Ko je sve od Srbije tražio da uvede sankcije Rusiji?

Nižu se pozivi Srbiji da uvede sankcije Rusiji zbog agresije na susednu Ukrajinu.
Evropski zvaničnici upozoravaju Beograd da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, treba da sledi spoljnu politiku ovog bloka, uključujući i restriktivne mere Moskvi.
Srbija je tri puta glasala u Ujedinjenim nacijama protiv Rusije, ali je izričita u tome da podržava samo odluke koje se ne odnose na sankcije. Tako su predstavnici Srbije podržali rezoluciju o osudi ruske agresije na Ukrajinu, zatim rezoluciju kojom se od Rusije zahteva momentalni prekid rata u Ukrajini i na kraju i isključivanje Rusije iz Saveta UN za ljudska prava (UNHRC), piše Radio slobodna Evropa.
Zvaničnici u Beogradu kažu da podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine jer je poštovanje međunarodnog prava najbolji način da Srbija zaštiti sebe.
 
Analena Berbok, ministarka inostranih poslova Nemačke
 
"Želela bih da naglasim Srbiji, ako želite da postanete članica EU, onda je ključno u takvim trenucima da podržite i spoljnu politiku EU i odgovarajuće sankcije."
 
Ministri spoljnih poslova EU raspravljali su u Luksemburgu 11. aprila o situaciji u Ukrajini, kao i o potencijalnim posledicama ruske agresije na Ukrajinu i na Zapadnom Balkanu. Nemačka ministarka inostranih poslova Analena Berbok je ovo izjavila nakon ministarskog sastanka.
 
Frank-Valter Štajnmajer, predsednik Nemačke
 
"Usklađivanje spoljne politike Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, posebno u pogledu odluka koje se odnose na Rusiju, uključujući uvođenje sankcija, pored reformi u oblasti vladavine prava i dijaloga o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, biće od ključnog značaja."
 
Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer naveo je ovo kada je 11. aprila čestitao predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pobedu na predsedničkim izborima rekavši da "Nemačka podržava Srbiju i države Zapadnog Balkana kao pouzdan partner, ali da će uvođenje sankcija Rusiji biti značajno za evrointegracije".
 
Gordan Grlić Radman, šef diplomatije Hrvatske
 
"Nakon nedavno održanih izbora, očekujemo od Srbije da sledi spoljnu politiku koja je u skladu sa evropskim vrednostima i principima."
 
Ministar inostranih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman poručio je Srbiji, uoči sastanka ministara inostranih poslova država članica EU 11. aprila, da je "vreme da se uskladi sa spoljnom politikom EU po pitanju Rusije".
 
Peter Stano, portparol EU
 
"Brisel je sa Srbijom u stalnom kontaktu u okviru pristupnih pregovora, kao i kroz različite kontakte - od eksperata do najvišeg političkog nivoa. Naši srpski partneri, ali i svi naši partneri su vrlo svesni koliko je to važno za EU."
 
Portparol EU Peter Stano je 8. aprila još jednom poručio da se od Srbije očekuje usklađivanje sa sankcijama EU Rusiji ili uvođenje sličnih mera.
 
Vladimir Bilčik, izvestilac EP za Srbiju
 
"Dobra vest je da je Vlada Crne Gore usvojila sankcije protiv Kremlja. Nadam se da sve zapadnobalkanske zemlje koje su kandidati za članstvo u EU mogu da slede taj primer."
 
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik napisao je ovo na Tviteru 8. aprila nakon što je Vlada Crne Gore posle više odlaganja formalno usvojila sankcije Rusiji.
 
Vladimir Bilčik i Tanja Fajon, poslanici EP
 
"Jedinstvo međunarodne zajednice u suprotstavljanju Putinovoj agresiji na Ukrajinu od suštinskog je značaja za svaki pokušaj učvršćivanja mira i izbegavanja širenja rata koji je pokrenuo Kremlj."
 
Izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik i šefica Delegacije EP za odnose sa Srbijom Tanja Fajon naveli su 1. marta u zajedničkoj izjavi da bi usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU videli kao "važan i hitan signal da Srbija podržava principe i vrednosti EU".
 
Evropski parlament je 1. marta usvojio Rezoluciju kojom se najoštrije osuđuje "nelegalna, ničim izazvana i neopravdana vojna agresija i invazija Ruske Federacije na Ukrajinu". EP je tada izrazio žaljenje što se Srbija nije uskladila sa EU sankcijama protiv Rusije, navodeći da to šteti njenom pristupnom procesu.
 
Žozep Borelj i Oliver Varhelji, zvaničnici EU
 
"U vreme ničim izazvane i neopravdane ruske vojne agresije na Ukrajinu, očekujemo da se Srbija kao zemlja kandidat usklađuje sa stavovima EU, uključujući i restriktivne mere."
 
Visoki predstavnik EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji naveli su ovo u zajedničkom saopštenju 5. aprila povodom održavanja izbora 3. aprila u Srbiji.
 
Socijalisti i demokrate u EP
 
"Srbija treba da napravi veoma jasan izbor za Uniju ili da se suoči sa ozbiljnim posledicama."
 
Ovo je naveo Tonino Picula, poslanik Socijalista i demokrata iz Hrvatske.
 
Politička grupa Socijalisti i demokrate, druga po snazi u EP, saopštila je 4. aprila da Beograd mora što pre da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije, a da će suprotno postupanje Srbije imati posledice po njenu evropsku perspektivu.
 
Ambasada Ukrajine u Srbiji
 
"To (sankcije) je neophodno kako bi se zaustavio Putinov režim koji sprovodi ubistva ukrajinske dece, bombardovanja škola, bolnica, porodilišta i rušenje gradova."
 
Ambasada Ukrajine u Srbiji saopštila je ovo 28. marta dodajući da Kijev računa na to da će Srbija ne samo osuditi agresiju već i uvesti sankcije državi agresoru i njenom rukovodstvu.
 
Manuel Saracin, izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan
 
"Očekujemo od Srbije da uvede sankcije i to je predviđeno Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, koji je potpisala i Srbija."
 
Specijalni izaslanik nemačke Vlade za Zapadni Balkan Manuel Saracin izrazio je ovo očekivanje u intervjuu za Radio-televiziju Kosova (RTK).
 
On je 22. marta naveo da u Nemačkoj očekuju od Srbije da uvede sankcije Rusiji, jer je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.
 
Gvendolin Delbos-Korfild, poslanica EP
 
"Potrebno je da srpske vlasti uvedu sankcije Rusiji, kao što su to učinile države članice EU. Vlada je poslala opasnu poruku time što se nije uskladila sa sankcijama EU protiv Rusije."
 
Poslanica EP iz redova Zelenih Gvendolin Delbos-Korfild napisala je ovo na Tviteru 18. marta. Ona je navela da je potrebna puna implementacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
 
Liberalna politička grupacija u EP
 
"Srbija je slobodna da odluči u kom pravcu želi da ide, ali ne može i dalje da se smatra sagovornikom od poverenja i ne može da nastavi da koristi pretpristupnu finansijsku pomoć dok se ne odluči."
 
Devet poslanika liberalne političke grupacije u Evropskom parlamentu je 12. marta pozvala Evropsku uniju da obustavi pregovore o članstvu sa Srbijom ukoliko država ne uskladi svoju spoljnu politiku sa politikom zvaničnog Brisela po pitanju Rusije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan Luca

    14.04.2022 23:47
    @ex chapman
    Vi Hrvati, cete se pitati za ulazak Srbije isto koliko i Somalija. Ako vam to nije jasno, onda ste od 2013 permanentno u komi.
  • Ja

    13.04.2022 17:54
    Ja
    Milosrdnog andjela necu oprostiti, nikad!
  • Majska zoro

    13.04.2022 15:18
    @Avala
    Avala ti si bre kano Lovćen! Bravo!
    Prvorođeni je opsednut ulaskom u istoriju (setih se TLN) a evo mu prilike- ne mora sam da je stvara. Samo go with a flow.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija