Prvi hladni signali Srbiji iz Moskve: Šta znači poruka Zaharove o prijateljstvu?
Srbija, suprotno većini zemalja u Evropi, nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
Foto: Pixabay
Sa najviših instanci iz Beograda se sve češće čuje kako Srbija trpi velike pritiske Zapada da uskladi svoju spoljnu politiku po ovom pitanju sa EU, a direktna pretnja po evropski put ukoliko se to ne desi nedavno je došla od nemačke ministarke spoljnih poslova.
U nekoliko navrata se iz Kremlja moglo čuti da razumeju dosadašnje poteze Srbije prema Rusiji. Međutim, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ipak je u izvesnoj meri zaoštrila retorika govoreći i o tome da "možda različito gledamo na to šta je prijateljstvo".
Izjava Zaharove, među stručnjacima i poznavaocima diplomatskih prilika sa kojima je Euronews Srbija razgovarao, tumači se kao prvi signal nerazumevanja Moskve prema potezima Srbije, makar oni bili u izvesnoj meri i iznuđeni. Pitanje koje se nameće jeste i šta su sledeći potezi ili koliko su daleko spremni da idu i kakvim "oruđima" zapravo raspolažu u potencijalnoj politici pritiska prema Srbiji.
"Beležimo izjave srpskih političara o pritiscima koje trpe, kao i izjave da je Rusija prijatelj Srbiji. Međutim, možda različito gledamo na to šta je prijateljstvo - mi smo svoje prijatelje kroz teška vremena uvek podržavali i polazimo od toga da oni čine isto", rekla je Zaharova, komentarišući glasanje Srbije u Ujedinjenim nacijama da Rusija bude suspendovana iz Saveta za ljudska prava UN.
Za Srećka Đukića, bivšeg ambasadora Srbije u Belorusiji, neophodno je napraviti razliku između interesa i prijateljstva, koji se ne poklapaju uvek. On kaže da je i zvanična Moskva toga svesna.
"Mi istorijski zaista jesmo prijateljski narodi, ali se dešavalo da nam se interesi ne poklapaju - na primer, sad će biti 30 godina kako je Rusija u Savetu bezbednosti UN, naša prijateljska zemlja, glasala za rezoluciju 757 kojom se uvode najstrašnije sankcije koje su ikada uvedene jednoj zemlji, SR Jugoslaviji. Oni su tada imali neke svoje interese koji se nisu podudarali sa tradicionalnim prijateljstvom", kaže Đukić za Euronews Srbija.
On smatra da "nije fer od strane velike Rusije da se mala zemlja koncima i konopcima vezuje za prijateljstvo, a da pritom ne sme da sledi svoje interese". Dodaje i da izjava Zaharove "nema neko posebno utemeljenje, jer nam postavlja nemoguće uslove".
"Mi jesmo zemlja koja nije za uvođenje sankcija Rusiji - u načelu smo protiv svih sankcija zato što smo ih preživeli i sami. Ipak, ne možemo ostaviti naš narod izolovan jer nismo u položaju Belorusije. Mi smo zemlja koja se nalazi u moru zemalja Evropske unije", kaže Đukić.
Vreme za odluku i posledice
Do sada, mere koje je Srbija preduzela a koje bi se smatrale suprotnim interesima Rusije, odnose se na dva glasanja u UN. Pri prvom glasanju, Srbija se priključila rezoluciji kojom se osuđuje i naziva agresijom ruski napad na ukrajinsku teritoriju. Drugim glasanjem u UN, Srbija je podržala rezoluciju kojom se Rusija suspenduje iz Saveta za ljudska prava.
Sankcijama EU, Srbija se nije pridružila, a diplomata Zoran Milivojević to vidi i kao znak da Beograd u ovom trenutku ne menja stav prema Moskvi, a za izjavu Zaharove kaže da bi "morala dodatno da je obrazloži".
"Rusija je, povodom glasanja u UN, rekla da razume da su Srbija i Mađarska pod zapadnim pritiscima. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je o tome govorio, a rekao bih da je on nadležniji od Zaharove. Kad smo glasali o osudi upada, imali smo u vidu međunarodno pravo i uvek ćemo se tako ponašati, jer je to za nas principijelan stav vezan i za Kosovo i Metohiju. To je stav koji je poznat ruskoj strani, kao i stav da Srbija od prvog dana uvažava teritorijalni integritet Ukrajine još od 2014. godine", kaže Milivojević za Euronews Srbija.
Dodaje da je drugo glasanje u UN bila "direktna ucena u vezi sa naftom" i ocenjuje da, "koliko smo videli, ruska strana to zna".
Đukić, međutim, ističe da "Srbija, iako nije uvela sankcije Rusiji, svakako trpi sankcije".
"Naš izvoz u Rusiju je stao, prema tome, uvodili mi Rusiji sankcije ili ne, mi sankcije trpimo. Ne možemo da izvezemo našu robu u Rusiju, jer su zatvoreni putevi preko Ukrajine i Belorusije", kaže Đukić i podseća da će "drugi nama uvesti sankcije, ako ih mi ne uvedemo Rusiji".
Milivojević smatra da je "crvena linija" preko koje Rusija ne bi mogla da pređe, upravo eventualna situacija u kojoj Beograd Moskvi uvodi sankcije
Šta Rusija može?
Sagovornici Euronews Srbija saglasni su da u trenutnoj poziciji Rusija nema veliki "ucenjivački kapital", ali da i dalje postoji nekoliko ključnih kanala kojima bi mogla da utiče na odluke Srbije.
"Rusija ne može da izvrši pritisak jer je i ona pod pritiskom, prema njoj se digla cela Evropa i uvode se sankcije na dnevnoj bazi. Oni ne mogu nikome da uvedu sankcije. Mogu da uvedu kontramere Evropi, da zatvore gas i tako dalje, ali to je druga stvar", kaže Milivojević.
Ipak, dodaje, postoje tri stvari koje su od suštinskog nacionalnog interesa za Srbiju, a na koje Rusija može da ima uticaja - u pitanju su Kosovo i Metohija, Republika Srpska i energenti. Ova pitanja bi mogla biti pokrenuta, dodaje, ukoliko bi Srbija uvela eventualne sankcije Rusiji.
U scenario vezanom za Kosovo, po pravili se ističe mogućnost da Rusija Srbiji, na međunarodnim forumima gde se otvara pitanje Kosova, uskrati podršku. To bi, kako kaže Milivojević, bilo kao kada bi, na primer "ćutali kada Kosovo traži prijem u Unesko".
Ipak, kada je reč o KiM, Srbija se, osim na podršku Rusije, oslanjala i na podršku Kine koja je takođe bila jedna od ključnih država koje bi glasale u interesu Srbije kada bi se pokrenulo pitanje Kosova, uključujući i Savet bezbednosti UN.
Đukić smatra da bi za Rusiju ipak bilo teško da promeni stav prema Kosovu, bez obzira što je to jedan vid pritiska koji stoji nad Srbijom pri odlučivanju za "istok ili zapad". Dodaje da je i Srbija "mnoge stvari uradila za Rusiju kako bi ona štitila naše interese u vezi sa Kosovom u UN".
"Jedna od tih stvari je i da smo prodali NIS po vrlo niskoj ceni, imajući u vidu rusku poziciju povodom Kosova i da će ta pozicija ostati netaknuta. Mislim da oni ne bi smeli sada tu da dovedu u pitanje svoj principijelan stav", zaključuje Đukić.
Milivojević, s druge strane, podseća i da Srbija uskoro treba da počne pregovore oko nove cene gasa, jer ugovor ističe u maju. Cena gasa koju Srbija trenutno plaća Rusiji jedna je od najmanjih u Evropi, a iz pregovora koji slede i tokom kojih će biti formiran novi ugovor videće se i koliko su zapravo "hladni" novi signali iz Moskve.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Nisam uticao na Vesića da podnese ostavku
04.11.2024.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da nije uticao na ministar Gorana Vesića da podnese ostavku na tu funkciju, dodajući da je "Vesić tim činom pokazao odgovornost".
Direkcija za železnice ukazivala i na druge probleme u železničkom saobraćaju: Pisali i Vesiću
04.11.2024.•
8
Direkcija za železnice od 2018. u više navrata je slala dopise "Infrastrukturi železnice Srbije" za sprovođenje mera koje bi poboljšale bezbednost železničkog saobraćaja, po kojima nije postupano.
Vozač koji je trebalo da vozi đake na ekskurziju bio pod dejstvom alkohola
04.11.2024.•
0
Saobraćajna policija u Nišu, prilikom kontrole vozača koji prevoze đake na ekskurziju, isključila je iz saobraćaja 54-godišnjeg vozača autobusa koji je bio pod uticajem alkohola.
Željko Mitrović ponudio Vesiću posao na Pinku
04.11.2024.•
7
Ministru građevinarstva Goranu Vesiću, koji je najavio ostavku, stigla je ponuda za novi posao od vlasnika Pinka Željka Mitrovića.
Sindikat: Neki direktori nisu prihvatili skraćenje časova, nastavnici ipak napuštali učionice
04.11.2024.•
3
Direktori pojedinih škola koje su u štrajku i u kojima su skraćeni časovi na 30 minuta danas su odbili da se zvono za kraj časa oglasi 15 minuta ranije, mada su nastavnici napuštali učionice.
Informer TV dobila beogradsku dozvolu
04.11.2024.•
1
Regulatorno telo za elektronske medije (REM) dodelilo je beogradsku dozvolu (alotment Avala) Televiziji Informer.
Dr Milić: Izbačen sam sa Medicinskog fakulteta, osveta za izbore i očišćene liste čekanja
04.11.2024.•
25
Dr Dragan Milić objavio je da je danas i zvanično "izbačen" sa Medicinskog fakulteta u Nišu.
Građani ispred Vlade Srbije upalili sveće i odali počast stradalima u Novom Sadu
04.11.2024.•
0
Ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu građani su na poziv dela opozicionih stranaka zapalili sveće i odali počast stradalima u Novom Sadu.
Dva učenika isključena iz jagodinske gimnazije zbog objavljivanja eksplicitnog snimka maloletnice
04.11.2024.•
1
Nastavničko veće Gimnazije u Jagodini isključilo je iz škole dvojicu učenika zbog objavljivanja eksplicitnog video-snimka na kojem se nalazi maloletna učenica drugog razreda te škole.
Policija privela dva učesnika blokade deponije kod Užica, jedan ima 75 godina
04.11.2024.•
3
Policija je danas oko 14.30h na informativni razgovor privela dve osobe koje su učestvovale u blokadi deponije Duboko u Užicu, gde su građani zaustavili deponovanje otpada.
Olivera Zekić izjavila da će izveštaj o izborima sačekati novi saziv REM-a: "Zato što ja tako kažem"
04.11.2024.•
5
UNS je objavio da je predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila da će izveštaj o medijskom praćenju decembarskih izbora sačekati novi saziv REM-a.
Nadbiskup Nemet: Papa Franja pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji - dao mi zakletvu na ćirilici
04.11.2024.•
2
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je da je papa Franja pokazao ogromno poštovanje prema Srbiji jer mu je dokument o njegovom nedavnom imenovanju za kardinala dao na srpskom i na ćirilici.
Glavni javni tužilac naložio hitnu istragu zbog pretnji državnim funkcionerima
04.11.2024.•
24
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović naložio je da se hitno identifikuje i procesuira odgovorni za pretnje upućene najvišim državnim funkcionerima.
Picula nabrojao koje su sve prepreke na putu Srbije ka EU: "Tri godine bez otvorenog poglavlja"
04.11.2024.•
6
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula kaže da su najveće prepreke na putu Srbije ka EU zastoji u reformama vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i slobode medija.
MUP objavio sedam saveta za vlasnike vikendica
04.11.2024.•
3
MUP je objavio nekoliko saveta vlasnicima vikendica.
Krivična prijava protiv predsednice parlamentarnog odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić
04.11.2024.•
0
Četiri četiri organizacije podnele su krivičnu prijavu protiv predsednice skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić.
Pastor: Rekli smo Vučiću kakav bi problem bio ako bi Mađari služili vojni rok
04.11.2024.•
40
Predsednik SVM Balint Pastor izjavio je da razume globalne okolnosti, ali da ima bojazan da, ako se vojni rok vrati u Srbiji, to će dovesti do odlaska Mađara koji imaju dvojno državljanstvo.
Nastavnici i vaspitači u štrajku: U novosadskim školama skraćeni časovi od 13. do 15. novembra
04.11.2024.•
3
Članovi reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika, od ponedeljka, 4. novembra stupaju u zakonski štrajk. Štrajkuju i zaposleni u vrtićima.
Jedan muškarac pao sa terase na Kalemegdanu, drugi niz stepenice: Obojica teško povređeni
04.11.2024.•
1
Dva muškarca, starosti 32 i 38 godina, teško su povređena prilikom padova sa visine, rekli su jutros za Betu u beogradskoj službi Hitnoj pomoći.
U Loznici i Vršcu večeras odata pošta nastradalima u Novom Sadu
03.11.2024.•
1
Meštani Loznice i Vršca okupili su se večeras kako bi zapalili sveće za nastradale u nesreći koja se dogodila u petak u Novom Sadu.
Oprane "krvave ruke" sa zgrade Apelacionog suda i Vlade Srbije
03.11.2024.•
17
Radnici komunalnog preduzeća oprali su večeras grafite i "krvave otiske" sa zgrade Apelacionog suda u Beogradu, nakon protesta zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Komentari 60
Dosta laganja
Sremac
boger
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar