Kako piše
Insajder, u Srbiji prisluškivanje nije tema samo kada su u pitanju organizovane kriminalne grupe, već se to vezuje i za Elektroprivredu Srbije. Mesecima unazad iz Sindikata EPS-a, opozicija i mediji iznosili su informacije o tome da se Sektor unutrašnje kontrole EPS-a zloupotrebljavao. Isto toliko EPS demantuje takve navode.
Informacije o dešavanju u EPS-u pre više od godinu dana prijavljene su MUP-u. Na osnovu iskaza jednog od povremeno angažovanih u Sektoru unutrašnje kontrole EPS-a u MUPu napisana je i zavedena službena beleška. Prema sadržaju te službene beleške operacijama prisluškivanja rukovodio je tadašnji šef sektora unutrašnje kontrole EPS-a i bivši policajac, Nenad Dilberović.
U prostorijama EPS-a na Ceraku, kako se navodi, nalazila se posebna prostorija namenjena nadzoru u kojoj su se nalazili GPS uređaji, parabolički mikrofoni, dvogledi sa video zapisom i za noćno osmatranje kao i komercijalni uređaj za otkrivanje prislušnih uređaja. Prema iskazu koji je zaveden u policiji pripadnici sektora unutrašnje kontrole EPS-a nadzirali su telefone i kompjutere zaposlenih, postavljali GPS i prislušne uređaje u automobile koji pripadaju EPS-u, privatne automobile zaposlenih u tom javnom preduzeću, ali i u automobile onih koji nemaju nikakve veze sa EPS om. Pripadnici sektora unutrašnje kontrole međusobno su komunicirali preko aplikacije WeChat.
U službenoj belešci se opisuje i slučaj koji ukazuje na to da su informacije koje sektor unutrašnje kontrole EPS-a prikupi o zloupotrebama u tom javnom preduzeću, umesto MUP-u, prosleđivani pojedinim rukovodiocima EPS-a kao i da su neki završavali kod bivše državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović, sada optužene za trgovinu uticajem.
Svedok je izjavio i da su pripadnici sektora unutrašnje kontrole nosili oružje, službene značke, vozili automobile sa blinkerima. Koristili su, kako navodi, baze MUP-a o organizovanom kriminalu, i bili u stalnom kontaktu sa pripadnicima BIA.
EPS je više puta demantovao tvrdnje opozicije i pojedinih medija - u objektu na Ceraku u prostorijama koje koristi sektor za unutrašnju kontrolu ne postoji tehnička soba opremljena savremenim uređajima i softverom koji se može koristiti za praćenje i prisluškivanje.
Na pitanja Insajdera povodom činjenice da postoji i službena beleška zavedena u MUP-u na osnovu iskaza bivšeg radnika odnosno svedoka, ni bivši direktor EPS-a Milorad Grčić ni šef sektora unutrašnje kontrole Nenad Dilberović nisu odgovorili.
Na pitanje Tužilaštvu za organizovani kriminal da li se vodi postupak i da li je deo postupka i službena beleška koja pokazuje da je MUP o ovim sumnjama bio obavešten pre više od godinu dana, Insajder je dobio kratak odgovor:
"U toku je predistražni postupak koji je strogo poverljiv s obzirom da otkrivanje podataka ugrožava samo vođenje predistrage."
Tvrdnje o zloupotrebama sektora unutrašnje kontrole EPS-a prvi put su se čule javno u oktobru prošle godine iz sindikata tog javnog preduzeća. Predstavnici opozicije su čak tvrdili da je tadašnje rukovodstvo predvođeno Grčićem prisluškivalo i oca predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
BIRN je objavio informacije o tome da je EPS 2019. nabavio bolji softver za skrivanje telefonske komunikacije od onih koje su koristile kriminalne grupe, pa i grupa Veljka Belivuka.
Predstavnici vlasti samo su poručili da će se slučajem baviti nadležne institucije - i to je bilo sve.
U međuvremenu je u februaru ove godine Grčić podneo ostavku na mesto v.d. direktora EPS-a, ali je zvaničan razlog bio niz incidentata i kolaps elektroenergetskog sistema.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
56
Trbonja
Mrki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar