O radu u Juri i sličnim pogonima - "Ovo nisu fabrike, ovo su sadističke mučionice"

Ana Stamenković iz Leskovca svakog dana ide na rehabilitaciju ruke.
Povredu je zadobila u fabrici za proizvodnju kablova "Jura", kada je njena koleginica bacila instalaciju na proizvodnu liniju na kojoj je Ana radila, piše Dojče vele.
S ugovorom na određeno, umesto pomoći i povredne liste koja joj po zakonu sleduje, dobila je zataškavanje problema i otkaz.
"Povredne liste ne daju, a radnike uslovljavaju da menjaju izjave kako bi naštelovali priču, jer znaju da posle toga stiže inspekcija rada i tužba od strane radnika", kaže ona za Dojče vele. 
 
Tvrdi da je nakon više puta menjanih pismenih izjava očevidaca, njena predradnica postala menadžerka.
 
Ana Stamenković, samohrana majka, ubrzo je fabriku tužila sudu. Kaže da su maltretiranje radnika, nezadovoljavajuća zaštita i nestručno rukovođenje samo delić u mozaiku ugrožavanja radnika.
 
"Oni peru pare preko nas, otpuštaju...bitno je da se radnik nalazi na evidenciji nezaposlenih, povlače ga, uzimaju novac od države, ugovor je na tri meseca ili bude nedelju-dve na poslu, a zatim ga pošalju na plaćeno odsustvo do kraja isteka ugovora i kreću opet ispočetka", priča Stamenković o Juri.
 
"Sad im država dozvoljava da čak i trudnice koje nemaju ugovor za stalno, a nalaze se na porodiljskom odsustvu, po isteku ugovora budu obaveštene da se otpuštaju zbog smanjenja obima posla", tvrdi ona.
 
Kaže da u njenoj fabrici postoji sindikat, ali da radi u korist poslodavca.
 
Upravo je ispred ove fabrike u Leskovcu, juče, 1. maja, na Međunarodni praznik rada održan protest, sa kog je poslata poruka da "radnici nisu robovi". Iako je sindikalni protest uvek dobar, kaže sociolog Đokica Jovanović, prava adresa za protest je država.
 
"Gazde su ovde došle samo da oderu kožu ljudima, pokupe šta mogu i odu, kao što su otišli iz Vranja (Geoks), tako da pritisak na njih slabo deluje. Investicija nema nigde u Srbiji, sve su to goli eksploatatori. Ovo nisu fabrike, ovo su sadističke mučionice. Ne znam šta je gore, da li uslovi u kojima rade ili to koliko su mizerno plaćeni. Mislim da je ovo drugo, ipak najteže, jer moraju da se hrane gladna usta u kući", rekao je Jovanović i dodao:
 
"Sindikati bi, dakle, morali da pritisnu državu, i da ispred državnih ustanova zatvore saobraćaj, sve. Pitanje je i koliko su radnici spremni na to, ucenjeni, preplašeni, ne samo da će izgubiti posao, sada je moguće da im i decu isteruju iz škole."
 
Ovaj penzionisani profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu kritikuje i sindikalce sa "tašnom i mašnom", koji se "bore za radnička prava iz fotelje".
 
"Ako si rešio da budeš sindikalac, onda si rešio da staviš ruku na panj. To sindikalci rade u svetu. Pogledajte Latinsku Ameriku gde je krajnje brutalno i ne povlače se, ne beže."
 
On kaže da je "sramotno" roštiljanje i piknikovanje umesto borbe za radnička prava.
 
"Sad više nemamo ni tri osmice - osam sati rada, osam sati odmora, osam sati razonode. Tranzicija nas je vratila unazad u svakom pogledu, od kulture, preko obrazovanja, o privredi da ne govorim, do društvenih vrednosti", kritikuje Jovanović, prenosi Dojče vele.
  • Pavle

    02.05.2022 14:32
    Ekstremni nesportovi
    Bilo bi interesantno da se likovi koji su navikli da izvlače osiguranje sa fiktivnim povredama, sretnu sa likovima koji decenijama eksploatišu roblje u Kini do otkaza usled neupotrebljivosti.
    Nekakva radnička prava su dobre civilizacijske tekovine. Uloženo je mnogo znoja i krvi da se postignu. A da bi se očuvala takođe je potreban napor. I svest.
    Kod naših radnika svesti nema uopšte. Energija za otpor takođe je posisana. Ne ide im u prilog ni postojanje falsifikovanog sindikata.
    Pisao bih još ali refresh mi sve obriše ako predugo potraje...
  • Kolonija

    02.05.2022 13:34
    Takav je program za Srbiju, to je naše mesto u savremenoj podeli rada.
  • stara mimi

    02.05.2022 13:26
    @Deki
    Ti možda imaš izbora, ali postoji mnogo ljudi koji ga nemaju. Mnogima iz manjih mesta je rad u ovakvim fabrikama jedina mogućnost izvora stalnih prihoda, tako se bar nadaju. Možda se u Beogradu, Novom Sadu i još nekim gradovima može birati posao, ali po manjim mestima rad u ovakvim fabrikama je nekim ljudima jedini izbor.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.