To za N1 kaže predstavnik Samostalnog sindikata fabrike Fijat plastik u Kragujevcu Zoran Miljković. Prozvodnja fijata 500 L je obustavljena do 12. aprila.
Miljković kaže da su dobili nezvaničnu informaciju iz kabineta premijerke Srbije da će proizvodnja Fijata ostati u Srbiji i da će se od 2023. proizvoditi električni modeli automobila, najverovatnije Fijat pande.
On kaže da Fijat u Kragujevcu ima dobre uslove za rad, jeftinu radnu snagu, dobre fabričke hale, ali da to nije dovoljno da rad fabrike tokom aprila bude veći od dva planirana dana.
Pored toga, tu je eventualni sporiji dolazak delova i komponenti zbog ukrajinske krize.
"Zaposleni ne znaju kakva je budućnost fabrike, a nadaju se da će se dobre vesti o proizvodnji novog modela konačno i obistiniti. Fijat radnike iz Kragujevca poziva i na rad u svojoj fabrici koja posluje u Slovačkoj, a to potvrđuje da u Kragujevcu nema posla", kaže Miljković.
Ta kompanija, kako podseća, čak ne plaća ni utrošak energenata Srbiji, iako su plate radnika "izuzetno smanjene" na minimalac.
Kako je ranije pisala
Nova ekonomija, državna podrška Fijatu u Kragujevcu bila je "gubitak svake mere".
Analizom završnih računa samo za 2013. i 2014. godinu pokazalo se da je samo u tim godinama kompanija Fijat automobili Srbija (FAS) primila više od šest milijardi dinara subvencija.
Teško je ukalkulisati ukupan iznos podsticaja, ali do 2019. godine sigurno nisu bile manje od 300 miliona evra (moguće i 500 miliona evra kumulativno).
Investicija države u Fijat se pravdala time da je izvoz povećan za oko 1,3 milijarde evra, ali tu nije ukalkulisan podatak da je Fijat i najveći uvoznik u Srbiju.
Zbog toga je, prema pisanju Nove ekonomije, neto efekat toga manji od 200 miliona evra, jer se uvoze sve ključne komponente za Fijat 500L, motori, menjači, elektronika, limarija.
Komentari 4
Av
Lili
Litanje je samo čime se bavite za 2500e u srbiji. Dobijanjem subvencija?
Marija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar