Istraga o pranju novca u kampanji SNS nosi oznaku "strogo poverljivo"

Tužilaštvo je na predmet u postupku koji se već pet godina vodi protiv SNS-a, zbog sumnje u pranje novca i nelegalno finansiranje izborne kampanje, stavilo oznaku "strogo poverljivo".
 Istraga o pranju novca u kampanji SNS nosi oznaku "strogo poverljivo"
Foto: Pixabay
Kako piše Nova.rs, za isto se, po prijavi tadašnje Agencije za borbu protiv korupcije, sumnjiče i Socijalistička partija Srbije i Ujedinjeni regioni Srbije.
 
Nakon kontrole izveštaja o troškovima kampanje za parlamentarne izbore 2014. godine, Agencija za borbu protiv korupcije podnela je izveštaj Višem javnom tužilaštvu, zbog sumnji da su SNS, SPS i URS prali novac. Te partije se sumnjiče da su svoje kampanje finansirale nelegalno, odnosno da su lažnim donatorima, među kojima su bili i korisnici socijalne pomoći, prikrili prave finansijere.
 
Godinama je taj slučaj, kako su govorili, bio u "fazi provere" i u predistražnom postupku, a godinama se Tužilaštvo pred javnošću "vadilo" i na MUP, navodeći da ne odgovara na njihove urgencije i zahteve da prikupi dodatne dokaze.
"Nova" je pre nekoliko dana zatražila od Višeg javnog tužilaštva da odgovori na pitanja šta je urađeno u ovom slučaju, u kojoj je fazi postupak i koliko je urgencija upućeno MUP-u.
 
"U pitanju je predmet koji nosi oznaku ‘strogo poverljivo’ i za sada ne može ništa da se iznosi u javnost", odgovoreno im je iz Tužilaštva.
 
Rodoljub Šabić, bivši poverenik za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, kaže za "Novu" da se onaj ko je donosio procenu o proglašavanju informacija o postupku u tom slučaju tajnim grubo  ogrešio o zakon.
"Da bi neka informacija bila klasifikovana kao strogo poverljiva, to znači da bi njeno odavanje dovelo do štete po interese Republike Srbije. I to ne bilo kakve štete, nego teške štete. Meni se čini da u konkretnom slučaju jednostavno nije moguće ni pretpostaviti, a kamoli prepoznati razlog da može doći do teške štete po interese Srbije odavanjem informacije šta je tužilaštvo uradilo u ovom slučaju starom više godina", navodi Šabić.
 
On dodaje da je ovo samo još jedna potvrda hronične netransparentnosti tužilaštva, na koju je svojevremeno kao poverenik više puta ukazivao.
 
"Bila je poverljiva čak i profesionalna biografija tužioca koji je postupao, odnosno nije postupao u slučaju Savamale, pa u slučaju Siniše Malog, pa ako se ne varam i famozne tetke iz Kanade. Nikakva šteta po interese Srbije ne može nastupiti ako javnost sazna šta je preduzeto po prijavi koju je podneo jedan državni organ pre pet godina. Potpuno je jasno da nikakva šteta ne može nastupiti, osim što možemo saznati da tužilaštvo nije radilo svoj posao", ističe Šabić.
 
Sumnjivi bankarski transferi
 
Kako je ranije objavio BIRN, u izveštaju koji je Agencija prosledila Tužilaštvu navedeno je da je određeni broj osoba koje su SNS-u, SPS-u i URS-u uplaćivale donacije za kampanju istovremeno bio i korisnik socijalne pomoći. U tom izveštaju se navodi da je Uprava za sprečavanje pranja novca utvrdila da je 135 osoba u kratkom vremenskom roku položilo iznose od 40.000 dinara na lične račune, da bi ubrzo taj novac prebacili kao donaciju SNS.
 
Prema podacima Uprave, reč je o ukupno 5,4 miliona dinara koji su donirani najvećoj vladajućoj stranci, bez objašnjenja o poreklu novca.
 
U izveštaju su takođe istaknuta dva sumnjiva bankarska transfera drugim strankama – jedan u vrednosti od 650.000 dinara SPS-u i drugi vredan 80.000 dinara URS-u.
 
Zbog svega toga, Agencija u izveštaju prosleđenom Tužilaštvu ocenila da "sve navedene činjenice i nelogičnosti u prikupljanju sredstava za finansiranje SNS, SPS i URS ukazuju na to da je jedno ili više lica dalo sredstva fizičkim licima koja se pojavljuju u izveštaju kao donatori", odnosno da "ukazuju na postojanje sumnje da je izvršeno krivično delo pranje novca".
 
Vučić: Sedimo nas dvoje, bude i neki treći čovek...
 
Lider SNS Aleksandar Vučić negirao je da je njegova stranka prala novac i isticao da SNS ima "najčistije finansije". On je za Insajder ranije izjavio da pretpostavlja da su donatori SNS uplaćivali identične iznose od po 40.000 dinara jer zakonom nije dozvoljeno da pojedinci uplate više od toga.
 
"Sad ću da vam objasnim kako. Sedimo nas dvoje, i bude tu i neki treći čovek. Ja ne znam da li je to tako, al’ pretpostavljam. Ja kažem: ‘A ja hoću da dam 800 evra, ali ja ne mogu da dam 800 evra. Evo ti, izvoli novac, molim te, plati za našu stranku'", rekao je Vučić.
  • Slobodan gradjanin

    13.05.2022 06:35
    Lopovska sranke
    Tuzilastvo prikriva ovaj slučaj jer ih je na tu funkciju postavila Srpska Nazadna Sranka na čijem je čelu najveći lopov Srbije.
    Tuzilastvo pokušava da zataška sve lopovluke Vucica Srpske Nazadne Sranke.
  • istoricar

    12.05.2022 15:10
    paralela
    sad ce me svi ispljuvati ali je istorijska cinjenica - u trenutku kad je hitler preuzeo vlast kao kancelar a malo posle i predsednik, od tada je budzet nemacke proglasen za strogu drzavnu tajnu. Sigurno ne bez razloga.
    Treba samo prokopati koliko su okupirane teritorije, ukljucujuci i Banat, Srbiju, Grcku bili obavezni da uplate u budzet iste te drzave.
    Poenta je - samo mutivode i oni kojima namere nisu ni najmanje ciste kriju svoje finansije. Verovatno jer ima doprinosa odakle ne bi smelo biti. A posto ne pokazuju, onda je na njima da me opovrgnu, a ne na meni da dokazujem svoju izjavu.
  • Anja

    12.05.2022 08:18
    Eh da. Objasnio nam predsednik da razumemo.
    "Sede dva čoveka dođe treći"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.