U značajnom broju slučajeva postojale su prethodne prijave protiv nasilnika, pa ekstremno nasilje nije došlo ni od kuda.
Novopazarac E. A. (69), koji je u nedelju pucao u sina, a potom se zatvorio u kuću i izvršio samoubistvo, prema nezvaničnim informacijama agencije Beta već je ranije osuđivan zbog nasilja u porodici, a imao je i zabranu prilaska sinovima.
Pre samo desetak dana 21-godišnji muškarac ubio je oca, majku i dedu u okolini Čačka. Prema pisanju medija, porodica je mladića ranije prijavljivala zbog nasilja u porodici.
Zbog događaja u Čačku, Zaštitnik građana pokrenuo je kontrolu rada nekoliko ustanova. Ovo nije prvi put da ombudsman na ovaj način reaguje u slučajevima porodičnog i partnerskog nasilja o kome mediji izveštavaju. Odgovarajući na pitanje šta su prethodni nalazi pokazali, Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže za Danas da je zajednički imenitelj ranijih kontrola "nedovoljan rad centara za socijalni rad u smislu registracije problematičnih odnosa u porodici i partnerskim odnosima".
U slučaju kada ombudsman proceni da je bilo propusta u radu, trebalo bi, kaže Pašalić, da se izvrši kontrola konkretne institucije, da se vidi koje se greške ponavljaju i koje se moraju otkloniti. Sagovornik
Danasa navodi i da je u jednom broju slučajeva nakon angažovanja Zaštitnika građana došlo do toga da su se neke stvari ispravile pre svega u kontekstu evidencije problematičnih odnosa.
S druge strane, Vedrana Lacmanović iz Autonomnog ženskog centra smatra da ključ problema nije samo u radu centara za socijalni rad već u nedostatku koordinacije između nadležnih, koji osim centara za socijalni rad uključuju i policiju i tužilaštvo.
Takođe, neretko mere koje se izriču nasilniku nakon prijave nisu adekvatne.
"Često se dešava da se nekome ko je opasan nasilnik izriče mera koja bi odgovarala nasilju niskog intenziteta. Tako dolazite u situaciju koja je analogna pokušaju da upalu pluća lečite andolom", kaže Lacmanović.
O postojanju prijava koje su prethodile ubistvu posebno se govorilo u slučajevima femicida. Autonomni ženski centar upozorio je da je u martu u slučaju jednog ubistva dan pre smrti žrtva prijavila sina za nasilje u porodici, dok je u drugom žena ubijena istog dana kada je održano ročište po prijavi koju je podnela protiv supruga za nasilje u porodici.
Istraživanje Autonomnog ženskog centra, koje treba da bude objavljeno u maju, pokazuje da ovakvi primeri uopšte nisu usamljeni. Prema rečima Vedrane Lacmanović, u periodu od 2017. do 2018. godine, kada je ubijeno 56 žena, njih čak trećina prijavila je nekoj instituciji nasilje. Još njih desetak bilo je u kontaktu sa centrima za socijalni rad, po drugom osnovu, a da zaposleni u centrima nisu ni prepoznali ni prijavili nasilje.
Stoga se može govoriti o polovini ubijenih žena čiji su životi potencijalno mogli biti spaseni da su institucije drugačije reagovale.
Tekst u celini čitajte u Danasu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Savka
Sd
SD
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar