beograd sa svojm statusom, kao grad i tačka gledišta u potpunosti odgovara za bilo kakve pregovore i na svim nivoima", rekao je Lavrov, ali je istakao da mesto pregovora mora da bude prihvatljivo i za jednu i za drugu pregovaračku ekipu. 
Ovim povodom, oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao da, ako neko misli da je Beograd najbolje mesto za pregovore, Srbija je spremna da to ponudi "ruskim i ukrajinskim prijateljima". On je podsetio da je Beograd i ranije bio mesto za pregovore, kako u vezi Ukrajine, tako i za razgovore sa talibanima. 
 
"U Beogradu niko nije znao ni gde je bilo i kako je bilo. Svi su bili zadovoljni", rekao je Vučić i objasnio da takva informacija ne sme da iscuri nikada.
 
Poslednja izjava dolazi od predsednika Skupštine Srbije Ivice Dačića koji kaže da je Srbija spremna da u svakom trenutku bude medijator u dijalogu Rusije i Ukrajine na visokom nivou, ako dve strane to žele.
 
"Moj prijatelj, ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov nedavno se u razgovoru sa srpskim novinarima pozitivno izjasnio o ovoj mogućnosti i to mi je drago. Srbija je spremna da u svakom trenutku ponudi svoje dobre diplomatske usluge i prijateljski odnos obema stranama, ako to žele da iskoriste", rekao je Dačić u intervjuu za ruski list "Izvestija".
 
Istakao je da Srbija, uprkos pritiscima Zapada i statusu kandidata za EU, neće da se pridruži antiruskim sankcijama jer su, kako je rekao, u pitanju državni interesi Beograda.
 
Dačić je podvukao da Srbija zbog ovakve politike trpi pritiske Zapada, ali da se tome "sa punom odgovornošću" opire, štiteći važne državne interese Srbije.
 
"To što smo kandidat za članstvo u EU ne obavezuje nas da svaku našu odluku koordiniramo sa EU. Pogotovo ako verujemo da to može biti štetno po našu zemlju, a sankcije Rusiji bi bile upravo takvo rešenje", kaže Dačić.
 
Dodaje da sankcije bilo kojoj državi ne mogu biti put do bilo kakvog političkog rešenja.
 
"I moja zemlja je bila pod sankcijama devedesetih godina i dobro znamo da ovakav pritisak ne funkcioniše. U pitanju su naši važni državni interesi, jer je reč o Rusiji, našoj prijateljskoj i bratskoj zemlji i narodu, sa kojima imamo izuzetno razvijenu ekonomsku, kulturnu i svaku drugu saradnju", zaključio je Dačić.
 
Beograd dobro mesto, važan jedan uslov
 
Izjava Sergeja Lavrova za srpske medije dovela je do toga da se u domaćoj javnosti više govori o Beogradu kao mestu za pregovore u aktuelnoj krizi, ali o toj opciji je još pre mesec dana govorio profesor Fakulteta političkih nauka iz Zagreba Dejan Jović. On je na svom Tviter nalogu naveo da bi to ojačalo politiku "vojne neutralnosti" Srbije, ali i "spoljnu politiku četiri stuba".
 
"Srbija bi, s obzirom na njenu poziciju, mogla biti posrednik ili domaćin budućih pregovora Rusije i Ukrajine. To bi ojačalo njenu politiku vojne neutralnosti i spoljnu politiku četiri stuba, koja je ostala ista još od vremena pre Vučića. Ako obe strane žele takve pregovore", napisao je on tada.
 
Prema mišljenju analitičara, piše Euronews Srbija, upravo je ključno da obe strane to žele. Direktor istraživanja Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC) Igor Novaković je naglasio da Srbija to ne bi smela unilateralno da prihvati, ukoliko predlog dolazi samo od Rusije.
 
"Ukoliko postoji saglasnost i Ukrajine i Zapada da se takvi pregovori odvijaju na teritoriji Srbije, onda je to nešto što bismo mi svakako morali da prihvatimo, ali svakako ne treba mi da budemo ti koji će podržati tu rusku inicijativu. Druga je priča ako smo mi to kao država sami ponudili kao dobru uslugu i Zapadu i Rusiji i Ukrajini", rekao je Novaković za Tanjug.
 
Sličnog stava je i nekadašnji ambasador Srbije u Moskvi Slavenko Terzić koji smatra da bi Beograd bio dobar domaćin jer, kako kaže, vekovima ima tradicionalno dobre odnose sa Moskvom, ali i korektne odnose sa Kijevom.
 
Terzić, međutim, kaže da mu se ne čini sasvim realnim da će doći do pregovora u Beogradu i podseća da je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u razgovoru rekao da je za to potrebna upravo saglasnost obe strane.
 
"Moskva je spremna na to, ali ne znam da li je Kijev. Treba sačekati i videti", kazao je Terzić i dodao da Moskva ne pregovara samo sa Kijevom, već sa SAD i EU, koje stoje iza pozicije Ukrajine.
 
"Čini mi se da je taj dijalog sada 'na dugom štapu'. Ali, kada je reč o odnosima Ukrajine i Rusije, verujem da bi Beograd mogao da bude mesto razgovora i da bi Beograd to prihvatio. Mi smo poznati kao tradicionalno dobri domaćini i ne sumnjam da bi se stvorili svi uslovi za normalan dijalog", naveo je Terzić za Tanjug.
 
Napominje da to ne znači da Beograd može direktno ili indirektno da utiče na dijalog i podseća da je Srbija i vojno i politički neutralna.
 
Kako navodi, očekuje da će SAD i NATO pozdraviti takvu ideju imajući u vidu, kako kaže, njihov stav prema Rusiji, ali i uverenje da Srbija drži rusku stranu, da nije dovoljno energična u osudi Rusije i da joj nije uvela sankcije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Лиманац

    30.03.2022 11:48
    Уколико се план о преговорима у Србији оствари, Србија ће бити део историјског процеса демилитаризације и денацификације Украјине.
  • Dejan

    30.03.2022 10:10
    Dil
    Ako bude ovako, onda bolje ne !!! https://www.021.rs/story/Info/Srbija/294871/Kara-Murza-za-Novu-Vulin-predao-Moskvi-snimke-ruske-opozicije-sa-sastanka-u-Beogradu.html
  • hm?

    30.03.2022 09:12
    Srbija treba da uradi sve sto je moguce da dodje do mira, pa sve i da Vucic sedne za sto sa Zelenskim i Putinom i pregovara o miru. Ni jedna drzava Evrope nije vise ekonomski pogodjena ovim ratom od Srbije i to ce se videti cim prodju ovi izbori. Ceo energetski sektor nam zavisi od Rusije. Hrvati pod uticajem EU zatvaraju Janaf, gas ide preko Ukrajine. Poljoprivrednici su u panici da li ce moci da izvezu ono sto je dogovoreno. Posebno su u losoj situaciji vocari, samo sto to sada nije tema, jer je kampanja pa se sve predstavlja savrseno. Evropa je licemerna. Isturili su Ukrajince da ratuju protiv Rusa, sve vreme ih podsticu i istovremeno prodaju ogromne kolicine oruzija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.