Vagener (DW): Vučić mora da bira - Brisel ili Moskva?

Stari predsednik je novi predsednik. Za njega je prvo pitanje da li stvarno želi da vodi zemlju u EU.

Rat u Ukrajini donosi Beogradu berićetnu ponudu Brisela, komentariše Folker Vagener, urednik u Dojče Vele.

On smatra da Vučića "opisuju kao autokratu ili režisera 'hibridne demokratije" i tako pokušavaju da ga delegitimišu – ali recept za uspeh ovog moćnika koji 10 godina šeta sa funkcije na funkciju leži u ekonomiji.

Mlađa generacija često sedi na spakovanim koferima, ako već odavno nije u Beču ili Frankfurtu. Oni koji ostaju retko imaju nešto protiv Vučića. Srpski BDP po glavi stanovnika je u prošlih pet godina porastao za zavidnih četrdeset odsto. Nezaposlenost se smanjila, državni dug se držao u granicama, devizne rezerve su izdašne.
 
To očigledno pali jer se oseti u frižideru i na bankovnom računu. Vučić, proklinjani stabilokrata koji tlači medije, deli radna mesta po partijskoj knjižici i kontroliše policiju, tajnu službu i pravosuđe, nikako nije dobio izbore nacionalističkim patosom, naprotiv.
 
Vučićeva politika je slobodna od ideologije. Njegova SNS je catch all pokret, koji natkriljuje sve i svakog. Opoziciju je pretvorio u patuljke i marginalizovao ekstremne nacionaliste – barem do ovih izbora, kada neki od njih slave povratak u parlament. Program SNS se zove Vučić, jedina ideologija je moć.
 
Ali, sada mora da odluči: Brisel ili Moskva? Bliskost Beograda Moskvi, često opisivana kao "patološka ljubav", nalazi se na teškom ispitu tokom rata u Ukrajini.
 
Oprosti im, jer ne znaju šta hoće, moglo bi da se parafrazira. Vučić, kao nekad Tito, žonglira između Istoka i Zapada. Od Rusa, takoreći najboljih prijatelja, gas stiže po prijateljskoj ceni, ali Beograd istovremeno već 15 godina prima alimentaciju iz Brisela – do sada tri milijarde evra. O ulaznici u EU se pregovara već osam godina, zavodljivo sporo.
 
Baš na tom mestu stiže vetar u leđa za malodušne pristupne pregovore. Rat u Ukrajini je svašta izvrnuo naglavačke.
 
Brisel je godinama kao mazga ponavljao zahteve u pravcu zemalja Zapadnog Balkana, a sada je širom otvorio vrata EU. Najednom se više ne radi o pravnoj državi, slobodnim medijima i borbi protiv korupcije. Sada balkanske zemlje – posebno Srbiju – valja zaštititi od Putinovih apetita. Ali, prvo Beograd mora da se odluči.
 
Slovenski prijatelji su Beogradu dragi i dragoceni. Pravoslavna braća dugo blokiraju prijem Kosova u UN. Beograd se još ne odriče takozvane kolevke srpstva, iako je ova faktički odavno nezavisna, što prihvata polovina država sveta.
 
Nije čudo, dakle, da Vučić samo ispotiha podržava rezolucije UN protiv Moskve. Sankcije je odbio, ali tada su važila pravila predizborne borbe u Srbiji. Sad su glasovi prebrojani, moćnik Vučić je požnjeo podršku.
 
Od sada je jedino pitanje šta će sa tom podrškom? Ruski napad na Ukrajinu otvorio je Beogradu diskontnu ponudu iz Brisela. To je istorijska šansa. Srbija treba da bude evropska i evropejska. To bi bilo dobro za ceo region.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sega - mega

    04.04.2022 15:52
    Hahahaha... pa Srbija je razvaljena u svakom smislu. I jedni i drugi ce je u svakom smislu zgaziti, veoma moguce i zasluzeno.
  • Slađana

    04.04.2022 13:33
    Lak je izbor...
    Mi ne možemo plaćati 5 puta skuplju struju kao Nemačka.
    Mi hoćemo gas, naftu, mineralna đubriva i pune rafove brašna i ulja.
    Vama se savetuje da se dobro obuče i jedite kuvan krompir.
  • Stevo

    04.04.2022 12:53
    Ja se radujem da Srbija uđe u EU. Onda BiH svi mogli da idemo u Nemačku na pecačbu bez pasoša i manje bi bile plaćevine na polovna auta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija