Sve više mladih odustaje od izbora

Kako se izbori u Srbiji približavaju, tako interesovanje za glasanje među mladima opada, posebno među učenicima i studentima.
Sve više mladih odustaje od izbora
Foto: Pixabay
Amelia Stakić i Srđan Gaković ove godine su prvi put u poštansko sanduče dobili poziv za glasanje - i oboje planiraju da iskoriste svoje glasačko pravo. 
"Izaći ću na izbore, ali uglavnom ne razmišljam mnogo o tome i slabo pratim politiku, skoro nikako", kaže Srđan za Dojče vele.
Za razliku od njega, Amelia pomno prati političku scenu Srbije i od predstojećih izbora očekuje promenu. 
 
"Ja sam uvek optimistična i imam dosta ljudi u svom okruženju koji su takođe napunili 18 godina i prvi put izlaze na izbore, pa me pitaju za savet za koga da glasaju", priča Amelia.
 
Saglasni su, međutim, da ni izbori, ni politika uopšte, nisu tema među njihovim vršnjacima. U školi se o izbornom procesu stidljivo govori tek na časovima sociologije, a aktuelne političke teme su zabranjene, pa se na izborima opredeljuju uglavnom spram onoga što im kaže porodica.
 
Statistika ne obećava
 
Istraživanje Nacionalne koalicije za decentralizaciju pokazuje da s približavanjem izbora, interesovanje među mladima opada, i to posebno među učenicima i studentima. Čak 63 odsto njih izjasnilo se da neće izaći na izbore u nedelju.
 
Takve prognoze potvrđuju i istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), koje pokazuje da manje od trećine mladih redovno glasa, dok čak 40 odsto nikada nije ubacilo listić u glasačku kutiju.
 
"Svaka druga mlada osoba smatra da nema za koga da glasa. Oni ne veruju nijednom političaru ni političarki, u kampanjama nisu zastupljene teme koje su im važne, niti je način komunikacije prilagođen, jer sve su to floskule i kratkoročna obećanja, za koje su mladi svesni da im neće promeniti život", objašnjava Jovana Božičković iz Upravnog odbora KOMS-a.
 
Na pasivnost u izbornom procesu utiče i uverenje čak 85 odsto mladih da ne mogu da utiču na donošenje odluka, ali i stav 77 odsto njih da izbori nisu fer. 
 
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dušan Spasojević napominje da ne bi trebalo potceniti ni uticaj stare devize da je politika prljava rabota.
 
"Postoji jedna vrsta društveno poželjnog odgovora da je politika nešto loše, nešto što je udaljeno od nas i verovatno ni u jednom stratumu društva ne bismo mogli naći ljude koji bi bili nešto mnogo entuzijastičniji i uvereniji u to da nešto mogu da promene", dodaje Spasojević.
 
Poruke su uvredljive
 
U pokušaju da mlade ipak informišu o tome šta im partije nude na ovim izborima, 50 istraživača KOMS-a svakodnevno prati poruke izrečene u predizbornoj kampanji. Jedna od istraživačica, Anđelija Stanimirović, za Dojče vele kaže da je njihov glavni zaključak da se politički akteri u celini nedovoljno obraćaju mladima i da su poruke koje im šalju vrlo slične.
 
"Mladima se najviše obraća lista Dveri i POKS-a i oni su zapravo zasnovali svoju kampanju na komunikaciji s mladima, dok ostale liste nisu imale mlade u svom fokusu. Neke od tema koje su se najviše provlačile su odlazak mladih iz države, nemogućnost zaposlenja bez partijske knjižice, pad nataliteta i kritika mera Vlade Srbije za povećanje nataliteta, ali u okviru tih poruka partije nisu nudile konkretne mere."
 
Konkretne mere koje su najviše odjeknule u javnosti jeste direktna novčana pomoć mladima, koja je prvo stigla zvanično od države, a potom je vladajuća koalicija obećala još 100 evra nakon izbora, da bi 250 evra na kraju obećao i kandidat Srpske desnice Miša Vacić.
 
"Same te ponude dosta vređaju mlade i partije su shvatile da takve poruke više odbijaju mlade, nego što su delotvorne, tako da se to nije dalje provlačilo u kampanji. Više su druge koalicije koje nisu imale takve ponude koristile to kako bi kritikovale koalicije koje su nudile novčanu pomoć", objašnjava Stanimirović.
 
Ko je kandidat mladih?
 
Uporedo s malom promenom odnosa prema političkim zbivanjima, menja se i fokus interesovanja za pojedinačne teme. Istraživanja pokazuju da je poslednjih godina interesovanje za ekonomske i nacionalne teme koje su dugo držale prva mesta na listama prioriteta mladih opalo, te da njihova mesta zauzimaju demokratija, korupcija i životna sredina.
 
Ali više od konkretnih tema, mladi očekuju konkretne mere u vezi s realnim životnim problemima. KOMS-ov foto-robot mlade osobe pokazuje da oni posle završenog školovanja do dve godine aktivno traže prvi posao, 60 odsto njih nema nikakve prihode i do 31 godine žive u porodičnom domu i žele da čuju direktne poruke u vezi s mogućnostima ekonomskog i stambenog osamostaljivanja.
 
"I oni žele nešto mnogo opipljivije od onoga što se dobija u svakodnevnom političkom govoru. Ne može jednokratna kratkoročna mera da reši ekonomsko pitanje mladih", kaže Božičković.
 
Ako je ipak suditi prema istraživanjima javnog mnjenja, glasovi onih koji na izbore budu izašli, neće otići velikim partijama centra. 
 
"Jer ono po čemu su mladi donekle različiti od ostatka društva jeste da su oni koji su zainteresovani, radikalniji u svojim stavovima, tako da ćemo češće naći mlađe biračko telo i kod Zavetnika i kod Dveri i kod Ne davimo Beograd, što znači da neka vrsta jasno ideološkog stava, neke snažnije pozicije je ono što lakše privlači pažnju mladih birača", zaključuje Spasojević.
  • Mia

    01.04.2022 10:49
    Sedirana masa
    Toga je bilo i ranije, ali sa pojavom drustvenih mreza je jos zastupljenije. Nije im prioritet dobrobit zajednice, vec samo sopstveni- cast izuzecima! A onda kad ih zapljusne talas realnosti par godina kasnije, tada su im krivi iskljucivo drugi, pa cak i istorijske licnosti iz daleke proslosti.
  • Alo

    31.03.2022 17:20
    realno
    @Radi sebe
    Mlade u svakom slučaju čeka veoma mračna budućnost, a pod ovom vlašću još mračnija. Lepša budućnost neće doći, ko god da pobedi.
  • Dule

    31.03.2022 15:48
    Mladi su odustali od samih sebe. Nema nista bez laktanja, mladi njihovih godina su pre 100 godina osnivali revolucionarne casopise, pokrete, osnovali FK Vojvodinu. Pogotovo u Novom Sadu, Beogradjani, Nislije i Kragujevcani su par nivoa ozbiljnosti ispred mladih Novosadjana, ne postoji nikakva licna inicijativa na nivou grada.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija