Kako su naveli iz tog sindikata, obrazloženje vojnicima je da su ti podaci "potrebni za izvođenje onlajn obuke i nastave u vanradno vreme".
Istakli su da su takvi zahtevi neosnovani i nezakoniti, pozivajući se na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, kao i Konvenciju UN i Evropsku socijalnu povelju, koje je Srbija ratifikovala i obavezna je da poštuje i primenjuje.
"Nijedan pripadnik Vojske Srbije nije dužan da bilo kome na strani poslodavca ustupi bilo koji lični podatak ako na to slobodno ne pristane, s tim da je osoba koja traži bilo koji lični podatak dužna da obrazloži za šta su mu podaci o nečijoj ličnosti potrebni i koji je za to pravni osnov", navodi se u saopštenju.
Iz sindikata su dodali i da vojnici koji su već dali svoje lične podatke starešinama "uvek mogu da ih opozovu, ukoliko posumnjaju da će oni biti zloupotrebljeni".
"Podsećamo pripadnike Vojske Srbije da ukoliko smatraju da im je poslodavac povredio pravo na privatnost ili zloupotrebio podatke o ličnosti, pritužbu mogu podneti Povereniku za zaštitu podataka o ličnosti, a Vojnom sindikatu Srbije, ukoliko su članovi, mogu se po ovom pitanju obratiti za pravnu pomoć", piše u saopštenju.
Komentari 2
Da li je
Novonasađeni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar