Prvi hladni signali Srbiji iz Moskve: Šta znači poruka Zaharove o prijateljstvu?

Srbija, suprotno većini zemalja u Evropi, nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
Prvi hladni signali Srbiji iz Moskve: Šta znači poruka Zaharove o prijateljstvu?
Foto: Pixabay
Sa najviših instanci iz Beograda se sve češće čuje kako Srbija trpi velike pritiske Zapada da uskladi svoju spoljnu politiku po ovom pitanju sa EU, a direktna pretnja po evropski put ukoliko se to ne desi nedavno je došla od nemačke ministarke spoljnih poslova.
 
U nekoliko navrata se iz Kremlja moglo čuti da razumeju dosadašnje poteze Srbije prema Rusiji. Međutim, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ipak je u izvesnoj meri zaoštrila retorika govoreći i o tome da "možda različito gledamo na to šta je prijateljstvo".
Izjava Zaharove, među stručnjacima i poznavaocima diplomatskih prilika sa kojima je Euronews Srbija razgovarao, tumači se kao prvi signal nerazumevanja Moskve prema potezima Srbije, makar oni bili u izvesnoj meri i iznuđeni. Pitanje koje se nameće jeste i šta su sledeći potezi ili koliko su daleko spremni da idu i kakvim "oruđima" zapravo raspolažu u potencijalnoj politici pritiska prema Srbiji. 
 
"Beležimo izjave srpskih političara o pritiscima koje trpe, kao i izjave da je Rusija prijatelj Srbiji. Međutim, možda različito gledamo na to šta je prijateljstvo - mi smo svoje prijatelje kroz teška vremena uvek podržavali i polazimo od toga da oni čine isto", rekla je Zaharova, komentarišući glasanje Srbije u Ujedinjenim nacijama da Rusija bude suspendovana iz Saveta za ljudska prava UN.
Za Srećka Đukića, bivšeg ambasadora Srbije u Belorusiji, neophodno je napraviti razliku između interesa i prijateljstva, koji se ne poklapaju uvek. On kaže da je i zvanična Moskva toga svesna.  
 
"Mi istorijski zaista jesmo prijateljski narodi, ali se dešavalo da nam se interesi ne poklapaju - na primer, sad će biti 30 godina kako je Rusija u Savetu bezbednosti UN, naša prijateljska zemlja, glasala za rezoluciju 757 kojom se uvode najstrašnije sankcije koje su ikada uvedene jednoj zemlji, SR Jugoslaviji. Oni su tada imali neke svoje interese koji se nisu podudarali sa tradicionalnim prijateljstvom", kaže Đukić za Euronews Srbija.
 
On smatra da "nije fer od strane velike Rusije da se mala zemlja koncima i konopcima vezuje za prijateljstvo, a da pritom ne sme da sledi svoje interese". Dodaje i da izjava Zaharove "nema neko posebno utemeljenje, jer nam postavlja nemoguće uslove".
 
"Mi jesmo zemlja koja nije za uvođenje sankcija Rusiji - u načelu smo protiv svih sankcija zato što smo ih preživeli i sami. Ipak, ne možemo ostaviti naš narod izolovan jer nismo u položaju Belorusije. Mi smo zemlja koja se nalazi u moru zemalja Evropske unije", kaže Đukić.
 
Vreme za odluku i posledice
 
Do sada, mere koje je Srbija preduzela a koje bi se smatrale suprotnim interesima Rusije, odnose se na dva glasanja u UN. Pri prvom glasanju, Srbija se priključila rezoluciji kojom se osuđuje i naziva agresijom ruski napad na ukrajinsku teritoriju. Drugim glasanjem u UN, Srbija je podržala rezoluciju kojom se Rusija suspenduje iz Saveta za ljudska prava. 
 
Sankcijama EU, Srbija se nije pridružila, a diplomata Zoran Milivojević to vidi i kao znak da Beograd u ovom trenutku ne menja stav prema Moskvi, a za izjavu Zaharove kaže da bi "morala dodatno da je obrazloži".
 
"Rusija je, povodom glasanja u UN, rekla da razume da su Srbija i Mađarska pod zapadnim pritiscima. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je o tome govorio, a rekao bih da je on nadležniji od Zaharove. Kad smo glasali o osudi upada, imali smo u vidu međunarodno pravo i uvek ćemo se tako ponašati, jer je to za nas principijelan stav vezan i za Kosovo i Metohiju. To je stav koji je poznat ruskoj strani, kao i stav da Srbija od prvog dana uvažava teritorijalni integritet Ukrajine još od 2014. godine", kaže Milivojević za Euronews Srbija. 
 
Dodaje da je drugo glasanje u UN bila "direktna ucena u vezi sa naftom" i ocenjuje da, "koliko smo videli, ruska strana to zna". 
 
Đukić, međutim, ističe da "Srbija, iako nije uvela sankcije Rusiji, svakako trpi sankcije".
 
"Naš izvoz u Rusiju je stao, prema tome, uvodili mi Rusiji sankcije ili ne, mi sankcije trpimo. Ne možemo da izvezemo našu robu u Rusiju, jer su zatvoreni putevi preko Ukrajine i Belorusije", kaže Đukić i podseća da će "drugi nama uvesti sankcije, ako ih mi ne uvedemo Rusiji".
 
Milivojević smatra da je "crvena linija" preko koje Rusija ne bi mogla da pređe, upravo eventualna situacija u kojoj Beograd Moskvi uvodi sankcije
 
Šta Rusija može?
 
Sagovornici Euronews Srbija saglasni su da u trenutnoj poziciji Rusija nema veliki "ucenjivački kapital", ali da i dalje postoji nekoliko ključnih kanala kojima bi mogla da utiče na odluke Srbije.
 
"Rusija ne može da izvrši pritisak jer je i ona pod pritiskom, prema njoj se digla cela Evropa i uvode se sankcije na dnevnoj bazi. Oni ne mogu nikome da uvedu sankcije. Mogu da uvedu kontramere Evropi, da zatvore gas i tako dalje, ali to je druga stvar", kaže Milivojević.
 
Ipak, dodaje, postoje tri stvari koje su od suštinskog nacionalnog interesa za Srbiju, a na koje Rusija može da ima uticaja - u pitanju su Kosovo i Metohija, Republika Srpska i energenti. Ova pitanja bi mogla biti pokrenuta, dodaje, ukoliko bi Srbija uvela eventualne sankcije Rusiji.
 
U scenario vezanom za Kosovo, po pravili se ističe mogućnost da Rusija Srbiji, na međunarodnim forumima gde se otvara pitanje Kosova, uskrati podršku. To bi, kako kaže Milivojević, bilo kao kada bi, na primer "ćutali kada Kosovo traži prijem u Unesko".
 
Ipak, kada je reč o KiM, Srbija se, osim na podršku Rusije, oslanjala i na podršku Kine koja je takođe bila jedna od ključnih država koje bi glasale u interesu Srbije kada bi se pokrenulo pitanje Kosova, uključujući i Savet bezbednosti UN.
 
Đukić smatra da bi za Rusiju ipak bilo teško da promeni stav prema Kosovu, bez obzira što je to jedan vid pritiska koji stoji nad Srbijom pri odlučivanju za "istok ili zapad". Dodaje da je i Srbija "mnoge stvari uradila za Rusiju kako bi ona štitila naše interese u vezi sa Kosovom u UN".
 
"Jedna od tih stvari je i da smo prodali NIS po vrlo niskoj ceni, imajući u vidu rusku poziciju povodom Kosova i da će ta pozicija ostati netaknuta. Mislim da oni ne bi smeli sada tu da dovedu u pitanje svoj principijelan stav", zaključuje Đukić.  
 
Milivojević, s druge strane, podseća i da Srbija uskoro treba da počne pregovore oko nove cene gasa, jer ugovor ističe u maju. Cena gasa koju Srbija trenutno plaća Rusiji jedna je od najmanjih u Evropi, a iz pregovora koji slede i tokom kojih će biti formiran novi ugovor videće se i koliko su zapravo "hladni" novi signali iz Moskve. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dosta laganja

    20.04.2022 10:22
    Sremac@ Ne mozemo zamisliti nesto sto si upravo izmislio. 1999. nije bilo nikakvog glasanja u savetu bezbednosti da bi iko pa ni taj predstavnik Rusije mogao biti uzdrzan. Ono sto je ovde potrebno je da prestanes lagati i siriti nato propagandu.
  • Sremac

    20.04.2022 00:13
    Pretvaraju se oduvek
    Predstavnik te iste Rusije u savetu bezbednosti UN nije glasao protiv bombardovanja 1999 nego je bio, zamislite, uzdrzan. Pravi prijatelj!
  • boger

    19.04.2022 13:14
    Znači
    Ivica Dačić se džaba nadao da će se ogrebati za ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.