Uništeno 25 odsto malih stočara, Srbija će morati da uvozi meso

Srbija više ne može bez uvoza mesa jer je 25 odsto malih farmera ugasilo proizvodnju, a velike firme ne mogu da zadovolje 60 odsto potreba Srbije, saopštio je pokret Da se struka pita (D2SP).
Uništeno 25 odsto malih stočara, Srbija će morati da uvozi meso
Foto: Pixabay
"Zbog združenog nedelovanja Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva trgovine i lošeg sagledavanja problema stočara Srbije, 25 odsto malih farmera više ne postoji, a velike farme ne mogu da zadovolje ni 60 odsto potreba tržišta Srbije za mesom", rekao je predsednik tog pokreta Vladimir Kovačević.
Dodao je da je "bilo velikih obećanja srpskim farmerima, mnogo sastanaka, mnogo uveravanja da će sve biti u redu, a na kraju se ništa nije ostvarilo".
Zbog toga se, kako je rekao, predviđa da će progresivni pad stočarske proizvodnje na 40 odsto od juna ugroziti snabdevanje stanovništva mesom, mlekom i njihovim produktima.
 
D2SP, kako je navedeno, sa svojim stručnim saradnicima predlaže hitno usvajanje seta mera kojim bi se ublažio "taj scenario".
 
Subvencije se, kako je navedeno, moraju duplirati po grlu tovljenika sa 1.000 na 2.000 dinara, po krmaci sa 15.000 na 20.000 dinara.
 
Neophodno je, kako je ocenio taj pokret, da se uvedu kvote za izvoz kukuruza, sojine i suncokretove sačme, a izvoze samo viškovi, kao i da se uvedu prelevmani za uvoz mesa i živih svinja i time zaštite domaće farme za tov.
 
Uprava za veterinu, prema oceni D2SP, mora da sprovede regionalizaciju srpskog tržišta u slučaju pojavljivanja bolesti životinja, koja je uslov za sprovođenje izvoza za Kinu i Rusiju.
 
"Ovi predlozi se moraju usvojiti još ove sedmice. Efekte u primeni nakon usvajanja treba očekivati tek nakon 100 dana koliko je potrebno za uzgoj tovljenika", rekao je Kovačević.
 
Dodao je da će "do tada Mačva kao region sa najvećom koncentracijom farmera u svinjarstvu i dalje biti prazna što se nije dogodilo ni tokom bombardovanja Srbije".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kuršmit

    16.04.2022 19:19
    Ajde
    Ukidanjem prelevmana na uvoz žive stoke za tov (prasad), tovljenika za klanje i svežeg i smrznutog mesa je omogućiolo ovo što je sad. Klaničari su najveći uvoznici! Farmeri koji se bave tov, zbog gašenja privatizovanih poljoprivrednih sistema i stočarstva, da bi opstali okrenuli su se uvozu. Dželati ovih privatizacija žive kao slobodni građani u Srbiji i na egzotičnim destinacijama. Isto tako pogrešna politika u poljoprivredi, države, postavila je krst stočarstvu. To je to!
  • Forenzičar

    13.04.2022 17:20
    Mali stočari, ako misle da prežive, moraju da se digitalizuju i fiskalizuju. Da naprave portal za proizvodnju estoka i epile. Nožice država otkupljuje za otplatu raketa i kredita iz Kine. Baš, ako ne ide, onda da postanu veliki stočari i krenu da rade uvoz. Kao udruženje naftaša - ni oni ne proizvode već uvoze. Obavezno proveriti da vam stoka nije gej, pa nema teladi, prasadi, piladi....
  • Pićuka

    13.04.2022 16:25
    Kada ovaj narod shvati da su hrana, voda i zdravo okruženje najjače oružje biće kasno. Sve što zaradi potrošiće na lečenje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija