Glasove, kažu, nisu morali da dokazuju, već se novac uzimao "na poverenje".
Novinarke
Istinomera posetile su stanovnike naselja Marinkova bara u Beogradu, gde se nakon obavljanja "građanske dužnosti" preuzimala "nagrada" od 2.000 dinara.
"Izašao sam na glasanje, glasao sam, dobio sam i pare", ovako glasi odgovor jednog stanovnika ovog naselja na pitanje "Kako protiče izborni dan", navodi Instinomer.
Birač koji je nakon glasanja otišao dve ulice "iznad", pored lokalnog marketa i preuzeo novac, želeo je da ostane anoniman, ali je sa novinarima Istinomera podelio informacije o čitavom procesu.
"Pa ima tu kontakt osoba koja je zadužena za Marinkovu baru, verovatno je povezana sa SNS-om", navodi sagovornik uz objašnjenje da se zna ko će da pobedi "broj 1 i broj 6", što su bili redni brojevi liste Aleksandra Vučića na parlamentarnim i predsedničkim izborima.
On za Istinomer objašnjava da nije morao da dokazuje svoj glas, već da je novac uzeo "na poverenje".
"Svi smo uzeli pare, doduše, samo sam ja glasao", kaže isti izvor za sebe i svoju porodicu.
Sagovornik Istinomera objašnjava da se politički akteri vladajuće stranke sete njihove zajednice samo pred izbore. Tokom predizborne kampanje aktivisti vladajuće partije dolazili su im na vrata donoseći pakete sa hranom i higijenom.
"Vučić će da pobedi, pa će da pobedi, bar da se uzme nešto", rekli su građani novinarkama Istinomera.
U periodu kada su novinarke Istinomera bile u naselju, građani su ih obavestili da se "pročulo" na kojoj se lokaciji deli novac, te se primopredaja novca odvijala u narandžastim kolima u okolnim ulicama ili na adresama birača.
O tome da je ova politička partija bila aktivna prethodnih dana, svedoči još jedna sagovornica koja objašnjava da postoje dve koordinisane ekipe, jedna koja donosi pakete, a druga koja daje novac.
"Ne moramo da potpisujemo ništa, nego ide 'na reč'", kaže sagovornica Istinomera, koja priznaje da je novac uzela, ali na glasanje nije izašla. Zatim dodaje: "Neki nisu dobili pare po glasanju, nego su im rekli da će novac dobiti večeras - ako Vučić pobedi".
Opravdanje u prodaji glasa svi sagovornici Istinomera vide u lošem materijalnom statusu.
"Postoji materijalna zavisnost od tih 2.000 dinara. Kako porodice, muž i žena koje moraju da prehrane decu, možda su oni tužni što su primorani da glasaju, ali kada zajedno dobiju 4.000 dinara - malo su manje tužni", navodi sagovornik Istinomera.
Poređenja radi, 4.000 dinara je skoro polovina mesečnog iznosa novčane socijalne pomoći za pojednica.
"S godinama je sve gore i gore, sad je javna tajna šta SNS radi. Pre je bilo indirektno, sve nešto šuš-muš, ali danas je to sasvim otvoreno: idu vozilima i 'ajde na glasanje, dobićeš pare' i to je to", zaključuje on.
Podsetimo, Crta je saopštila da se izborna kampanja vodila u lošijim uslovima nego 2020. godine, a posmatrači Crte su i tokom predizborne kampanje zabeležili da se glas kupuje za dve hiljade dinara, šporet, televizor...
Komentari 35
AntiProtivnik
Pa ko je ovde lud ili glup!?
Sljivik
Vigo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar