"Ona su nastupila, Srbija se zajedno sa celim svetom našla u situaciji koja je pre 24. februara (kada je počela ruska invazija na Ukrajinu) bila nezamisliva", kaže on.
Dodaje da se "iza brega valja jedna velika ekonomska kriza, plašim se da će rat u Ukrajini trajati možda čak i godinama".
Ističe da Srbija ne donosi nikakvu stratešku odluku kada se radi o ratu u Ukrajini ili sankcijama Rusiji, "sve se gleda prema rejtingu (predsednika Aleksandra) Vučića". Kaže i da "Srbija šalje poruku da mi nemamo neke svoje vrednosti, da se mi i prema ratu u Ukrajini i prema strateškom opredeljenju da idemo ka EU odnosimo ne kao vrednostima samim po sebi, već kao prema nečemu sa čim se trguje".
Smatra da je trenutna Vučićeva politika - da se dignu ruke od Rusije i Putina, ali da to tako ne izgleda.
On za N1 ocenjuje da je "tu vrstu rusofilije - ili bolje rečeno, putinofilije stvorila vladajuća stranka i Vučić".
Kaže da je jedan od razloga što se odugovlači sa sankcijama Rusiji i to što, "iako se SNS u prethodnoj kampanji nije mnogo pozivao na Rusiju, ali da je minuli rad, pisanje tabloida, dovelo da se veći deo njenih birača okrene ka Rusiji".
Dodaje da je razlog i to što je Srbija potpuno zavisna od Rusije kada je u pitanju energetika, odnosno gas i nafta. Navodi da su i Slovačka, Mađarska, Bugarska veoma zavisne od ruskih energenata, ali one su u EU i mnogo lakše će pronaći alternativne kanale snabdevanja.
I, naposletku, ističe da "nakon sve politike koju je vodio, Vučić nije neko ko donosi loše vesti, on donosi samo dobre vesti, da je nešto pojeftinilo, da cene benzina idu u rikverc".
"Njemu treba nekakav alibi da bi mogao da napravi zaokret. Srbija je u ključnoj dilemi - da li će biti crna rupa na Balkanu ili će krenuti ka EU".
Dodaje da će se "u ovom trenutku kupovati vreme i pokušavaće se da se dignu ruke od Putina i Rusije, ali da to tako ne izgleda, mislim da je to trenutno Vučićeva politika".
"Ako je Srbiji mesto u EU, 'ajde onda da se držimo tih evropskih vrednosti, ne samo kada je u pitanju spoljna, već i unutrašnja politika. Ne možete vi preko noći da uvedete sankcije Rusiji, a da u unutrašnjoj politici vladate nalik Putinu", ocenjuje Švarm i dodaje da su Srbiji potrebne korenite reforme da bi ušla u EU.
"Tu je stvar ne samo pritiska iz Brisela ili Berlina, već je stvar i građana Srbije - oni treba da pokažu u kakvoj zemlji žele da žive", poručuje Švarm.
Ističući da je sigurno da se Srbija nalazi pod pritiskom, kaže da "niko ne želi Srbiju da ostavi kao potencijalnu rusku ekspozituru, to ne želi niko ni u Srbiji, mislim".
Smatra i da bi Vučić morao da počne da deli odgovornost zajedno sa drugim političkim subjektima, jer "njegov monolog ne može više u ovom trenutku da opstane".
Gostovanje u celosti nalazi se
OVDE.
Komentari 1
agatoni,aga,akademik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar