Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin naložio je upravnoj liniji rada u sedištu ministarstva i u područnim policijskim upravama i stanicama da odmah postupe na svako obraćanje građana pritužbom, odnosno prilaganjem obaveštenje o biračkom mestu i tvrdnjom da je u poštanskom sandučetu zatečeno obaveštenje za lica koja ne žive na toj adresi, objasnila je Vulić.
Dodaje da postupaju odmah, te da MUP, odnosno organizacione jedinice na terenu proveravaju elektronske evidencije Ministarstva, te da prvo utvrđuju da li su te osobe čiji su podaci na obaveštenjima prijavljenja u elektronskim evidencijama MUP.
"Ukoliko utvrdimo da jesu prijavljena, obaveštavamo o tome vlasnika stana, odnosno lice koje nam se obratilo. Sugerišemo mu da u skladu sa Zakonom o prebivalištu može da pokrene postupak pasivizacije adrese tih lica, ukoliko ta lica ne žive na njegovoj adresi, a prijavljeni su", naglasila je Vulić.
U medijima su se pojavile informacije da na primer u stanu u kojem žive dve osobe stiže šest poziva za glasanje, a Vulić navodi da se trenutno upravo to proverava.
"Kada nam se prilože obaveštenja o biračkom mestu, proveravamo kroz elektronske evidencije svaku prijavu i pritužbu. Ukoliko proverom utvrdimo da lice nije prijavljeno, o tome obaveštavamo podnosioca tog zahteva. Ukoliko utvrdimo da je lice prijavljeno, dajemo sugestiju. Praktično, po zahtevu vlasnika stana odmah započinjemo postupak pasivizacije adrese", ukazuje Vulić.
Administrativna taksa za postupak pasivizacije koju uplaćuje vlasnik stana, odnosno onog ko zahtev podnosi, košta 330 dinara.
Vulić je rekla da pritužbe primaju do dana za glasanje, kao i da svi mogu da je podnesu.
"Svakodnevno primamo zahteve vlasnika za pasiviziranje adrese lica koja su na njihovoj adresama prijavljena, a stvarno ne žive", zaključuje Vulić.
Komentari 19
Sama cinjenica
Ja
Možda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar