"Muzički dinar" i na pametne telefone i tablete, u kom procentu će se plaćati - za sada nepoznato

Mobilni telefon, ali i laptop i desktop računari, kao i tableti od sada su na listi uređaja za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade po osnovu autorskih i srodnih prava.
"Muzički dinar" i na pametne telefone i tablete, u kom procentu će se plaćati - za sada nepoznato
Foto: Pixabay

Pojednostavljeno rečeno - i na ove tehničke uređaje plaćaće se "muzički dinar", odnosno autorske naknade, prenosi N1.

 Za sada je sigurno samo da će naknadu plaćati proizvođači i uvoznici. U kom procentu - još uvek nije poznato.

Vlada Srbije usvojila je dopune i izmene Uredbe o utvrđivanju liste tehničkih uređaja i predmeta za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade nosiocima autorskog i srodnih prava.  Nova uredba je 21. aprila objavljena u Službenom glasniku i na snagu stupa osam dana od dana objave.
 
Izmenama se broj uređaja na koje se odnosi ova uredba uvećava, pa su na spisku sada i: uređaji sa integrisanim hard diskom - desktop računari, laptopovi, TV sa hard diskom, DVD plejer sa mogućnošću snimanja i sa hard diskom, Blu-ray plejer sa mogućnošću snimanja i sa hard diskom, zatim tableti, ali i - pametni telefoni.
 
U Organizaciji muzičkih autora Srbije SOKOJ za portal N1 kažu da je plaćanje takozvane posebne naknade koju plaćaju uvoznici i proizvođači uređaja i praznih nosača zvuka slike i teksta uobičajeno u većini država Evropske unije, pa i u našem okruženju.
 
"Reč je o zemljama u kojima postoji razvijena svest o autorskom i srodnim pravima, pa se ova naknada naplaćuje već decenijama unazad", ističu u SOKOJ.
 
Ta praksa, navode u ovoj organizaciji, postoji duže vreme i u Srbiji.
 
"Dopuna liste, koju je svojom Uredbom donela Vlada, praktično znači da je lista osavremenjena i da su na nju dodati novi uređaji i prazni nosači zvuka slike i teksta", navode u SOKOJ.
 
Obveznici plaćanja ove naknade su uvoznici i proizvođači uređaja i nosača zvuka, slike i teksta.
 
"Oni će ovu naknadu plaćati na osnovu obračuna i fakture, koju će im ispostavljati SOKOJ, koji tu prikupljenu naknadu, kada je naplati, dalje deli sa drugim autorskim i srodnim organizacijama za kolektivno ostvarivanje prava autora i nosilaca srodnih prava, a na osnovu sporazuma sa tim organizacijama", ističu sagovornici portala N1.
 
Kako za ove nove uređaje i nosače zvuka, slike i teksta u postojećoj tarifi (Tarifa za ostvarivanje prava na posebnu naknadu) nema utvrđenog iznosa naknade - ona će, ističu u SOKOJ, biti utvrđena u nastupajućem periodu.
 
"U ovom trenutku SOKOJ nema i ne može da ima informaciju da li će obveznici plaćanja ove naknade, istu prevaliti na krajnjeg kupca ili će svoj dodatni trošak, a u vezi sa ovom svojom obavezom, pokriti iz sopstvene zarade", odgovorili su iz SOKOJ na pitanje portala N1.
 
Kolika je naknada za druge uređaje
 
Iako tarifa za uređaje dodate u novu uredbu još uvek nije objavljena, ako je sudeći po važećem propisu - mogli bismo da očekujemo da naknada bude jedan odsto.
 
Naime, prema važećoj Tarifi za ostvarivanje prava na posebnu naknadu, koju donosi Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije, iznosi ove naknade kreću se od jedan do tri odsto. Jedan odsto za uređaje, tri odsto za gotovo sve prazne nosače zvuka, slike i teksta.
 
Tako se najniži procenat obračunava na cenu (prodajnu bez PDV za proizvođače, nabavnu za uvoznike - što uključuje i plaćenu carinu)  USB fleš drajva, skenera, štampača, video rekordera... Dok se tri odsto ove naknade plaća na kompakt diskove, Blue Ray diskove, ali i na gotovo zaboravljene audio kasete i video kasete, na primer.
 
"Kao vrednost praznih nosača zvuka, slike i teksta sa liste Vlade koji se proizvode u Republici Srbiji uzima se njihova prodajna cena bez poreza na dodatu vrednost pri prvoj prodaji, a kad se prazni nosači zvuka, slike i teksta sa liste Vlade uvoze u Republiku Srbiju, kao njihova vrednost uzima se njihova nabavna cena preračunata u dinare po kursu na dan njihovog carinjenja, uvećana za carinu", navodi se u Tarifi za ostvarivanje prava na posebnu naknadu iz 2017. godine.
 
Isto tako računa se i osnovica za obračun naknade za uređaje sa liste Vlade Srbije.
  • Mozzart pod palmom

    29.04.2022 17:43
    Naravno da treba da se zaštite prava autora, ali glavni problem je način kako legalno zaštititi vaš izum, projekat, delo, knjigu, pesmu... Pre ćete naučiti da dešifrujete fijeroglife i signale iz drugih galaksija, nego koja prava imate i šta treba da uradite da bi ih zaštitili. Koja je merodavna institucija, ko kontroliše. Zahod za patente, žigove, likove i delo (npr. Ceca nacionale - Serbian mother)? Savez kompozitora Jugoslavije - SOKOJ, kome se plaća tarifa, a on deli lovu je po i formaciji (danas proverenoj) na njihovom sajtu NEPROFITABILNA organizacija, sa Statutom i namenom, isto sa sajta, jebo lud zbunjenog. A vi plaćajte,što ste rođeni, što živite i kad umrete.
  • BoeserWolf

    29.04.2022 16:56
    super. sad jos samo da naplatite porez estradi.

    a da, oni su vasi i trebaju vam, ipak doprinose taktici leba i igara i zadovoljavaju niske strasti dela nacije bez sluha.
  • Đak pešak

    29.04.2022 16:52
    Besramni bezobrazluk
    Znamo kome ali ZAŠTO kada izvođači od toga ne vide ni "žute banke "

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.