Međunarodni posmatrači: Izbore obeležili nejednaki uslovi za učesnike

Izborni proces obeležili su nejednaki uslovi za učesnike, koji su posledica favorizovanja vlasti od većine medija, pritiska na zaposlene u javnim preduzećima i zloupotrebe administrativnih resursa.
To su saopštili posmatrači međunarodnih organizacija.
 
Predstavnici delegacija OEBS, Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Parlamentarne skupštine OEBS, Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) i Evropskog parlamenta (EP), naveli su na konferenciji za novinare da većina medija nije imala izbalansiran pristup tokom kampanje.
Na konferenciji za novinare, na kojoj su predstavljeni preliminarni zaključci posle predsedničkih i vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, specijalni koordinator i predvodnik kratkoročnih posmatrača OEBS Kirijakos Hađijani ukazao je na aspekte koji su uticali da vlast bude u povlašćenom položaju.
 
"Mediji su pokrivali sve učesnike izbora, ali je većina javnih i privatnih medijskih kuća favorizovala predsednika Srbije (Aleksandra Vučića) i vladajuću koaliciju i time ograničila priliku biračima da budu u potpunosti informisani o izborima", kazao je Hađijani.
On je rekao da je kampanja bila kompetitivna, da su kandidati opozicije ovaj put učestvovali na izborima, ali da je snažan uticaj vladajućih stranaka uticao da one imaju "značajnu prednost".
 
"Izborni dan je uopšteno gledano bio miran, sa nekoliko incidenata, procedure su načelno poštovane, ali je proces obeležen velikim gužvama na biračkim mestima. Tajnost glasanja je kompromitovana na značajnom broju biračkih mesta", naveo je Hađijani.
 
Dodao je da su nedavne promene zakona donele izvesna poboljšanja, ali da ključni aspekti izbornog procesa zahtevaju dalje reforme i njihovu primenu.
 
Ukazao je da Republička izborna komisija nije objavila rezultate u izbornoj noći i da je Vučić "proglasio pobedu na osnovu nezvaničnih podataka".
 
Šef delegacije Evropskog parlamenta Teis Ruten rekao je da je "dominantna uloga vladajuće većine u izbornom procesu razlog za ozbiljnu zabrinutost" i dodao da je "zloupoteba administrativnih resursa dala značajnu prednost vladajućoj koaliciji".
 
"Uočili smo uglavnom nekritičko izveštavanje o predsedniku Srbije i drugim predstavnicima vlasti. Većina medija sa nacionalnim pokrivanjem, i javnih i privatnih, često je služila kao sredstvo dezinformacija. Sloboda medija i pluralizam, bezbednost novinara i pristup različitim izvorima infromisanja ključni su za funkcionalnu demokratiju", kazao je Ruten.
 
Naveo je da su na izborima "ključne procedure poštovane", ali da je bilo povrede principa tajnosti glasanja.
 
"Nažalost, dobili smo i nekoliko izveštaja o incidentima, uključujući nasilje nad opozicionim kandidatom Pavlom Grbovićem. Kada je reč o glasanju manjina, bilo je nekoliko slučajeva da Albanci u Preševskoj dolini nisu mogli da glasaju", kazao je Ruten.
 
Šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Aleksander Počej rekao je da je "za žaljenje" što je većina medija pokazala pristrasnost prema kandidatima vlasti.
 
"Bez obzira šta možemo da kažemo o izbornom danu, neutalno izveštavanje o tome šta se dešava u zemlji verovatno je najvažnije za demokratiju i vladavinu prava", kazao je Počej.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zoki

    04.04.2022 19:12
    Pa vi to znate od dolaska Vucica na vlast i nista ne preduzimate.Javna i vecina privatnih preduzeca su morala da daju sigurne glasove za Sns,to je javna tajna.Da su slobodni izbori ni 25% ne bi uzeli naprednjaci.Zapadu jos treba Vucic,nije sve zavrsio sto je obecao 2012 godine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija