To je rečeno na konferenciji "Borba protiv korupcije: Zapadni Balkan u fokusu".
Za proteklih 10 godina u Srbiji nijedna osoba iz vrha vlasti nije procesuirana zbog korupcije, ne zato što korupcija ne postoji, već zato što institucije ne rade svoj posao, izjavila je Snežana Petijević iz Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK).
"Novinari su dokazali da su ministri finansija i unutrašnjih poslova Siniša Mali i Aleksandar Vulin umešani u korupciju, ali su ostali na funkcijama, jer državne institucije nisu slobodne i ne rade svoj posao", navela je Petijević.
Prema njenim rečima, Evropska unija pruža finansijsku podršku srpskoj Agenciji za sprečavanje korupcije, ali u radu te institucije nema napretka.
Nikola Burazer iz Centra za savremenu politiku je ocenio da u Srbiji nezavisni mediji obavljaju u borbi protiv korupcije bolji posao nego država.
"Međunarodni akteri ulažu mnogo u borbu protiv korupcije u regionu, ali su rezultati tanki. Razlog je što ne postoji volja političke elite da sprovede reforme, ne samo u Srbiji, već na celom Zapadnom Balkanu", izjavio je Burazer.
On je rekao da je EU više zainteresovana za formalni napredak, nego za istinski progres u oblasti vladavine prava.
Burazer je naglasio da EU mora biti direktnija prilikom ukazivanja na probleme, kao i da je potreban snažniji pritisak na vlade zemalja Zapadnog Balkana, kako bi u vladavini prava bio ostvaren napredak.
"Srbija je jedina zemlja u regionu izložena pritisku zbog neusklađenosti svoje spoljne politike sa stavom EU, što se tiče odnosa sa Rusijom. Ukoliko Beograd napravi pomak u toj oblasti, postoji mogućnost da će EU zanemariti druge probleme u Srbiji, kao što su borba protiv korupcije i sloboda medija", izjavio je Burazer.
Američka ambasadorka u Skoplju Kejt Meri Birns je ocenila da su stanovnici regiona otupeli na prisustvo korupcije, koja "kao rak uništava veru u demokratiju".
"Smanjenje korupcije utiče na jačanje bezbednosti svake zemlje", navela je Meri Birns.
Komentari 2
Jedan
Google
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar