Ekonomista Madžar: Državni dug iz Titovog vremena bio veliki, ali ne i ubitačan

Pre 42 godine umro je predsednik SFRJ Josip Broz Tito, čije odluke i način vođenja države i dan-danas izazivaju pažnju.
Često se među građanima većine bivših jugoslovenskih republika vodi polemika o kvalitetu života iz tog perioda u odnosu na aktuelno vreme.
Sećajući se tog perioda, ekonomista Ljubomir Madžar u razgovoru za Biznis.rs konstatuje da ljudi, kao što je u njihovoj prirodi, sa nostalgijom pamte samo vreme kada im je bilo prijatno, ne obraćajući pažnju na posledice koje je ono donelo.
"Za vreme socijalizma privredni rast je u prvo vreme, prvih deset godina razvoja, bio veoma brz, ali nije bio održiv. Ostvarivan je tako što je usporavanje bilo ugrađeno u strategiju. Ljudi pamte to staro socijalističko vreme po tome što im je bilo prijatno, a druge stvari zaboravljaju", ističe Madžar.
 
Sagovornik Biznis.rs smatra da nostalgija za tim vremenima i dalje postoji među našim građanima i dodaje da se u društveno-političkom životu zadržalo sve što ne valja iz socijalizma.
 
"Druga stvar je što je u socijalizmu država bila ekonomski moćna u smislu da je posedovala veliki deo nacionalnog bogatstva i da su razne ustanove i prateće agencije bile brojne i jako efikasne u svom radu, ali ne nužno i društveno korisne. To smo nasledili iz socijalizma i koja god se partija nađe na vlasti ona sebi obezbedi posed tog velikog javnog sektora. Te količine kapitala omogućavaju kroz upravljanje pratećim ustanovama i agencijama mnogo moćniju poziciju u odnosu na ostale političke aktere, tako da nasleđe iz socijalizma sprečava valjanu konkurenciju koja nastupa pod jednakim uslovima", objašnjava Madžar.
 
Kako ističe, partija koja se zatekne na vlasti ima instrumente moći kojima se niko drugi ne može suprostaviti, što je i razlog zbog koga imamo retke smene vladajućih garnitura.
 
Na pitanje o dugovima države iz tog perioda, sagovornik Biznis.rs navodi da tu uglavnom nema istine.
 
"Dug je bio veliki, ali ne i ubitačan. Dobar deo duga su transferisale vlasti nakon smene Miloševića 2000. godine, tako što su uspostavile dobar odnos sa zapadnim poveriocima koji su otpisali blizu osam milijardi dolara preko Londonskog i Pariskog kluba. Otpis ovog duga je bio velika stvar za našu privredu, jer da se to nije desilo naš ekonomski razvoj bio bi mnogo manje uspešan i dramatično usporen i danas bismo bili u neuporedivo lošijoj situaciji", zaključuje Madžar.

Teme

TITO
  • Jogi Letač

    05.05.2022 22:29
    Aaaa, pa da, sad sam ukapirao, akademac je na akademiji za mlade lidere. Ukapirao sam po rečniku koji koristi. Takođe prepoznajem Šešeljevu školu diskusije. Mora da je Šešelj jedan od cenjenih predavača na toj akademiji. Jedino što im je glavni nedostatak što tamo ne uče kritičko razmišljanje i izvlačenje zaključaka na osnovu činjenica, već neguju kult ličnosti.
  • akademik

    05.05.2022 13:46
    jogi letač
    prijatelju jogi , cenim tvoje godine , ali malo je neprimereno drogirati se u tvojim godinama ! nemaš pojma, kakav strani dug , kad se servisira bolje nego u ostatku Evrope...
  • Jogi Letač

    05.05.2022 12:28
    Svima smeta Tito, kada je država prosperirala, a niko nema ništa protiv Miloševića, koji je ugrobario i Jugoslaviju i Srbiju. Baš zanimljiv fenomen.
    @akademik, nisi ti video akademiju ni na slici. Ovaj tvoj kada ode sa vlasti, strani dug koji će ostati posle njega će biti toliki, da će Titov dug biti mala maca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija