Arheolozi trenutno apeluju da se izgradnja privremeno obustavi na tom delu kako bi bio istražen i sačuvan jedan od najvrednijih spomenika kulture ovog grada, rekao je za Nova.rs arheolog Marko A. Janković, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Tokom 2020. godine, nastavlja, istraženi su delovi istog objekta na obližnjim parcelama, kada je njihova gradnja bila zaustavljena.
"Radi se o rimskom vodovodu, zabeleženom u dve hronološke faze - jednu stariju koja je izgrađena od keramičkih cevi i jednu mlađu u vidu solidno zidanog kanala od kamena i opeke. Izvor rimskog vodovoda nalazio se u Devojačkom ždrelu u blizini sela Kamenica, pa je pretpostavljena dužina vodovoda oko 10 kilometara. On naravno nikada nije otkriven u celoj dužini, deo je otkriven krajem 19. veka a deo između dva svetska rata, pa su nova istraživanja neprocenjiva u smislu otkrivanja načina gradnje, korišćenja i napuštanja vodovoda", ističe Janković.
Kulturno nasleđe je, naglašava, jedan od retkih neobnovljivih resursa i strahuje da sa svakim lokalitetom koji se uništi gubimo neprocenjivo blago koje više nikad i ničim ne možemo nadomestiti.
"Ovakvi objekti su veoma retki na prostoru Srbije, i poznati su tek na nekoliko lokaliteta poput Viminacijuma, Singidunuma ili Sirmijuma. Rimski akvadukti predstavljaju vrhunac rimskog inžinjerstva, arhitekture i generalno urbanizacije. Ovi objekti su se mogli protezati kilometrima od izvora do krajnjih korisnika, a služili su za napajanje gradova pijaćom vodom, kao i napajanje javnih objekata. Grad Rim je tokom skoro hiljadu godina istorije imao jedanaest ovakvih objekata, dok je antički Niš imao najmanje dva, o kojima i dalje nemamo potpune podatke", kaže Janković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Nisam robot
dejan
Jok ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar